Obývací pokoje

Malý obývák je výzva: zvolte vhodné barvy i zařízení a vyhrajte

Od   | 

Nevíte si rady, jak zařídit malý obývací pokoj, aby působil opticky větší a nepřipadali jste si v něm stísněně? Stačí využít několik osvědčených triků a získáte komfortní prostor pro spokojené bydlení.

Sezení vybírejte s ohledem na velikost místnosti. Pohovka by neměla „zabydlovat“ celý pokoj. Zdroj: Ikea

Pořizujte jen to nejnutnější

Malý obývák nezvětšíte, a proto si hned na začátku rozmyslete, který nábytek opravdu využijete. Vybírejte takové kusy, které působí subtilně a zároveň dostatečně splní svůj účel. Vhodný je multifunkční nábytek, který zastane hned několik vašich potřeb najednou. Patří sem rozkládací sedací soupravy, křesla nebo stolky. Praktickým řešením je také nábytek na kolečkách, který lze jednoduše přesouvat tam, kam aktuálně potřebujete. V malém obývacím pokoji najde také skvělé uplatnění například oboustranně přístupná police, kterou můžete opticky vymezit prostor.  

Do malého obýváku pořizujte opravdu jen to nejnutnější. Zdroj: Pinterest

Dejte přednost dominantním kusům

Pro největší kus nábytku najděte patřičné místo a dejte mu vyniknout. Je jen na vás, zda vypíchnete televizi, krb, nebo sedací soupravu. Při výběru sedací soupravy si však dávejte pozor na velikost. Hodí se spíše menší pohovky, to proto, aby větší sestavy zbytečně nezastavěly celou místnost. Zapomeňte na robustní křesla a sedačku doplňte spíše stylovými taburety či polštáři, které nezaberou místo a zároveň je kdykoliv přemístíte i schováte. 

Dominantním zařízením obýváku bývá sedačka. Okolo ní již umísťujte drobnější zařízení. Zdroj: Home Style

Centrem dění bývá televize

V každém obývacím pokoji bývá centrem dění právě televize, a proto je důležité umístit sezení tak, abyste ji bez problému mohli sledovat. Nezapomeňte, že televize by nikdy neměla být naproti světlu, protože přes den byste neviděli dobře obraz. Neumísťujte ji ale ani do volného místa na zeď mezi okny. Nejvhodnější umístění je kolmo k dennímu světlu. Poté umístěte sedačku, která by měla být od televize vzdálena minimálně třínásobkem diagonály obrazovky. 

Sedací soupravu umístěte tak, abyste z ní viděli na televizi a zároveň jste viděli na dveře. Zdroj: Natuzzi Italia

Konferenční stolek je potřeba

Do malého obýváku se skvěle hodí stohovatelný konferenční stolek, který zahrnuje několik různých stolků v jednom. Při početnější návštěvě se dají prakticky rozmístit. Mezi sedačkou a stolkem by mělo vždy zůstat dostatečně volné místo pro pohodlný průchod tak, abychom nechtěně nezavadili o žádný nábytek. 

Konferenční stolky různých velikostí lze kdykoliv rozmístit podle potřeby. Zdroj: Pinterest

Barvy a materiály do malého obývacího pokoje

Díky vhodně zvoleným barvám a materiálům můžete docílit opticky většího prostoru, v němž se nebudete cítit stísněně. Odborníci do takto malých prostorů doporučují vybírat ze škály světlých barev, které neuberou na velikosti místnosti. Světlé barvy dokonalé odráží světlo a prosvětlují celou místnost. Nechcete-li se výrazných barev vzdát, zvolte výraznější pouze na jednu zeď. To samé platí i o barvách podlahy a nábytku. 

Obývací pokoj také prosvětlí a opticky zvětší elegantní zavěšené zrcadlo. Nevyhýbejte se ani doplňkům a zařízení v lesklém provedení, nebo přímo ze skla. Při výběru vybavení vsaďte na jednoduchý vzhled veškerého zařízení a doplňků, který obývacímu pokoji nevezme cenný prostor. Nepřehánějte to ani s dekorací a pamatujte, že méně je více. Na obývací stěnu nebo poličky umístěte rodinné fotografie, květinu či oblíbený suvenýr z dovolené. 

Do malého prostoru volte světlé barvy. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login