Návštěvy bytů

Moderní dřevostavba uprostřed bývalého ovocného sadu

Od   | 

Rodinný dům v Neveklově pracuje se základním, archetypálním tvaroslovím rodinného domu se sedlovou střechou. Klasické vnější tvary plně respektují linie obvyklé pro zdejší region, použití dřevěných obkladů umocní vizuální propojení s přírodou a celkovou atmosférou venkovské krajiny.

Hlavní obytný prostor je otevřený do krovu obloženého bílými prkny. Zdroj: Dorsis

Dům stojí ve velké staré zahradě – bývalém ovocném sadu. Propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami je hlavním motivem konceptu rodinného domu, který se stává domovem s velkým písmenem D. Proto je i tento dům komponovaný do zahrady tak, aby ji minimálně zatížil a časem se stal její nedílnou součástí. „Při navrhování jsme hodně mysleli na japonskou filozofii Wabi-sabi, kráse v nedokonalosti,“ říká architekt Michal Kunc, tvůrce domu. „Počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva a luční kytky. A vše se nádherně propojí a splyne do jednoho organického celku, dům i místo.“

 

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu. Fasády včetně šikmé střechy jsou provedeny starou japonskou technikou a jsou obaleny ručně hloubkově opalovanými modřínovými prkny.

 

Vnitřek domu v sobě ukrývá naprosto současný pohodlný interiér moderního bungalovu, vzdušný prostor plný světla a průhledů do velké zahrady. Kompozičně jde o dvě budovy se stejným sklonem střechy a rozdílnou výškou, lehce od sebe uskočené a spojené proskleným krčkem. Na dvou místech je dům v interiéru otevřený do krovu obloženého bílými prkny, v obývacím pokoji a v koncovém segmentu ložnice, což také umožnilo, aby se podoba domu se sedlovou střechou otiskla do proskleného čela ložnice.

Interiér zútulňují dřevem obložené stěny. Zdroj: Dorsis

Veškerý nábytek je navržen jako vestavný na míru interiéru. Stejně tak u výrazných stylotvorných prvků byl kladen důraz na estetický soulad a oblíbený minimalismus – důkazem je třeba široké využití dveří se skrytými zárubněmi Dorsis Fortius 52 ve výšce až ke stropu jednotlivých místností. Barevná kompozice domu je také čistě minimalistická, vychází z  dlouholeté inspirace nordic stylem a Skandinávií. Dům je zvenku černý a uvnitř převážně bílý. Barevnost a design vytvářejí detaily a nábytek. Vše pečlivě vybíráno s ohledem na vzhled domu, tvarosloví, ale i funkčnost. Přestože tu je dostatek svítidel, nijak zvlášť esteticky nenarušují, jen v hlavní obytné části jsou jednoduché lustry, které dodávají interiéru šmrnc. Pohodu domu dotváří krb umístěný u prostorného jídelního stolu, v blízkosti nechybí zásobník s poleny vytvářejícími samostatnou dekoraci. Ostatně i výběru doplňků byla věnována velká pozornost. Jednouché polštáře, deky i koberce tu dotvářejí útulnou atmosféru.

Dokonalého efektu bylo docíleno i dveřmi, které jsou takzvaně bez zárubní a sahají až ke stropu. Zdroj: Dorsis

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login