Rady a tipy

Moderní bydlení s veškerým možným komfortem

Od   | 

Mnoho našinců má stále předsudky k dřevostavbám. Vyrůstali jsme přece jen v prostředí, kde vládnou cihlové rodinné domy, nebo jako pozůstatek komunismu také panelová zástavba.

Nejčastějším argumentem proti dřevostavbě je životnost takového domu. Zde je však třeba si uvědomit, že moderní stavební materiály pro dřevostavby vydrží opravdu hodně. Dřevostavba není podřadné bydlení, má výborné tepelně izolační vlastnosti a nikdy není ani příliš chladná, ani příliš rozpálená.

Jak se staví dřevostavba?

Dřevostavby se dnes vyrábějí přímo ve výrobních závodech po celých stěnách – segmentech, které se následně přivezou a celý dům se tak smontuje na místě z pouhých několika dílů. Výhodou je velmi rychlá kompletace, také proto stále více lidí přemýšlí o tom, že si postaví dřevostavbu. Materiál použitý jako skladba stěn pak určuje celkové tepelné vlastnosti domu. Zejména u nízkoenergetických staveb byste se měli zajímat o parametry, jako je:

  • součinitel prostupu tepla stěnou
  • použití kvalitní izolace v dostatečné tloušťce

V moderním domě moderní prvky stínění

Klimatickým podmínkám odpovídající skladba stěny a správná tloušťka izolace, však není to jediné, co přímo ovlivňuje klima v domě. Pamatujte také na prosklené plochy – okna, kde jsme si zvykli na žaluzie. Většinou to byly žaluzie vnitřní, avšak dnes jsou mnohem populárnější venkovní žaluzie. Klasické vnitřní žaluzie jsou nahřívány sluncem, a i když stíní slunečnímu svitu, tak působí jako radiátor a ohřívají vzduch v místnosti. To není v parných letních dnech právě žádoucí vlastnost. Protože jsou venkovní žaluzie naopak z vnější strany oken, tímto efektem netrpí. Mnoho lidí dnes potvrdí, že díky jejich instalaci se natolik zlepšily klimatické podmínky v domě, že upustili od instalace klimatizace.

Dalším prvkem, který je podobný venkovním žaluziím, jsou také rolety. Ty se hodí zejména tam, kde chcete zvýšit tepelnou a akustickou izolaci nebo aktivně zabránit vloupání přes okno. Typicky to mohou být balkóny nebo lodžie. Moderní venkovní rolety mohou nabídnout různé stupně bezpečnosti. Ať už rolety nebo žaluzie, vždy se jedná o prvky, které je nutno vyrobit zpravidla na míru. Montáž je prováděna do kazety, která může být uchycena na fasádě nad oknem, nebo ideálně a mnohem elegantněji pod omítkou v tepelné izolaci. Pokud máte o tyto prvky zájem, myslete na to už při projektování novostavby nebo rekonstrukce.

Komfort také za branami města

Zajisté si chcete postavit dům s veškerým komfortem 21. století. To ovšem bohužel neznamená, že jsou na vaše požadavky připraveny okolní inženýrské sítě. Vyhlídnete-li si třeba pěkný pozemek na okraji Prahy, stranou ruchu města v čistém prostředí, může vás potkat nepříjemnost v podobě neexistující kanalizace. Řešením je modernější varianta žumpy, tedy zaujmout vás může nabídka betonové jímky Praha. Zejména dnes není hodno problematiku odpadů z domácnosti podceňovat, protože nově budou mít majitelé domů na krku nařízení, kdy bude nutno dochovávat doklady o vývozu žumpy či jímky. Vyvezené množství bude muset odpovídat spotřebě vody v domácnosti, jinak mohou hrozit sankce.


You must be logged in to post a comment Login