Doplňky do bytu

Malá předsíň? I do ní se vejde funkční předsíňová stěna

Od   | 

Nevíte si rady, jak dobře zorganizovat vstupní prostor v předsíni, která není zrovna dvakrát nafukovací? Věřte, že i v malé vstupní chodbičce se nepořádek zkrotit dá! Máme pro vás tipy, díky kterým se vám z domu bude příjemně odcházet a zároveň se sem budete rádi vracet.

Nástěnná police s otvory umožňujícími zavěsit police a různě velké i široké přihrádky je praktickým pomocníkem v malé předsíni. Zdroj: Ikea

Bez dostatku skladovacích míst je vstupní hala první na ráně, kde se pravděpodobně začne kumulovat nepořádek. Ale určitě nechcete, aby vás při příchodu domů přivítaly boty nebo kabáty bez ladu a skladu, natožpak když si pozvete návštěvu, která si o vás už v předsíni může udělat obrázek. Aby na vás, ale i na hosty udělalo zádveří dobrý první dojem, je potřeba dát věcem řád a své místo.

Předsíň může být i hravá a pestrá, netrávíte tu mnoho času.

Háčky a jednoduché věšáky

Pokud prostor za dveřmi není skutečně velký, nemusíte se zbytečně trápit složitým plánováním, kam umístit šatní skříň. Vystačíte si s nástěnným věšákem, který může být zároveň policí. Pověsíte sem tašku, kabát, případně další svršky, polici si pak můžete ozdobit hezkou dekorací nebo ji využít pro odložení klíčů, klobouku nebo rukavic. Vejde se vám pod nástěnný věšák i malá lavice nebo stolička? Pak s ní určitě neváhejte. Bude stylovým doplňkem a obouvání bude zároveň příjemnější. Při umisťování háčků nebo věšáku myslete na to, aby bundy a kabáty visely ve výšce, do které pohodlně dosáhnete, a zároveň, aby nesahaly až na zem nebo k lavici či židli. Ideální výška pro tyto doplňky je 180 – 200 cm, hloubka police by pak měla být alespoň 20 cm.

I jednoduchá police s háčky a malá lavice mohou udělat z předsíně útulné místo. Zdroj: Dear Designer

Zabydlete rohy a využijte i dveře

Pokuste se využít každý kousek předsíně na maximum, aby nezůstal osiřelý ani její kout. Do něj můžete umístit rohovou nebo jednoduchou mělkou skříňku, případně stojan na deštník. Také vstupní dveře nenechávejte prázdné. Můžete na ně připevnit další háčky na pověšení klíčů nebo vodítka pro psa, případně ji ozdobit tabulí na vzkazy nebo nákupní seznam.

Praktické jsou dveře Hanum, jejichž součástí jsou výklopné háčky. Zdroj: Sapeli

Nezapomeňte na optické klamy a hrajte si s barvami

Je-li vaše předsíň úzká až stísněná, využijte barevné optiky. Rozhodně nic nezkazíte bílým nábytkem a bílými zdmi, které budou prostor prosvětlovat. Kontrast můžete vytvořit třeba tmavě šedou až černou podlahou, čímž docílíte optického prodloužení místnosti. K tomu napomohou i vodorovné pruhy. Chcete-li místnost naopak opticky zkrátit, pak použijte svislé uspořádání. A to jak nábytku, tak i dekorací. Zrcadlo, které by v předsíni nemělo chybět, prostor opticky zvětší. A jaké použít barvy? Záleží na půdorysu a velikosti místnosti a zároveň na přísunu denního světla. Do malých místností volíme světlé tóny a pastelové odstíny, rozhodně nic nezkazíme nábytkem s dřevěnou dýhou.

Máte-li možnost vestavěné skříně, pak neváhejte. Zrcadlové dveře prostor opticky zvětší a budou se hodit při kontrole vzhledu při odchodu.

Nezapomeňte bezezbytku využít i místo pod schody.

Všechny boty by měly mít své místo, aneb dimenzujte správně botník

V případě, že si nemůžete dovolit předsíňovou stěnu jako jeden celek, dá se tento problém obejít pořízením jejích jednotlivých částí. Kromě věšáku nebo háčků na stěnu by tak v předsíni nemělo chybět zrcadlo a botník. S umístěním zrcadla pravděpodobně nebudete mít problém, botník už může být větší komplikace. Ale i dnes už existují takové, které svými rozměry nezabírají mnoho místa. Berte v potaz šířku vstupní chodby nebo předsíně, která by měla být alespoň 110 cm široká, pokud se jedná o spojovací chodbu, neměla by být užší než 80 cm. V takovém případě si s přehledem vystačíte s botníkem 30 – 40 cm hlubokým.

Hloubka botníku stačí 30 cm, což se vejde i do úzké vstupní chodby.

Ideální situace je pak taková, kdy můžete mít všechny prvky, které by v předsíni neměly chybět, pohromadě. Předsíňové stěny, určené do malých prostorů, jsou díky svým kompaktním tvarům praktickými pomocníky v boji s nepořádkem. Šály, čepice, bundy i boty jsou tak na jednom místě a nestane se, že by se tu a tam něco jen tak ledabyle povalovalo. Pokud vám to prostor umožňuje, můžete se poohlédnout po předsíňové stěně, jejíž součástí je i malá šatní skříň. Usnadní vám to otázku skladování dalších věcí, na které už třeba jinde nezbylo místo. 

Tyto předsíňové prvky se díky mělké hloubce hodí i do úzké předsíně. Zdroj: Wharfside

S odborníkem na téma: Jakou podlahovou krytinu zvolit do předsíně

Celou reportáž najdete ZDE

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login