Kuchyně

Maličká paneláková kuchyně: Promyšlený koncept dovolí pohodlné vaření i sezení

Od   | 

Když je malá kuchyně správně ergonomicky navržená, pak v ní pohodlně uvaříme a také se tu najíme. Důkazem je třeba tato kuchyňka, která má necelé čtyři metry čtvereční, a právě díky skvělému rozvržení splňuje všechny požadavky na současnou moderní kuchyni.

Majitelka zvolila jarní žluto-zelenou kombinaci, která prostoru prospívá. Zdroj: Atelier DCA

Kuchyňka je součástí dvoupokojového bytu, ve kterém ji nešlo stavebně připojit ke stávajícímu obývacímu pokoji, a tak je tedy samostatná. Majitelka přiznala, že tento koncept původně nechtěla, ale nyní ji velmi vyhovuje. Oceňuje, že když nestihne uklidit, může jednoduše zavřít dveře a neuklizená kuchyňská linka ji nepřekáží. Místnost má rozměr 190 x 210 cm a koncipována je tak, aby zde bylo dostatek úložného i pracovního místa a majitelé se tu mohli i pohodlně najíst.

Podstavný dřez umožní prostornou pracovní plochu. Zdroj: Atelier DCA

Koncept kuchyně je do tvaru písmene L a aby nepůsobila fádním dojmem jsou spodní skříňky v jemném smetanovém tónu doplněny o horní skříňky s dubovou dýhou. Neutrální základ doplňuje limetkově zeleno-žlutá barva, ze které je sklo chránící stěnu mezi horními a spodními skříňkami. Odstín doplňují žluté barové židle zasunuté pod barový pult. Ten je navržen podél celé stěny a zastává jídelní stůl. Majitelé si tento koncept velmi chválí, protože bohatě postačí pro rychlé občerstvení a zároveň stolovou desku využívá majitelka jako odkládací prostor při velkém vaření.

Jídelní deska je na konci zúžená, to proto, aby bylo možné pohodlně otevřít dveře. Zdroj: Atelier DCA

Vzhledem k malému prostoru se majitelka rozhodla pro rohové řešení uspořádání varného a mycího centra. Ty jsou navrženy tak, že okolo obou z nich je volný pracovní prostor a zároveň může žena omyté potraviny rovnou dávat do hrnce nebo na pánev. Varná deska je totiž pohodlně po pravé ruce. 

Otevřené police vnášejí do prostoru nestísněný pocit. Zdroj: Atelier DCA

Dubové dřevo, použité na nábytku, je rovněž na podlaze a dveřích, které jsou kvůli malému prostoru široké pouhých 60 centimetrů. Nejen díky tomuto detailu, ale i díky oknu, kterým sem vchází denní světlo a zvoleným světlým odstínům, nepůsobí místnost stísněně. O to šlo majitelce v první řadě a my si troufáme říci, že se jí to podařilo na výbornou.

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login