Architektura a design

Milovníci japonského a skandinávského stylu mohou jásat díky stylu Japandi. Zařiďte si domov novým letošním trendem

Od   | 

Útulnost, minimalismus, hřejivý interiér, elegance a láska k „nedokonalostem“ jsou hlavními znaky japandi stylu. Jde o kombinaci japonského a skandinávského designu. Hodí se k sobě dokonale. Vytvořit si takový interiér není vůbec problém a ani vás to nemusí moc stát. Zařiďte si domácnost podle moderních trendů, stačí pár změn.

Kde se vzal japandi styl?

Harmonický styl Japandi vznikl díky dlouhodobým kulturním vazbám mezi Japonskem a Dánskem. Tyto země na sebe začaly působit už před více než 150 lety. V tomto období se vydali dánští architekti, umělci a designéři do Japonska, aby tam načerpali novou inspiraci. Oba styly se vyznačují úctou k řemeslníkům a ručním výrobkům, přírodním materiálům a pozitivnímu přístupu k jednoduchosti. Podobnost najdete také v absolutní funkčnosti prostoru a vyrovnaném přístupu k životu.

Japonci jsou zkušení minimalisté. Ke spánku nepotřebují ani klasickou postel, ale stačí jím tenká tvrdá matrace zvaná futon. Zdroj: Canstockphoto

Výraz japandi je spojením slov „japonský“ a „skandi“. Skandinávský styl se vyznačuje neutrálními barvami s převahou bílé, černé a šedé, rovnými liniemi, přírodním dřevem, jednoduchými dekoracemi a jednoduchým nábytkem. V japonském stylu převládají tóny smetanové, béžové a krémové s minimem nábytku, přírodním dřevem a bambusem. Z textilií je preferováno hedvábí. V jejich bytech si můžete všimnout minimalismu, který ale nic neodebírá na hřejivém a útulném pocitu, který z takové domácnosti vyzařuje.  

Tipy na japandi styl ve zkratce

  1. Držte se jednoduchých a čistých linií.
  2. Preferujte dřevěný nábytek s dobře viditelnou texturou.
  3. Kombinujte neutrální tóny s tmavými a výraznými.
  4. Osvětlení musí být účelové. Světla nemají stát jen tak v prostoru, ale každé by mělo dostat své místo, kde poslouží svému účelu.
  5. Prostor doplňte o živé květiny
  6. Zapomeňte na přeplněné vitríny a spoustu nábytku.
  7. Dávejte přednost před kvantitou kvalitě.
  8. Japandi souzní s přírodou. Myslete i na udržitelnost a podporujte lokální výrobu, udržitelné materiály a upcyklaci.

Wabi sabi styl je nedílnou součástí designu Japandi. Zdroj: Canstockphoto

Využívejte přírodní materiály

Přírodní materiály letos letí ve všech směrech a odvětvích. Je to trend, který reaguje na období, kdy valná část světa musela trávit spoustu času doma. Tento styl je přírodními materiály výrazně ovlivněn. Upřednostňujte dřevo, len a vlnu. Nábytek by měl být nízký z kvalitních materiálů, jednoduchý, čistý a minimalistický. Pěkně vypadají skleněné detaily. Vhodné je čiré, černé nebo mléčné sklo. Nebojte se obnovovat starý nábytek. Vzpomeňte si na umění wabi-sabi, které přijímá věcí v jejich pomíjivosti a nedokonalosti. Jednotlivé kousky na sebe nemusí ladit. V kurzu nejsou kovové doplňky. Výborně vypadají stěny obložené dřevem.

K základům vybavení bytu patří pohovka, malé konferenční stolky a knihovna.

Přírodní materiály, decentní barvy a minimální počet dekorací dělají japandi styl tak oblíbený. Zdroj: Ikea

Barvy mají působit vzdušně

Z barev jednoznačně vedou teplejší a zemitější barvy. Vítězí krémová, béžová a různorodé odstíny hnědé. Všechny tyto barvy zútulňují bydlení, uklidňují mysl a dají se kombinovat s barevnými doplňky. Výrazné tóny a vzory do japandi stylu nepatří. Dramatický nádech dodá černá a šedá, hodí se i jemně růžová, modrá a zelená. Dobře se hodí k dřevěnému dekoru. Pokud více tíhnete ke skandinávskému stylu, nejspíš pro vás bude top bílá. Zapomeňte na jasně červenou a žlutou.

Bílou rozhodně nic nezkazíte. Zdroj: Canstockphoto

Nepřehánějte to s doplňky

Obě filozofie se vyznačují zálibou v minimalismu. Preferují funkčnost před zdobením. Stačí pár kousků kvalitního keramického nádobí, vázy a pár knih. Zvolte si jednu výraznou a dominantní dekoraci a zbytek už by mělo tvořit jen pár drobností. Nezapomínejte také na rostliny. Vzrostlé pokojové květiny mohou být dominantou místnosti a vnesou do interiéru kousek přírody.

Stačí pár doplňků a textilií a dokonalý kout je na světě. Zdroj: Coming home

Přejděte na japandi styl. Budete šťastnější

Milovníci minimalismu a hygge stylu už si kousek japandi domů přinesli. K dokonalosti celý vzhled dovedete redukcí věcí v bytě. Dávejte přednost čistým liniím a otevřeným prostorám. Dobrým řešením je tzv. faux minimalismus s přírodními kontejnery. Využijete různé krabice, koše, vestavěné nebo skládací zástěny. Tak ukryjete přebytečné věci a udržíte pořádek v prostoru. Vyberte si to nejlepší z obou světů, ať už je to útulnost skandinávského designu s hřejivými texturami a měkkými kousky nebo elegance japonského dekoru, důrazu na řemeslné zpracování a kousky, které obstojí v čase. Vždy volte tak, abyste se ve svém domově získali pocit klidu a pohody.

Japonský a skandinávský styl už nějakou dobu známé a oblíbené. Je tedy velmi pravděpodobné, že jejich kombinace zůstane trendy i v dalších několika letech.

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login