Koupelny

Malá koupelna si žádá neotřelé nápady

Od   | 

Při zařizování malé koupelny je potřeba počítat s každým centimetrem a umět ho pořádně zúročit. Nutně to však pokaždé nemusí znamenat rozsáhlé stavební úpravy, mnohdy postačí vhodný výběr sanity a pár ověřených rad.

S vanovou zástěnou můžete nahradit sprchový kout, zdroj: Ravak

Vana versus sprchový kout

I když máte maličkou koupelnu, vany se nutně nemusíte vzdát. Pořídit si můžete vanu se speciálním tvarem – na jedné straně je zúžená, což bohatě postačí pro nohy, ale v celkovém řešení vyzískáte potřebný prostor. Na trhu najdete i modely van s dvířky, takže do prostoru můžete pohodlně vstoupit jako do sprchového koutu, ale nebudete ochuzeni o relaxační koupel. V mnoha případech se majitelé přiklánějí ke sprchovému koutu, u kterého se v první řadě musí vyřešit otevírání dveří. Kromě posuvných dveří můžete mít i dveře, které se sklápějí dovnitř na stěnu. Po zavření tedy získáte opticky větší dojem z místnosti. V některých případech přijde vhod i řešení walk-in, tehdy pořizujte skla přímo od výrobců sprchových dveří, kteří mají dokonale vyřešeno uchycení v rámech.

Sprchové dveře, které se zavírají dovnitř na stěnu, v koupelnovém prostoru nepřekáží. Zdroj: Hüppe

Toaleta s bidetem v jednom

Toaleta v koupelně nemusí vyhovovat každému, ale občas prostě není zbytí. Do malých koupelen se hodí WC závěsné o zkrácené délce klozetu 48-50 cm, které kromě toho, že prostor ušetří, tak i téměř nenápadně vypadá. Rozhodně stojí za pozornost toaleta s bidetovací sprškou, kdy docílíme potřebné hygieny a zároveň ušetříme prostor za bidet. V nabídce jsou varianty s elektronickým ovládáním i bez něj, nebo si můžete pořídit samostatné sedátko se sprškou. Tehdy ovšem dbejte na to, aby dokonale sedlo na tvar keramické mísy.

AquaClean Mera

Funkci bidetu zastává integrovaná sprška. Zdroj: Geberit

Úložné prostory jsou o vynalézavosti

Skříní a skříněk není nikdy dost. V koupelně potřebujeme mít místo na kosmetiku, prostředky pro úklid nebo ručníky. Řešením mohou být vestavěné skříně sahající až ke stropu, kam lze uschovat opravdu cokoliv, třeba i žehlící prkno či koš na špinavé prádlo. Zabít dvě mouchy jednou ranou se vždycky hodí, proto využijte zrcadlové a podumyvadlové skříňky nebo skříně s vestavěným košem na prádlo. Zúročte i prostor okolo dveří i vany. Dnes se dá totiž pořídit vana se zásuvkami, levněji však vyjde, jestliže si ji postavíme sami. Trik je v cihlové obezdívce, kdy místy vynecháme cihly a vytvoříme úložný prostor, pak už stačí jen obložit.

Pryč s pračkou

Ale kam s ní? Zabudovat ji můžete třeba do kuchyňské linky, dát do komory či šatny. Jestli máte k dispozici pěkný sklep, lze si z něj, nebo z jeho části, vytvořit pěknou prádelnu. Pokud pračku není možné umístit jinam než do vaší malé koupelny, pořiďte si pračku předem plněnou a dejte ji pod umyvadlo, nebo si z ní udělejte odkládací plochu.

Finta je v optických iluzích

Při zařizování malých koupelen platí několik pravidel. Opticky nám prostor zvětší a sjednotí větší formáty dlažeb, například o rozměrech 20 x 40 cm nebo 30 x 60 cm, světlejších odstínů. Také zrcadla kompozici pomůžou a koupelnu nám zvětší. Důležitý je i dostatek světla, nemělo by chybět jak osvětlení centrální, tak i doplňkové.  S barvami bychom to neměli přehánět, ideální je kombinace dvou. Zajímavě bude působit bílá barva obkladu, sklo a dřevo nebo bílý obklad a výrazná dlažba, ta dodá prostoru hloubku, opačné použití by naopak zdůraznilo malý prostor.

Sprchový kout můžete zvýraznit obkladem

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login