Rady a tipy

Máte doma červotoče? Přinášíme ověřené tipy, jak se ho zbavit

Od   | 

Slýcháte doma zvuk, který připomíná chroupání nebo pravidelné tikání hodin? Pak zpozorněte. Může jít o červotoče, který vedle dřevokazných hub a plísní představuje pro dřevo velkou hrozbu. Co si v takovém případě počít?

Podceňování přítomnosti červotoče může mít fatální důsledky. Zdroj: Pixabay

Dlouhodobé podceňování přítomnosti červotoče může mít fatální důsledky. Červotoč si totiž rád pochutnává nejen na nábytku, ale také na střešních trámech. To může vést až ke ztrátě jejich stability a zhroucení střechy. Nejlepší obranou je prevence. Pokud už však doma červotoče máte, poradíme, jak se s ním rozloučit jednou pro vždy.

 

Myčky Amica jsou za skvělou cenu: Proč vybrat právě tyto?

 

Ze života hmyzu aneb jak vypadá životní cyklus červotoče

Stejně jako tesařík i červotoč se živí nikoliv rostoucím, ale vyschlým dřevem. Larvy červotoče dosahují délky 6 mm a jsou mléčně zbarvené. Postupným prokousáváním vytvářejí v dřevě rozsáhlé chodbičky, a narušují tak jeho přirozené vlastnosti. Jakmile se z larvy stane brouk (což trvá 2-3 roky), výletovým otvorem dřevo opustí. Po čase pak samička opět naklade do dřeva vajíčka a koloběh začíná nanovo. Jedna samička dokáže naklást i 50 vajíček, ze kterých se po 2-3 týdnech stane larva, která bude další roky vnitřně rozkládat dřevo ve vaší domácnosti.

 

Kam pro potahovou látku, aby vaše pohovka nebo křeslo vypadaly znovu jako nové?

 

Jak poznám, že mám doma červotoče

Pokud máte na přítomnost červotoče podezření, začněte si všímat drobností. Červotoč o sobě totiž dává vědět a dá se proto jednoduše odhalit.

  • Chroupavé zvuky. Červotoč na sebe upozorňuje obzvlášť v okamžiku, kdy je v domě klid a ticho, nejčastěji tedy během noci. Postřehnout ho můžete díky chroupavým zvukům, které vychází zevnitř trámů nebo nábytku.
  • Výletové otvory na povrchu dřeva. Když červotoč opouští dřevo, využívá k tomu malé kulaté otvory na jeho povrchu. Tyto otvory mají obvykle průměr okolo 2 mm.
  • Dřevěný prach. Při své činnosti vytváří červotoč dřevěný prach (požerovou drť), který můžete zahlédnout v okolí postiženého dřeva.
  • Drobní brouci v bytě. Červotočů je několik druhů a každý vypadá trochu jinak. Mezi nejznámější patří červotoč proužkovaný, umrlčí, hnědý nebo kostkovaný. Zpravidla se však jedná o drobného brouka o velikosti 2-4 mm. Pokud tedy zaznamenáte opakovaný výskyt živých či mrtvých drobných brouků, zbystřete.

Pod výletovými otvory můžete často najít dřevěný prach. Ten svědčí o tom, že je červotoč stále aktivní. Zdroj: Unsplash

Jak se zbavit červotoče?

Způsobů, jak se červotoče zbavit, je hned několik. Záleží především na tom, jak dlouho vaši domácnost obývá a kde se nachází. Nejprve však napadené dřevo izolujte od toho okolního. Předejdete tak napadení dalších kusů nábytku.

1. Chemické ošetření dřeva

Nejsnadnějším řešením je ošetření chemickou impregnací. Zpravidla se jedná o insekticid na hubení dřevokazného hmyzu a je běžně dostupný ve specializovaných prodejnách nebo drogériích. Pouhé natření dřeva však nemusí stačit. Když larvy ucítí impregnaci, mohou prostoupit hlouběji do dřeva a bez problému zde dál žít. Pokud je proto váš problém dlouhodobý, přizvěte si odborníky. Ti dokáží injektáží do otvorů přípravek nanést pod vysokým tlakem, dostat se hluboko do struktury dřeva a zajistit trvalé výsledky.

2. Mikrovlnné záření

Červotoč miluje teplo a vlhko. Příliš vysoké teploty mu však vadí. Jeden ze způsobů likvidace je proto vystavení dřeva mikrovlnnému záření, které ho prohřeje a červotoč uvnitř zemře. Teplota by měla dosahovat alespoň 65 °C a tento postup běžně zajišťují odborníci.

3. Triky našich babiček

S červotočem však můžete bojovat také sami, a to za pomoci receptů našich babiček. Na tohoto škůdce prý platí směsi louhového mýdla, naftalínu, octa, saponátu, bóru, pelyňku, česneku nebo soli a pepře.

 

Do stylové kuchyně patří i stylové spotřebiče

 

Nejlepší obranou je prevence

Červotoč se může objevit kdykoliv a kdekoliv. Existuje však také účinná prevence, která může pravděpodobnost jeho výskytu snížit. Obecně se doporučuje při výstavbě domu pracovat se dřevem, které je naprosto suché a není příliš měkké. Nejlépe si v tomto ohledu vedou listnáče. Kromě volby suchého a tvrdého dřeva se doporučuje pravidelně větrat, impregnovat a vyhnout se doma přebytečné vlhkosti. V otázce prevence buďte důslední. Červotoč je totiž aktivní jen v období od dubna do září. Pokud proto máte pocit, že je činnost tohoto hmyzu u konce, na jaře se může zase objevit. Proto nic nepodceňte a věnujte dřevu v zimním období řádnou péči.

Zdroj: Fantastic Pest Control, Homebuilding & Renovating, Kapitoly o bydlení

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to

 

 


You must be logged in to post a comment Login