Inspirace

Originální adventní věnec vtiskne domovu punc jedinečnosti

Od   | 

Přestože název předurčuje, že by adventní věnec měl být kulatý, nemusí to tak být. Záleží jen na fantazii a míře odvahy. Originální výsledek pak bezpochyby nenechá nikoho na pochybách, že se nachází v domácnosti, kde se sice ctí původní tradice, ale moderně a po svém.

První letošní adventní svíčku budeme zapalovat v neděli 2. prosince, což je za dva týdny, takže je čas alespoň začít přemýšlet o tom, jak bude váš letošní symbol adventu vypadat. Pokud chcete jiný vzhled než větve jehličnanů a pár vánočních ozdob, pak se s námi podívejte, jak by mohl vypadat.

Základ je stále stejný

Ať už bude mít váš adventní věnec tvar obdélníků, čtverce nebo hvězdy, vždy budete potřebovat čtyři svíčky, které se zapalují postupně, každou neděli, až do 24. 12. Té první se říká svíce proroků a zapaluje se na počet  těch, kteří zvěstovali narození Ježíše Krista. Druhá představuje Ježíšovy jesličky, proto nese název betlémská, třetí se jmenuje pastýřská a zapaluje se pro radost, že se blíží konec postního období. Poslední svíce je symbolem lásky a říká se jí andělská.

Bílý porcelánový podnos nebo tác má většina z nás doma. Bohatě ho dozdobte plody šípků a doplňte 4 bílými svíčkami

Nevšední materiály

Přestože většina z nás si adventní věnec představuje ze standardních materiálů, zejména těch přírodních, jako jsou větve jehličnanů, šišky, skořice, jablíčka, badyán a vánoční ozdoby, k výrobě můžeme použít takřka cokoliv. Trendem poslední doby jsou pleteniny. Ať už použité na korpus věnce, například v podobě šály, nebo pletené kuličky. Dokonce se využívají i plyše a další látky, které vyvolávají domáckou atmosféru, ale zároveň působí velmi moderně a neotřele.

Zelená barva k zimnímu a vánočnímu období patří. Použijeme-li ji ale na látkách a ne v přírodní podobě, pak získáme skutečně originální dílo. Blízkost přírody můžeme připomenou větvičkami, případně i šiškami. Protože je věnec už sám o sobě dost dekorativní, použijte k němu jednoduché bílé svíčky. Stačí je dozdobit obyčejným režným provázkem nebo jednoduchou mašlí a výsledek bude úchvatný.

Jednoduché barvy

Původní zeleno-červená kombinace je pro všechny, kteří preferují tradiční vánoční výzdobu. Do moderních interiérů, zvláště tam, kde je použita betonová stěrka, beton, kov, sklo a další moderní materiály se hodí kombinace barev, kde je použita šedá. Elegantně působí tento tmavší odstín s bílou, která ho rozjasní, růžová ho pak zjemní. Chcete-li přeci jen prvek přírody, nic nezkazíte prvky z břízy, vhodné jsou i tymiánové větvičky, borůvčí nebo drátovec.

Pokud by na vás byla bílo-šedá kombinace příliš neosobní, pak můžete zvolit teplejší materiál, například pleteninu. Slavnostnější vzhled pak dodají vánoční ozdoby, které mohou být rovněž v bílé barvě. Výhodou je, že je po svátcích můžete uklidit a zůstane vám plnohodnotná zimní dekorace, která vám bude dělat radost až do prvních jarních dnů.

Fotogalerie:

 

Jak si vyrobit adventní věnec doma?


You must be logged in to post a comment Login