Návštěvy bytů

Máte malý byt? I 35 m2 stačí pro vytvoření útulného domova s jídelnou a pracovnou

Od   | 

Žádný prostor není příliš malý, pokud umíte efektivně využít každý jeho kousek. O tom vás přesvědčí i tento byt, ve kterém se architektům ze studia Minimo Arquitetura podařilo vytvořit hned několik plnohodnotných zón pro pohodlný život dvou osob. To vše se zachováním vzdušnosti a potřebné lehkosti.

Praktický otočný rám umožňuje sledování televize hned ve dvou částech bytu. Zdroj: Minimo Arquitetura

Místo stísňující příčky lehká kovová konstrukce

Už před svou proměnou nabízel tento byt oddělený prostor pro obývací pokoj a ložnici. Výrazná příčka však v malém prostoru vyvolávala pocit stísněnosti a interiér opticky zmenšovala. Designéři ji proto odstranili a nahradili knihovnou z lehké kovové konstrukce. Tím se jim podařilo zachovat oddělenou spací a aktivní zónu, ale současně dodali bytu chybějící otevřenost a prostupnost.

Designéři nezapomněli ani na kompaktní jídelní prostor. Zdroj: Minimo Arquitetura

 

Variabilní pohovka vhodná i do malého pokoje

 

Otočný rám pro sledování televize ve dvou místnostech

Kovová knihovnička však neplní pouze roli příčky. Nabízí totiž úložný prostor a především nabízí řešení pro využití jedné televize hned ve dvou částech bytu. V knihovně je totiž integrovaný pohyblivý televizní rám. Díky němu lze televizi otočit až o 180°, a obyvatelé bytu ji tak mohou pohodlně sledovat v obýváku i ložnici.

Pracovní koutek využívá denního světla. Zdroj: Minimo Arquitetura

Obývací pokoj s jídelnou a pracovnou

Přestože se byt nedusí pod tíhou výrazného nábytku, nabízí svým obyvatelům veškeré potřebné pohodlí. Pohovka nabízí prostor pro pohodlný odpočinek a stolek za ní funguje jako praktický odkládací prostor. Po vysunutí židliček se však stolek promění v jídelní stůl, u kterého se pohodlně nají dvě osoby. Zdánlivě malá obývací zóna tak ukrývá nejen pohodlnou sedačku pro sledování televize, ale také jídelní stůl a plnohodnotnou pracovnu umístěnou v prostoru vedle vchodových dveří. Skvěle zvolené jsou v interiéru také barvy. Šedé, hnědé a bílé tóny dodávají prostoru lehkost i pocit útulnosti.

Světlá kuchyň opticky zvětšuje prostor. Zdroj: Minimo Arquitetura

Praktická kuchyň s dostatkem místa

Problém v menších bytech často představuje také kuchyň, která bývá velmi malá a celkově nedostačující. V tomto bytě však najdeme prostorný a kompletně vybavený kuchyňský kout, který dostojí i náročným požadavkům. Zachovaná příčka umožnila vytvořit pracovní kuchyňské plochy hned na dvou stranách místnosti a současně byt chrání před zbytečným šířením pachů do zbytku interiéru. Díky kombinaci světlých tónů působí kuchyň minimalisticky, a opticky tak celý prostor zvětšuje.

Zbouráním zděné příčky se povedlo koupelnu zvětšit. Zdroj: Minimo Arquitetura

Netradiční skleněná zeď

Že se designéři v interiéru rozhodli pro netradiční dělení prostoru, nám ukazuje už kovová knihovnička. Velmi originálně je však řešena také koupelna. V původním bytě byla od ložnice oddělena klasickou příčkou, díky čemuž byla velmi tmavá a stísněná. Architekti se proto rozhodli nahradit zdivo sklem. Nová koupelna se díky tomuto zásahu nejen o kousek zvětšila, ale také se rozjasnila. Pohodlně se tak do ní vejde prostorný sprchový kout, toaleta i umyvadlo s úložným prostorem. Kombinace skla, dřevěného dekoru a bílé barvy navíc prostor zvětšuje a provzdušňuje.

I do takto malé ložnice se vešla skříň. Zdroj: Minimo Arquitetura

Odpočinková zóna s dostatkem pohodlí

Ačkoliv není ložnice samostatnou místností, nabízí soukromí, úložné prostory, přirozené světlo a také snadný přístup do koupelny. Její umístění v zadním rohu místnosti ji navíc prakticky odděluje od aktivní denní zóny. Díky tomu může být v interiéru plnohodnotná kvalitní postel, která je vždy lepším řešením než rozkládací pohovka. Otočný rám umístěný v kovové konstrukci knihovničky navíc zajistí, že obyvatelé bytu mohou sledovat televizi jak v obýváku, tak v posteli.

Aby balkón zůstal průchozí, designéři zvolili závěsný nábytek. Zdroj: Minimo Arquitetura

Balkón jako sezónní prostor pro relax

K bytu je přidružen také balkón, který vede po celé jeho délce. Ačkoliv není příliš široký, nabízí místo pro odpočinek. Designéři jej totiž opatřili zelení a závěsným houpacím křeslem. Díky tomu je stále průchozí a vzbuzuje dojem malé městské zahrádky, která v teplých měsících nabídne obyvatelům bytu extra prostor.

Zdroj: Minimo Arquitetura

 

Fotogalerie:

 

Tipy pro maličkou koupelnu, nebo technickou místnost

 

 


You must be logged in to post a comment Login