Inspirace

Do malého bytu si pořiďte nábytek, který nepřekáží

Od   | 

V menším bytě hledáme každý využitelný centimetr místa. Buď k tomu, abychom tam umístili nejnutnější nábytek, nebo abychom prostor nechali volný k pohodlnému pohybu.

Stůl, který zmizí

Zásadní bývá v domácnosti vyřešení kuchyně s jídelnou, kde chceme pohodlně a bezpečně vařit a stolovat. Rafinovaným řešením pro jídelnu je sklápěcí stůl, který je v pohotovosti pouze tehdy, když se jde stolovat, jinak jsou jeho deska i nohy sklopené na zdi ideálně směrem dolů, aby se za desku ukryly i nohy stolu. Tuto sklápěcí desku lze ale využít nejen v jídelně. Může totiž sloužit také jako příležitostná pracovna třeba v obývacím pokoji či v ložnici.

Jídelní stůl může tvořit deska, která se při běžném provozu dá sklopit ke zdi, zdroj: Ikea

I do menší jídelny se vám vejde stůl, který se dá v případě potřeby rozložit, zdroj: Ikea

Pod stůl, na zeď nebo do spíže

Praktickou stálicí ve skladných věcech jsou sklápěcí židle. Pokud nepotřebujete sedět, ale spíše se volně pohybovat po bytě, jednoduše židli složíte a opřete na vyhrazené místo. Je-li židle lehká, a hezká i po složení, může mít svůj háček na zdi výše, ale v dosahu vašich rukou. Sklápěcí židle se hodí, i když máte větší byt, ale pro návštěvy potřebujete mít více židlí, které ovšem nemusejí stát u stolu každý den. Alternativou ke skládací židli na kratší sezení může být stolička, která se dá zasunout pod stůl a tím nepřekáží. Potřebujete-li stoliček víc, vyberte stohovatelné.

Skládací židle řeší místo v malé kuchyni, ale mohou posloužit i když se ke stolu dostaví více hostů

Neviditelná pracovna

Fenoménem dnešní doby je home office, tedy práce z domu. To rádi využíváme, ovšem málokdy k tomu najdeme doma podmínky v podobě vhodného pracovního místa a hrbíme se u konferenčního stolku nebo kroutíme na sedačce. A přitom se dá vymyslet menší, ale plnohodnotné pracovní místo, třeba v podobě takzvané nástěnné pracovny. Takový kus nábytku se dá koupit kompletní a nestojí moc.

Praktická nástěnná pracovna nepřekáží a je vždy v pohotovosti

Spaní ve skříni

V miniaturních bytech je častým problémem, najít místo na spaní, aby postel při běžném provozu nepřekážela v prostoru. Řešení opět není složité a dá se pořídit “na klíč“ v obchodech s nábytkem, nebo u šikovné truhlářské firmy nechat vyrobit na zakázku. Postel bývá většinou zabudovaná v pěkném nábytkového modulu, v němž jsou ještě zakomponované další úložné prostory. V případě potřeby se lůžko z modulu vyklopí. Postel by měla být vybavena popruhy (gumovými páskami), kterými se na lůžko upevní peřiny a polštáře.

Sklápěcí postel vyřeší v domácnosti nejeden problém s prostorem

Policové systémy

Alternativou ke skříňkám a nejrůznějším poličkám mohou být různé regálové a policové systémy, které mohou vyplňovat velkou část zdi a díky menší hloubce nebudou vyčnívat a překážet do prostoru. Hodně toho pojmou a díky možnosti variabilního uspořádání se dají nakombinovat libovolně podle momentální potřeby.

Šikovný policový systém poslouží k ukládání věcí, aranžování dekorací a přitom zabere minimum místa

Příležitostné stolky

Také konferenční stolek může překážet, a tak je dobré ho nahradit menším odkládacím stolkem, který může být zaparkovaný vedle sedačky. Šikovný je takzvaný hnízdový stolek, který v sobě může ukrývat i tři zásuvné stolečky, jež jednoduše vysunete a rozmístíte po bytě, kam potřebujete a stejně rychle je zase uklidíte zasunutím pod ten nejvyšší.

Hnízdové stolky jsou praktickou a vtipnou stálicí na trhu. Jen si vybrat takový, který bude vyhovovat velikostí a designem

Fotogalerie:

A toto řešení do malého bytu jsme našli na veletrhu nábytku Salone del Mobile


You must be logged in to post a comment Login