Ložnice

Ložnice je především místem pro odpočinek. Zařiďte ji tedy podle toho.

Od   | 

Ložnice má být oázou klidu a pohody. I když ji většinou návštěvám příliš neukazujeme, neměl by v ní bujet kýč a nevkus. Zařiďte ji moderně a sexy, aniž by byla výrazně načančaná nebo vypadala jako strohá cela. Jaká má vypadat moderní ložnice?

Současným ložnicím sluší jednoduchost, vzdušnost a střídmost. K tomu pár sladěných doplňků a funkční nábytek.

Barvy kombinujte  v ložnici s citem a použijte je na předmětech, které snadno vyměníte. Zdroj: Ikea

Pohodlná postel je základ

Postel by být prostorná, kvalitní a funkční. Nelze říct, jakou přesně si máte pořídit, protože záleží hlavně na preferencích, oblíbené je ale v současnosti dozajista masivní dřevo s vyšší matrací. Vnese do ložnice nádech přírody a zároveň bytelnost. Nejlevnější jsou postele ze smrku či borovice. Trvanlivější a lepší z buku nebo dubu. Stoupá ale i jejich cena. Kdo nechce dřevo, může sáhnout po čalouněných postelích, které se znovu vrací do módy. Už několik sezon jsou v kurzu robustní vysoká postelová čela, která na sebe právem poutají pozornost. 

Zvolte teplé bílé světlo

LED zdroje zaplavily trh takže nám nezbývá už moc možností a dříve nebo později je použijeme i v ložnici. Zejména do této oázy klidu a relaxace použijte LED s teplou bílou barvou. Ve studeném odstínu totiž převažuje modrá a právě ona není zcela prospěšná našemu organizmu. Zabraňuje tvorbě melatoninu, takzvanému spánkovému, díky kterému se nám večer lépe usíná. Bez něj nebude spánek vydatný, můžeme se v noci budit nebo se ráno cítit nevyspalí.

Teplé bílé světlo poznáte podle hodnoty kelvinů, která by měla být kolem 3 000

Úložné prostory potřebujete vždy

Úložných prostor není zkrátka nikdy dost. Mezi dlouhodobě nejoblíbenější patří vestavné skříně, protože díky nim můžete maximálně využít celý prostor. Jsou k dostání v mnoha zajímavých designech a provedeních a klidně si můžete nechat vyrobit nějaké přímo na míru.

Moderní ložnice, ať už je chcete přizpůsobit jakémukoliv stylu, mají vycházet především z minimalismu a čistoty. Nepodléhejte chvilkovému nadšení a rozhodně se vyhněte mohutným kusům nábytku, hromadě skříněk a poliček. Uspořádejte si svou odpočinkovou místnost tak, abyste se do ní každý den těšili.

Příjemné a teplé barvy

Barvy s místností doslova kouzlí. Dříve se do ložnic doporučovaly studené barvy, které opticky ochladily místnost, a v chladu se lépe spí. Teď už to ale tak docela neplatí. Mnozí designeři naopak doporučují spíše teplejší barvy, které uklidňují a pomáhají relaxovat. Mezi velké oblíbence patří zemité odstíny, teplé odstíny bílé, zelené, žluté či oranžové. Jednoznačným vítězem roku je ale rozhodně korálová. Tato svěží barva se skvěle hodí i do menších a tmavších místností. 

Zemité odstíny navozují v ložnici sounáležitost s přírodou

Už žádné samolepky na zdi

Různé nalepovací nápisy, symboly, citáty a další možnosti, jak vyplnit prázdný prostor, už dávno nepatří do moderních interiérů. Podobných dekoracím odzvonilo, alespoň prozatím. Klidně si pořiďte nějaký vkusný obraz, zajímavé nástěnné hodiny apod., ale rozhodně už nikdy nad postel nelepte, že rodina je základ domova. To přece každý ví.

Moderní technologie

Technologické vymoženosti už si nachází cestu i do ložnic. Aplikace, které vám samy zavřou okna, jakmile začne pršet, nebo květináč, který se sám postará o květiny. A co takové světlo, které se ráno začne pomalu rozsvěcovat, aby se vám lépe vstávalo a večer zase pomalu zhasínat pro příjemnější usínání? Které technologie vyzkoušíte vy?

Koberec tlumí hluk. V ložnici feng shui je vítaný.

V ložnici vytvořte pomocí barev a materiálů útulnou atmosféru Zdroj: Natuzzi Italia

Fotogalerie:

Jakou si pořídit matraci?


You must be logged in to post a comment Login