Technika v domácnosti

Manuální, nebo robotickou sekačku?

Od   | 

Sekání zahrady je příjemná práce, když na ni máte čas. Stává-li se ze sekání povinnost a maraton končící až v říjnu, pak už to taková zábava není. 

Kvalita sekačky se odvíjí od kvality jednotlivých komponentů. Osvědčení výrobci mají většinou nastavený přísný proces výběru a testování dílů, takže koupě sekačky od výrobce, který má historicky prokázanou kvalitu, je sázkou na jistotu. 

Při výrobě robotické sekačky je nutné skloubit kvalitní mechanické díly, elektronické součástky a umělou inteligenci tak, aby stroj zvládal práci na nejrůznějších tvarech a sklonech zahrad.

Při výběru sledujeme kvalitu použitých materiálů, pevnost nože, výkon motorů. V případě robotických sekaček bychom se měli zaměřit i na schopnosti sekačky sekat ve více zónách a přejíždět mezi nimi. Tuto vlastnost oceníme zejména, pokud je trávník rozdělen na několik ploch. Důležitá je také šířka záběru sekání, na které závisí doba posekání zahrady. Výhodu představuje schopnost sekačky upravovat trávník podél okrajů. Moderní robotické sekačky dokáží komunikovat skrze mobilní aplikace, což zjednodušuje jejich nastavení a ovládání na dálku.

Je patrný rozdíl  mezi úpravou trávníku, který je posekaný klasickou sekačkou, a tím upraveným robotem? Jaké jsou benefity robotických sekaček?

Robotická sekačka má jeden hlavní benefit, který potěší hned několikrát. Bývá vyrobena tak, aby zvládla pracovat samostatně a naši pomoc vyžadovala minimálně. Tím pádem nám umožňuje efektivně šetřit čas. Další výhodou je neustále upravený trávník. Robotická sekačka pracuje každý den, tudíž trávník nemá šanci vyrůst. Při klasickém sekání je trávník krásný, druhý den už jen celkem hezký a za dalších 24 hodin se začíná čepýřit různě dlouhými stébly. Do týdne se rozroste natolik, že se po zahradě prakticky nedá chodit. S robotem tyto trable opadnou a trávník je stále v perfektním stavu.

Kde skončí posekaná tráva?

Při sekání klasickou sekačkou se každý potýká s problémem, jak se vypořádat s posečenou trávou. Robotická sekačka ve výbavě zásobník na zbytkovou trávu nemá. Každý den zkracuje stébla trávy jen o malý kousek, který ihned zapadne do trávníku. Tímto způsobem doplňuje zahradě tolik potřebnou vláhu a živiny. Dalším pozitivem je spotřeba robotické sekačky, která je v porovnání s klasickou sekačkou velmi nízká, náklady na provoz jsou tedy minimální. Následujícím efektem jsou dobré sousedské vztahy, jelikož robotická sekačka pracuje tiše. Na otravný zvuk motorů a kouř si už ani nevzpomenete.

Robotická sekačka z řady RX se cenově pohybuje od 14 990 Kč.

Umí robotická sekačka posekat zahradu v mírném svahu? A zvládne i komplikovanou úpravu zimou zanedbaného trávníku?

Kvalitní robotické sekačky zvládají pracovat na podobných sklonech svahů jako ty klasické. S mírným svahem do dvaceti stupňů se tedy dobře vypořádá. Nejste-li si jisti sklonem svahu, doporučuji sjednat návštěvu odborníka, který poradí nejen se svahem, ale také s výběrem vhodného typu zařízení. Zanedbané trávníky vyžadují zvláštní péči. Robotické sekačky jsou určeny především na sekání udržovaných trávníků. Někteří výrobci těchto strojů osazují sekačky silnými motory a pevnými noži, které pak zvládnou i přerostlý trávník. Obecně se dá konstatovat, že pevné nože a silné sekání je výhodou při výběru robotické sekačky. Ta pak zvládne posekat i první vysokou trávu v sezóně.

Jak dlouho by trvalo robotické sekačce posekat běžný trávník o rozloze 100 m2

Většina robotických sekaček je plně samostatná a v práci jim není třeba pomáhat. Podmínkou je pouze uklizený trávník bez hraček a nářadí. Doba upravování určité plochy se však nedá jednoznačně určit. Délka sekání trávníku se liší dle šíře nožů sekačky a doby, po kterou robot dokáže pracovat na jedno nabití. Stroj s nožem o šíři 20 cm bude potřebovat asi 3x tolik času, než sekačka se záběrem 56 cm. Pokud sekačka dokáže pracovat 40 minut na jedno nabití, bude se muset v průběhu sekání takto velké plochy několikrát dobít, zatímco robot s výdrží 2 hodiny zvládne tuto činnost najednou.

Při výběru sekačky sledujeme kvalitu použitých materiálů, pevnost nože i výkon motoru. V případě robotické sekačky bychom se měli zaměřit i na schopnosti sekačky sekat ve více zónách a přejíždět mezi nimi.

Při výběru sekačky sledujeme kvalitu použitých materiálů, pevnost nože i výkon motoru. V případě robotické sekačky bychom se měli zaměřit i na schopnosti sekačky sekat ve více zónách a přejíždět mezi nimi.

Vyplatí se investovat do samostatné robotické sekačky na malou předzahrádku? Kdybychom se za pár let odstěhovali do domu s větší zahradou, zvládlo by to samé zařízení i větší plochu?

Robotické sekačky jsou vždy dimenzované na určitou plochu. Pokud tedy již při výběru sekačky víte, že v brzké době budete chtít větší zahradu, je vhodné volit model určený na výslednou velikost trávníku. Při výběru robotické sekačky se zaměřte především na pevnost nožů a výkon motorů. Dále věnujte pozornost šířce sekání, od níž se pak odvíjí doba sekání dané plochy. 

Nemůže robotická sekačka poničit záhony s květinami nebo ublížit kočce? Jak sekačka pozná, kam může a kde už se má obrátit nebo zastavit?

Robotické sekačce vymezujeme plochu takzvaným obvodovým drátem, zabudovaným pod zemí, který generuje magnetické pole, podle něhož se sekačka orientuje. Pokud instalaci provedeme v souladu s návodem k obsluze, pak se nemusíme bát o žádné záhonky. Těm se robotická sekačka elegantně vyhne.

Jiná situace je se zvířaty a lidmi. Pro schválení robotických sekaček platí velmi přísné normy a každý výrobek musí projít testováním v mezinárodních zkušebnách. Stroje jednotlivých výrobců jsou osazeny mnoha bezpečnostními prvky pro snížení rizika poškození věcí nebo újmy na zdraví lidí a zvířat. Takovými částmi jsou například snímače nárazu a náklonu a detektory pro nadzvednutí. Robotická sekačka je stále zařízením s velmi ostrými rotujícími noži. Na ně je potřeba dát pozor a se sekačkou v žádném případě nemanipulovat, pokud je v provozu. Před jakýmkoli zacházením je potřeba sekačku zastavit a vypnout. Prevence je však na prvním místě – po travnaté ploše by se během sekání neměli pohybovat domácí mazlíčci ani děti. Ty by se sekačkou neměly vůbec pracovat. Stroje jsou navíc opatřeny dětskými pojistkami, které nedovolí spuštění stroje, neznáte-li správnou kombinaci kláves.

Zdroj: Robomoow


You must be logged in to post a comment Login