Inspirace

Moderně i prakticky zařízená garsonka? Poradíme, jak na to

Od   | 

Garsonka se jeví jako skvělá možnost bydlení nejen pro člověka, který žije sám, ale také pro mladé dospělé, kteří se rozhodli vyletět z hnízda. Přestože by se mohlo zdát, že zařizování garsonky je hračka, opak je pravdou. Malý prostor bývá často oříšek, kde je potřeba zapojit veškerou fantazii. Nejen že chceme docílit útulného bydlení, ale také se nám musí vše potřebné vměstnat do jedné místnosti. 

Využijte stěny na maximum. Stačí hromada háčků nebo polic. Zdroj: Ikea

Šmrnc dodá pokoji betonová stěrka. Zdroj: Němec

Správný výběr barev

Velký důraz se klade zejména na výběr barev. Malý prostor je potřeba opticky zvětšit, a proto raději sáhněte po světlých odstínech, které prostor rozzáří. Zapomeňte na tmavou, výraznou barvu i na jedné stěně, protože i tato varianta může být rušivá. Jste-li ale milovníci barviček, vyberte jednu v pastelovém odstínu a raději ji zakomponujte do interiéru pomocí doplňků a dekorace. Optického zvětšení lze docílit také díky vhodně zvoleným materiálům. Snažte se vybírat sklo, nebo plast, které se lesknou a od kterých se odráží světlo. Nezapomínejte také na nástěnné zrcadlo.

Tam kde je dostatek denního světla se nemusíte bát výraznějších barev. Zdroj: Casa100

Prostor pro spánek

V garsonce budete muset vyřešit i prostor pro spaní. Ten, kdo disponuje velkou garsonkou si může dovolit přímo spací kout, který je velkým plusem. Vejde se sem totiž klasická postel , takže se pohodlně vyspíte. Pokud se sem nevejde klasická šířka postele, můžete zvolit alternativu v podobě užší postele o šířce 160 cm. Spací kout je vhodné od ostatního prostoru oddělit například paravánem, závěsem, nebo oboustranným policovým systémem pro vytvoření potřebného soukromí. Mnohem častější varianta však, se kterou se setkáváme je pořízení rozkládací sedačky, ze které během chvíle vykouzlíte komfortní lůžko. Zde je velmi důležité si dát pozor na výběr matrace, která by měla být kvalitní. Díky tomu nebudeme riskovat špatný spánek a zničená záda. Vhodným řešením je sedací souprava se samostatnou integrovanou matrací. Během dne tak sedíte na klasických polštářích a před spaním je odložíte stranou. Taková matrace má většinou výplň z polyuretanu, nebo molitanu. Na trhu najdeme i kvalitnější typy s pružinami.

Elegantním řešením je výklopná postel. Zdroj: Clei

Praktické úložné prostory

Ať chceme, nebo ne, úložný prostor je potřeba vyřešit i v té nejmenší garsonce. Zapojte tak všechnu fantazii a využijte každý centimetr. V opravdu malých místnostech je ideální úložný prostor zvolit od podlahy, až ke stropu, protože jedině tak ušetříte maximum místa a zároveň prostor nebude působit stísněně. Ke stropu uschovávejte věci, které nepotřebujete každý den. Ideální je například sezónní oblečení, obuv, nebo ložní prádlo. K úložným prostorům nezapomínejte vybrat plná dvířka, díky kterým nebude do skříní vidět. Dalším řešením, jak vyřešit úložné prostory je zvolit například takovou postel, která disponuje zásuvkami. Skvěle vypadají i jednoduché obývací sestavy, nebo police na stěnách, které zabírají minimum místa.

Úložné prostory navrhněte až ke stropu. Zdroj: Crippa & Assis Arquitetura

A co jídelní stůl?

Ke každé kuchyni patří i místo pro stolování, které se však v malé garsonce jen těžko hledá. Na trhu však existují stolky, které se spolehlivě vejdou i do těch nejmenších prostor. Skvěle využití má rozkládací stůl, který pojme dva strávníky, ale v případě potřeb se dá rozložit až pro několik osob. Jenže ani tato varianta není mnohdy v malých prostorech to pravé ořechové a na řadu tak přichází jednoduchá deska připevněna ke zdi, která se v případě potřeby jen zvedne a poslouží jako jídelní stolek. Ke stolu nezapomínejte vybírat i skládací, nebo stohovatelné židle.

Výsuvný jídelní stůl na pantech šetří prostor. Zdroj: KC Studio

Světlo, světlo…

V malém prostoru hraje světlo významnou roli. Odpusťte si tmavé závěsy, nebo barevné záclony na oknech. Raději zvolte průhledné a jednoduché provedení, které do bytu propustí maximum slunečních paprsků. Kromě toho je ale neméně důležitý i správný výběr umělého osvětlení. Například bodová LED světla poskytnou kvalitní osvětlení a díky svému provedení nikde nevyčuhují a nenarušují tak celkový vzhled místnosti. Samozřejmě sáhněte i po dekorativních lampičkách a lampách, které vytvoří útulnou atmosféru a dokážou rozzářit i ten nejtmavší roh. 

Nezapomeňte, že oblíbené nebo drahé lampy se s vámi mohou stěhovat do většího. Zdroj: Aulix Lighting

Snažte se udržet pořádek

Ve velkém bytě se nějaký ten nepořádek lehko ztratí, ale u garsonky je to přesně naopak. Maličký prostor žádný nepořádek nesnese a byť jen pár pohozených věcí může působit chaoticky. Snažte se proto za každou cenu garsonku udržovat čistou. Vždyť takto malý prostor je uklizený během chviličky, nebo ne?

V garsonce se vždy snažte udržovat pořádek. Zdroj Ikea

Fotogalerie:

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů


You must be logged in to post a comment Login