Ložnice

Malá ložnice? S našimi tipy žádný problém

Od   | 

Ložnici potřebujete příjemnou, funkční, praktickou a zároveň designově vyváženou. Jenže jak všechny tyto vlastnosti nacpat do často nejmenšího pokoje? Nebojte se. Jde to. I v malých místnostech jdou dělat doslova zázraky a chytré nápady mohou proměnit ložnici ze stísněného prostoru v příjemné útočiště.

Malá ložnice neznamená nudu a šeď. Zdroj: Ikea

Dokonce i ty nejskromnější pokoje mohou být pohodlné. Musíte využít chytře nábytek, zařadit co nejvíce multifunkčních prvků a úložných prostor. Je nutné pečlivé plánování a také trocha nestandardního přemýšlení, abyste nahradili velikost vynalézavostí a svým osobitým stylem. Existuje naštěstí dostatek důmyslných způsobů, jak může místnost vypadat větší, než je.

 

Kam pro pohodlné křeslo?

 

V hlavní roli postel

Největším a často nejtěžším rozhodnutím ohledně uspořádání malé ložnice je umístění postele. Zpravidla jde o největší kus nábytku a zároveň nezbytný. Má velký dopad na vzhled a dojem z prostoru a způsob jeho využití. Je vhodné umístit postel doprostřed hlavní stěny, a pokud je to možné, neměla by blokovat okna. Střed stěny také znamená, že máte k posteli z obou stran snadný (a stejný!) přístup a snáze ustelete, vyměníte povlečení nebo využijete úložný prostor pod ní. Zároveň je nutné vybírat postel, která není až tak výrazná a dá se snadno obměnit. Nad postel se nebojte zavěsit látkový baldachýn, který bude ústředním bodem místnosti. Nejen že maximálně využívá výšku místnosti, látkový baldachýn lze v případě změny vkusu snadno vyměnit za jiný design.

Dobře si rozmyslete, kam umístíte v malé ložnici postel. Zdroj: Unsplash

Máte-li malou ložnici, která je úzká a s nízkými stropy, zvažte vytvoření intimního prostoru tak, že dáte postel do rohu místnosti a kolem ní zavěsíte závěsy od podlahy až ke stropu. Tak vytvoříte příjemný úkryt. Toto řešení je vhodné ve chvíli, kdy není žádoucí dávat lůžko doprostřed největší stěny. Když ji dáte do rohu, získáte větší podlahovou plochu, kterou můžete efektivně využít.

Postel by neměla být umístěna čelem ke dveřím.
Zdroj: JAP FUTURE

Koberec prostor zútulní

 

Přidejte zrcadla

Zrcadla jsou báječný způsob, jak udělat malou ložnici ihned jasnější a větší. Proto minimálně jedno zahrňte i do té své. Jejich umístění naproti nebo vedle okna zajistí optimální odraz světla v celé místnosti. Dají se také chytře schovat do různých výklenků a vhodně kombinovat s osvětlením. Tak se maximalizuje světlo a vytvoří po setmění příjemná teplá záře. Přestože z pohledu feng shui zrcadlo do ložnice nepatří, bude-li umístěno tak, že se v něm neuvidíte rovnou z postele, pak by v prostoru nemuselo vadit.

Velká okna zajistí dostatek světla a opticky zvětší místnost. Výhled do zeleně zastane funkci obrazu. Zdroj: Zalc Arquitetura

Barvy hrají významnou roli

Obecně řečeno, bílá a jemné neutrální barvy jsou považovány za ideální do malých prostorů. Jelikož jsou to zároveň barvy uklidňující, hodí se speciálně do malých ložnic. Existují různé chytré techniky malování, které umožňují nanést barvu způsobem, že opticky otevírá místnost a zvětšuje ji. Vhodně zvolené odstíny dokáží vyřešit mnoho problémů se zdobením a dekoracemi. V podstatě okamžitě může pomoci oživit prostor a udělat z něj lákavější místo a zároveň pomáhá bojovat proti různých estetickým problémům. Skvěle oživí jakýkoliv malý prostor sluneční žlutá. Zbytek malby dolaďte v zářivě bílé nebo jiné neutrální barvě. Obecně zemité a zelenkavé odstíny jsou do ložnice ideální. Tak zůstane vzhled vzdušný a prostorný. Dalším chytrým způsobem je rozdělení stěn. Do poloviny výšky místnosti dejte jednu barvu a do další poloviny jinou. Nahoru volte světlejší odstín než dolů.

Světlé barvy a jednoduchost jsou v malé ložnici ideální. Zdroj: Felipe Hess

Využijte každý kout místnosti

Máte v ložnici nevyužité rohy, výklenky nebo prostor pod střechou? Využijte každý z těchto koutů. Nechte si udělat police a skříňky na míru. Tato úložiště vám pomohou zabránit tomu, aby nepořádek zasahoval do již tak omezeného prostoru. Je ideální, když jsou mimo dohled, protože místnost jinak působí přeplněně. Pokud máte otevřené police, postavte do knih knihy, případně nějaké dekorace. Další možností, jak získat úložný prostor, je místo za postelí. Místo klasického čela si nechte udělat polici či skříňku. Využijte také možnosti ve vzduchu a připevněte skříňky a police nahoru od podlahy. Nebojte se jít až ke stropu.

Lampičky na nočních stolcích mohou zabírat místo. Ona je také otázka, zda se vám tam nějaké stolečky vůbec vejdou. Vyřešit tento problém je možné pomocí nástěnných svítidel, případně lamp zavěšených ze stropu.

Šatní skříně na míru a multifunkční nábytek

Klíčem ke kompaktní ložnici je vytvoření adekvátního úložného prostoru a zároveň funkční uspořádání. V malé ložnici jsou velké, vestavné skříně ideální volbou. Jsou přesně přizpůsobeny místnosti, nezaberou ani centimetr místa navíc a poskytují dostatek místa. Když jim pořídíte ještě posunovací dveře, ušetříte další místo. Multifunkční nábytek je v poslední době nesmírně oblíbený. Co třeba úložný otoman, který slouží k posezení i k odložení věcí, například lůžkovin. Vznikne díky tomu prostor bez nepořádku, takže místnost pak působí větší. Dobré jsou i různé pojízdné stolky, kosmetický stolek schovaný ve skříni, výsuvné zásuvky na kolečkách pod postelí nebo třeba skládací lůžko. 

Vestavná skříň s posuvnými dveřmi ušetří hodně místa. Zdroj: Pixabay

Jak chytře zařídit malou ložnici ve zkratce

Jednou z častých chyb, které lidé v malých místnostech dělají, jsou zbytečné věci. Když budete minimalizovat nepořádek, hned bude vypadat prostornější. Zároveň je čistota klíčem k dobrému spánku. Kde se můžete rozhodnout pro vyvýšené designy, jděte do toho. Uvolníte podlahovou plochu. Nezapomínejte využít každý kout, roh a stěnu, kde je to jen možné. A nakonec se určitě ujistěte, že se v místnosti cítíte dobře a je vám tam pohodlně. Je jedno, jestli je ložnice malá nebo velká. Hlavně aby plnila svůj účel.

Vyznáte se v žárovkách? Zejména do ložnice potřebujete tu správnou!

 

Fotogalerie

 

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Dům barev, Aulix lighting

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login