Inspirace

Máte malou koupelnu? Jaké obklady jí budou slušet?

Od   | 

Keramické obklady jsou nedílnou součástí koupelny a z větší části určují její konečný vzhled. V malém prostoru to platí dvojnásob. Možná by se zdálo, že nevelká místnost je automaticky předurčena k bílým obkladům a experimentování je zapovězeno. Dnes už naštěstí existují nejrůznější kombinace a způsoby řešení, takže se rozhodně nemusíte omezit jen na ní. Jaké obklady se do malé koupelny hodí?

Bílý obklad do malé koupelny rozhodně patří. Může být ale opatřen obrázkem. Zdroj: Kozák Bath a Interior

V malých koupelnách bojujeme o každý centimetr a hledáme způsoby, jak prostor opticky zvětšit. K tomu pomohou obklady, dlažba, struktura a barvy. Určitě vás potěší, že kouzelnou hůlku potřebovat nebudete, a přesto můžete dosáhnout perfektního výsledku. Kde klidně popustit uzdu fantazii a kde to naopak vhodné není?

Barvu na stěnách můžete použít v ploše na zem. Zdroj: Rako

Vsaďte na jednoduchost

V malé koupelně myslete hlavně na jednoduchost. Když ji přeplníte tvary a vzory, bude prostor působit velmi stísněně a nepříjemně. Myslete na to, že musíte někam umístit držák na ručníky, skříňku, zrcadlo a sanitu. Základ proto volte jednoduchý, nejlépe v neutrálních barvách – bílá, odstíny růžové, pastelově modré, světle zelené a šedé jsou vhodné. Ze vzorů sluší malým koupelnám velkoformátové obklady s imitací mramoru.

Vsadit můžete i na výraznou barvu, kterou použijete na jedné stěně. Zdroj: Ravak

Nemusíte se vyhýbat ani kontrastům, ale jen na jedné stěně. Tam můžete dát klidně i tmavé barvy. Černá je velmi elegantní, imitace dřeva působí útulně. Použijte ji jen na některé vybrané plochy – podlahu, přizdívku vany nebo jednu zeď. Dobře vypadají také hexagony a mozaiky. Hodí se i tapety se vzorem. Vertikální proužky prostor opticky zvětšují a prodlužují. Na podlahu použijte o pár odstínů tmavší dlažbu než na stěnách. Koupelnu rozsvítí lesklá úprava obkladu spolu se světlou barvou. Pořiďte k tomu ještě zrcadlo a vhodné osvětlení.

Barvy na menších plochách by na sebe měly navazovat a tvořit na pohled jeden celek. Když zvolíte jednobarevný obklad, můžete pokládku ozvláštnit skladbou z více formátů, které by měly v určitých intervalech tvořit průběžnou spáru (multiformát).

Vyberte správný perlátor k baterii

Velké formáty opticky zvětšují

Zázrakem pro malou koupelnu jsou dozajista velkoformátové obklady a dlažby. Ty ji spolehlivě opticky zvětší. Nabídka je dnes natolik široká, že máte na výběr z ohromujícího designu, ať už je to vzhled mramoru, kamene nebo kovu. To odpoutá pozornost od malé velikosti koupelny.

Menší formáty dlaždic rozdělí vizuálně koupelnu na malé části, což jen upozorní na její nedostatečné rozměry. Velké formáty naopak koupelnu opticky sjednotí a vytvoří harmonický celek.  Další předností je menší počet spár v koupelně, protože drtivá většina velkoformátových obkladů a dlažeb se vyrábí v rektifikovaném provede a lze je pokládat s minimální spárou. Pro vás to znamená méně míst pro usazování bakterií a nečistot. Koupelny s nimi působí luxusním dojmem, protože víc vynikne jejich design než na malých dlaždičkách.

Velkoformátové obklady malé místnosti svědčí. Zdroj: Pinterest

Za nevýhodu lze u velkých formátů považovat velké množství prořezu, který už nejde nijak využít. U klasických rozměrů se počítá asi s 10 % prořezem, u velkých formátů je to až dvojnásobek. Velkoformátové dlaždice mají rozměry od 60 x 60 cm až po 320 x 150 cm. Velkého prořezu se vyvarujete u obkladů velikosti 30 x 60 cm, 20 x 120 cm, 30 x 120 cm apod.

Menších obkladů se nemusíte vzdát

Ani menších rozměrů se nemusíte vzdávat. Dostupné jsou od 10 x 10 cm, 20 x 20 cm až po 45 x 45 cm. Velmi oblíbené jsou právě mozaiky, kterými se dá perfektně oddělit určitá část místnosti (sprchový kout, místo okolo toalety, část kolem umyvadla apod.). Jestliže nechcete klasický obdélníkový nebo čtvercový obklad, zkuste hexagony, ze kterých se mohou tvořit zajímavé obrazce. Důležité je vybírat světlé, přírodní barvy. Zvláštním tvarem obkladů získáte místo, kam se budou upírat oči všech.

Vhodné jsou i zajímavé tvary, například hexagon. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login