Koupelny

Malá koupelna? Vyzrajte na miniaturní prostor pomocí několika jednoduchých tipů!

Od   | 

Disponuje vaše koupelna rozlohou jen několik málo metrů čtverečních? Zařídit ji tak, abyste v ní našli vše potřebné a cítili se tu příjemně, to je leckdy tvrdý oříšek k rozlousknutí i pro zkušeného architekta.

V každém případě to chce dobrý nápad a pečlivě vybrané vybavení, často atypických tvarů i rozměrů, aby vše do miniaturního prostoru dokonale zapadlo. Nabízíme vám několik tipů, jak si poradit s malou koupelnou.

Série Nova Pro Pico od značky Kolo zahrnuje umývátka s malou hloubkou, zkrácený závěsný klozet nebo bidet, které lze doplnit malými skřínkami či zrcadlovou skřínkou s poličkami. Nábytek je k dispozici v několika atraktivních barvách od lesklé bílé až po lávově černou. Zdroj: Geberit.

Tip 1. Triky pro optické zvětšení

Pro optické zvětšení koupelny volte kombinace světlých materiálů s lesklým povrchem. Ten má totiž stejný účinek jako zrcadlo – odráží světlo anavozuje dojem rozměrnějšího prostoru. Čím více skleněných, lesklých a zrcadlových ploch sem instalujete, tím větší bude koupelna vypadat. Vítaného zvětšení místnosti dosáhnete i umístěním dvou zrcadel na stěny proti sobě.

Horní pohled na inovovaný koncept BeHappy II

BeHappy, koncept koupelnového vybavení od českého studia Nosal Design byl stvořen pro malé koupelny. Zdroj: Ravak.

Tip 2. Místo umyvadla volte umývátko

V opravdu malém prostoru zapomeňte na klasická umyvadla a vsaďte raději na umývátka. Často je v bytě najdete ve dvojici s WC mísou například na toaletě pro hosty. Jsou primárně navržena do stísněných prostor, přesto nabízejí plnohodnotný komfort.

Umývátka Piccolo značky Alape k instalaci na desku, průměr 30 cm, zdroj: Dornbracht.

Tip 3. Skládací sprchový kout

Kout má praktické skládací dveře, které jednoduše odsunete od sebe do stran přímo až na zeď. Podle toho, jaký model si vyberete, můžete provést montáž přímo na podlahu, či na sprchovou vaničku, nebo se rozhodnout až na místě. Některé typy koutů totiž umožňují oba druhy montáže.

Dveře tohoto sprchového koutu můžete po osprchování složit na zeď dovnitř sprchového koutu. Tím získáte potřebný prostor. Zdroj: Hüppe

Tip 4. Prostor ušetří závěsné WC se slim systémem

Pokud je součástí malé koupelny i WC, je potřeba přemýšlet také nad jeho rozměry. Doporučený minimální prostor k umístění toalety je 80 x 120 centimetrů. Pro úsporu místa se pak hodí tak zvané slim varianty. Díky předstěnovým instalačním systémům Slim lze ušetřit až 5 cm. Zatímco Slim systém je hluboký pouze 8,4 cm, běžné předstěnové systémy dosahují hloubky 12,5 cm. K těmto rozměrům je nutné navíc připočíst nosnou konstrukci a krycí vrstvu.

Praktické řešení při rekonstrukci koupelny představuje Renovmodul, jenž umožní montáž i na nerovnou zeď, a to bez nutnosti vyrovnání stěny až do pěti centimetrů. Zdroj: Alcaplast.

Tip 5. Úložné prostory – do výšky a nad sebe

Ani o úložný prostor v malé koupelně přijít nemusíte. Stačí se držet pravidla, že co nelze dát do šířky, můžete umístit do výšky. Poličky či skřínky tak lze rozmístit po stěně nad sebou, nebo volit úzké a vysoké skříňky – klidně od podlahy až po strop. Vyplatí se využít také prostor nad toaletou a nade dveřmi.

Nábytek umístěte rozhodně pod umyvadlo a dovolí-li to prostor přijde vhod jakkoliv hluboká úložná skříňka. Ideálně vysoká až ke stropu.

Tip 6. Velké formáty bez vzorů

Stěnám a po dlaze v malém prostoru sluší velkoformátové obklady v jednobarevném decentním provedení, nebo maximálně v kombinaci dvou barev. Ozdobným listelám, pruhům, či mozaice se zde raději vyhněte, koupelnu by zbytečně opticky zmenšovaly.

Rektifikované dlaždice série Saloon s dekorem dřeva mají rozměry 20 x 120, 30 x 120 a 20 x 80 cm, zdroj: RAKO.

Lesklé obkládačky nové série Index ve formátu 30 x 90 cm, zdroj: RAKO.

Nezapomeňte na důležitá čísla

  1. Jaké jsou rozměry zařizovacích předmětů? Běžně velká vana má plochu cca 170 x 75 cm, sprcha pak 70 x 70 cm, umyvadlo volíme zpravidla v rozměru 60 x 50 cm a toaleta zabere přibližně 40 x 50 cm.

  2. Pokud je toaleta umístěna poblíž sprchy, měl by být rozestup mezi nimi alespoň 20 cm. Vzdálenost okraje toaletní mísy od dveří by měla být nejméně 30 cm, vzdálenost od topení pak minimálně 50 cm.
  3. Interiér malé koupelny doslova pozvednou obkladačky a dlažby větších formátů. Za velký formát se považuje rozměr 30 x 60 cm, 60 x 60 cm, dále pak 40 x 80 cm a 80 x 80 cm. A samozřejmě také obklady  mnohem větší, třeba o velikosti 20 x 120 cm nebo 30 x 120 cm.

Fotogalerie:

 

A jaký sprchový kout doporučujeme do malé koupelny?


You must be logged in to post a comment Login