Zahrada

Množíme tradiční i netradiční ovocné druhy aneb jak využít podzim efektivně

Od   | 

S přicházejícím podzimem pomalu ubývá na zahradě práce. Na programu je už snad pouze sklizeň, příprava půdy, případně nové výsadby či poslední péče o trávník. Shon už ale ustal, dny se zkracují a práce má svůj čas, zkrátka ideální období pro množení vybraných tradičních i méně tradičních ovocných druhů rostlin a dřevin.

Angrešt

K vegetativnímu množení angreštu zpravidla využíváme řízky, a to buď zdřevnatělé vrcholové řízky, nebo ty dřevité. Rozdíl mezi těmito druhy řízků je spíše než ve kvalitě nové rostliny, v době jejich uplatnění. V období od října až do dubna je nejvhodnější zvolit k množení právě řízky dřevité, a proto se na ně blíže zaměříme. 

Stejně jako angrešt můžeme rozmnožit většinu ovocných dřevin. Zdroj: Pixabay

Nejdříve je potřeba si předem vyhlédnout kvalitní a především zdravou mateřskou rostlinu, ze které budeme dřevité řízky odebírat. Ještě než se pustíme do akce, je nutné si uvědomit, že tento typ řízků má sklon k vysychání, tudíž by bylo vhodné je co nejdříve zpracovat, případně uskladnit v chladu a vlhku, například ve vlhkém písku. Dřevité řízky odebíráme po opadu listů a stříháme je přibližně na délku 25 cm. Horní konec seřízneme rovně a ten spodní, který budeme sázet do země, upravíme zase šikmým řezem. Mezi horním a spodním koncem bychom měli zachovat nejméně 2, ale ideálně 3 internodia. Řezné plochy ošetříme práškovým růstovým hormonem a řízky sázíme do půdy. Stejným způsobem jako angrešt můžeme množit také bez černý, borůvky, hrušně, jabloně, slivoně, maliník i révu vinnou.

Citrusy

Pěstování citrusů, jako mandarinek, pomerančů či citroníků, už není u nás ničím ojedinělým. Nejde však o úplně levný koníček, tak proč si tyto subtropické druhy jednoduše nerozmnožit, a to pomocí vzdušných odnoží. Tato neobvyklá metoda vegetativního množení spočívá v provedení příčného řezu směrem do středu kmene nebo výhonu pod listovým uzlem, díky čemuž dojde v ještě neodděleném řízku a tedy stále na mateřské rostlině k nahromadění živin, což má za následek tvorbu kořínků. Místo řezu je dobré neustále udržovat vlhké, pomoct si tak můžete například vatou namočenou ve vodě, kterou obalíte folií. Řízek od mateřské rostliny oddělíme po vytvoření kořenového systému, poté už je potřeba ho jen zasadit. 

Citrusy množíme buď pomocí vzdušných odnoží, nebo zdřevnatělými řízky. Obojí je časově náročnější, ale výsledek stojí za to. Zdroj: Pixabay

Od jara až do poloviny října můžeme citrusy množit také prostřednictvím zdřevnatělých vrcholových řízků, které by měly disponovat nejlépe 3 páry listů. Řízek snadno získáme tak, že ostrým nožem provedeme řez těsně pod listovou uzlinou. Vzniklou řeznou plochu je pak potřeba ponořit do práškového růstového hormonu, řízek oklepat a vysadit do vhodného množitelského substrátu, například do směsi rašeliny s pískem. Vhodnější je však použít minerální vlnu, ve které zakoření i hůře kořenící druhy. Přibližně po 9 týdnech je možné mladé rostliny přesadit do květináče.

Ananas

Ani na pěstování ananasovníku už dnes není nic neobvyklého. Ve vytápěných bytech či teplých sklenících se této tropické rostlině daří výborně, a tak není důvod proč si nepořídít pár exemplářů. Ještě v září a začátkem října je totiž možné na ananasovník aplikovat metodu vegetativního množení pomocí kšticí listů. Stačí si jen pořídit čerstvý ananas, jehož listy nejsou nijak znehodnocené. Tento chomáč listů už je jen potřeba ukroutit či vyříznout, odstranit z něj opatrně dužinu a vložit do nádoby s vodou. Jakmile se objeví kořenový systém, můžete rostlinu vysadit do květináče. Plodů se při kvalitní péči můžete dočkat už po roce a půl. 

Ananas je nenáročná pokojovka, u které se dočkáte i úrody. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil


You must be logged in to post a comment Login