Kuchyně

Malé kuchyně jsou také k životu

Od   | 

I když je vaše kuchyň malá, nezoufejte! I tam se dá v pohodě fungovat a s radostí vytvářet dobroty pro vás, rodinu i návštěvy. Jen je potřeba vědět, jak to všechno chytře vyřešit.

Malé, ale šikovné spotřebiče

Co kuchyně nutně potřebujete, to je varná deska, dřez a úložné prostory. Fajn bude, když se vejde i trouba, popřípadě myčka. Vezmeme-li to od těchto spotřebičů, můžete na problém malého místa vyzrát tím, že si pořídíte jejich zmenšené varianty. Varná deska se dá pořídit s šířkou pouhých 30 cm s dvěma za sebou seřazenými plotýnkami, dřez může mít podobu menší vaničky bez odkapávače, elektrická trouba nemusí být ve vestavbě, ale může to být malý samostatně stojící spotřebič, či ho lze pro potřeby pečení nahradit remoskou. Také myčka může v miniaturní formě stát na kuchyňské desce jako samostatný spotřebič.

Nevejde-li se do sestavy myčka nádobí, lze to obejít mini myčkou, kterou postavíte na pracovní desku, zdroj: Candy

Varná deska může mít pouhých 30 cm a pohodlně si na ní na dvou plotnách připravíte, co potřebujete, zdroj: Ikea

Od podlahy až ke stropu

Co se týká úložných prostor, vyžeňte horní skříňky až ke stropu a využijte prostor v soklech. Pro tyto účely se vyrábí takzvaná soklová zásuvka, kde se dají skladovat třeba čisticí prostředky nebo nízké plechovky a konzervy. Praktické je využít roh sestavy a pořídit si do rohové skříňky otočný karusel nebo výsuvná plata či košíky. Aby byla sestava skříněk vzdušná, je dobré uzavřené skříňky doplnit otevřenými policemi bez dvířek. K ukládání náčiní se nabízí prostor na zdi mezi horními a dolními skříňkami. Instalujte si tam závěsný systém na náčiní, poličky na kořenky, magnetickou lištu na nože, háčky na chňapky atd… Hodí se také různé multifunkční policové regálové systémy, díky nimž si sestavíte poličky, kterými prakticky vyplníte jakýkoliv volný prostor.

Dvířka zvolte jednoduchá bez frézování, horní skříňky pořiďte co nejvyšší, ať nabídnou hodně úložného prostoru, zdroj: Ikea

Soklová zásuvka nabídne nečekané úložné místo, zdroj: Dan Kuchen

Místo pro stolování

Když se do kuchyně nevejde plnohodnotná jídelna, vyřešte ji sklápěcí stolovou deskou a skládacími židlemi či stoličkami. Při práci v kuchyni vám tento nábytek nebude překážet, a když půjdete stolovat, tak ho velmi jednoduše připravíte do provozu.

Jídelnu nahradí sklápěcí stůl. Praktické do malé kuchyně budou stohovatelné či skládací židle, zdroj: Ikea

Kuchyň ve skříni

Atraktivní variantou jsou takzvané kuchyně ve skříni. Jde o finančně nákladnější variantu kuchyně, která je zatím dostupná převážně na zahraničním trhu, ale určitě se dá pořídit na zakázku u šikovného truhláře. Hodí se hlavně tam, kde má byt opravdu minimum metrů a veškerý život se odehrává v jedné místnosti, tedy se kuchyň musí stát nenápadnou a nepřekážející součástí bytu. Je tedy skutečně vestavěná do modulu, který po otevření dveřních křídel nabídne kuchyň „v plné parádě“.

V programu kuchyní S nabízí výrobce Indeco praktickou vestavbu, kterou jednoduše celou uzavřete dvířky, zdroj: Indeco

Fotogalerie:

A co jsme našli na veletrhu kuchyní na Salone del Mobile v Miláně?


You must be logged in to post a comment Login