Zahrada

Množení rostlin pomocí řízkování: Vytvořte si neomezenou zásobu vašich oblíbenců na další sezónu

Od   | 

Mnoho trvalek, keřů a bylin může vyrůstat v novou rostlinu z ustřižených stonků neboli řízků. Použijte tuto jednoduchou techniku ​​množení k rozšíření vašich výsadeb bez dalších finančních nákladů. Naučte se odebírat rostlinné řízky a budete moci naplnit květináče a záhony neomezenou zásobou oblíbených odrůd.

Řízkování rostlin je nejen jedním z nejšetrnějších a nejudržitelnějších zahradních nápadů, ale je také jedním z nejpříjemnějších. Není větší potěšení než množit a pěstovat nové rostliny – sledovat, jak rostou, aby nakonec zaujaly čestné místo v zahradě.

Výsadba ze semínka zabere mnohem více času než výsadba z rostlinných řízků.
Zdroj: Pixabay

Chcete mít na zahradě více rostlin? Samozřejmě! Věděli jste ale, že svou sbírku můžete rychle rozšířit zakořeněním stonků ořezaných z mnoha venkovních rostlin? Když se stonky ve správný čas ustřihnou, mohou vyvinout kořeny a stát se z nich úplně nové rostliny. Navíc, stonkové řízky vám mohou poskytnout dospělé rostliny za poloviční čas, než jaký je potřeba při pěstování od semínka.

 

Trendy jsou svítidla z přírodních materiálů

 

Jak na řízkování rostlin?

Většina stonkových řízků může být zakořeněna kdykoli v období, kdy rostliny aktivně rostou. Řízkování měkkých stonků je tak nejsnadnější způsob, jak začít s tímto způsobem množení rostlin. Časné ráno je obvykle nejlepší čas na sklizeň řízků, protože rostliny mají v tuto dobu obvykle nejvíce vlhkosti. Vyberte sekci zdravého růstu, která je dlouhá 7–15 cm. Pomocí ostrého nože nebo zahradnických nůžek proveďte čistý řez. Rozdrcení nebo natržení stonku může výhonkům ztížit vývoj nových kořenů. Řízky udržujte v chladu a vlhku, dokud odříznuté konce neumístíte do vody. Nejdůležitější součástí znalosti toho, jak řízkovat rostliny, je výběr nejlepšího možného stonku. Vždy vybírejte zdravý a rovný porost. Měl by to být nekvetoucí stonek, proto zkontrolujte, zda nejsou přítomny pupeny.

Rostliny řízkujte vždy pod jejich kloubem na stonku. Zdroj: Pexels

Řízky můžete také rovnou zasadit do volně propustného kompostu. Použijte směs rozmnožovacího kompostu bez rašeliny a hrubé drti. Před zasazením řízků naplňte květináče kompostem. Před zasazením řízků zvažte hormonální prášek nebo tekutinu pro jejich rychlé zakořenění. Avšak použití této vychytávky není nezbytně nutné, i když zvyšuje úspešnost uchycení. Do každého květináče dejte několik řízků, protože úspěch není vždy zaručen. Některé řízky přirozeně nezvládnou celou cestu vedoucí k nové a samostatné rostlině.

Nezasazujte řízky rovnou do zahradní zeminy. Pro správný vývoj potřebují zpočátku jiné složení půdy. Zdroj: Pexels

Umístěte zasazený řízek na jasné světlo, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření, které může být příliš silné. Okna orientovaná na sever nebo východ jsou skvělými místy pro pěstování řízků. Některé rostliny zakořeňují rychleji než jiné, takže buďte trpěliví. V průměru to trvá měsíc nebo dva, než řízky zakoření a usadí se natolik, že je můžete zasadit do klasické zahradní půdy.

 

Co s polštáři a závěsy, které nás už omrzely?

 

Z jakých rostlin se nejlépe odebírají řízky?

Existuje spousta vhodných rostlin, ze kterých můžete řízkovat. Řízky z měkkého dřeva jsou ideální pro mnoho jemných rostlin, jako jsou pelargonie, petúnie a verbeny. Využijete je i u mnoha opadavých keřů, včetně levandule, rozmarýnu, zlatice, fuchsie a hortenzie. Řízky z tvrdého dřeva jsou vhodné pro většinu listnatých keřů a růží. Stejně tak pro popínavé rostliny, jako je zimolez a vinná réva, dále ovocné keře jako je černý a červený rybíz, angrešt a fíky.

Růži řízkujte z dřevnatých stonků.
Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Jak rozmnožovat rostliny, Naše česká zahrada, Abeceda zahrady

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login