Koupelny

Malá koupelna nemusí být záležitostí pouze malých bytů. Zařiďte ji prakticky a na úrovni.

Od   | 

Malá koupelna nemusí být nutně problémem pouze malého bytu. I ty prostorné častokrát neoplývají rozlehlou oázou očisty, protože potřebné centimetry developer přidá raději k obytným pokojům. Jak malý prostor zařídit, aby nepůsobil stísněným dojmem a stále byl praktický?

Základem úspěchu je vybrat správné zařizovací předměty a zvolit vhodné barvy a rozměry obkladů i dlažby. S chutí do toho.

Volba mezi sprchovým koutem a vanou

Neumíte-li se rozhodnout mezi vanou a sprchovým koutem, pak zvolte vanu a doplňte ji sprchovou zástěnou. Máte-li problémy se vstupem, můžete mít vanu s dvířky usnadňujícími vstup dovnitř. Standardní, obdélníková vana může mít zúžený prostor pro nohy, který využijeme pro umyvadlo nebo úložnou skříňku. Velmi účelné jsou sestavy vany s umyvadlem navržené přímo výrobcem, takže výsledný efekt působí harmonicky a samotný set je velmi praktický, protože návrhář maximálně zúročí každý centimetr.

Rozhodnete-li se pro vanu, volte ji v asymetrickém tvaru. Pokud šetříte každý centimetr, může umyvadlo překrývat část pro nohy.
Zdroj: Ravak

Dáte-li přednost sprchovému koutu, pak vězte, že nemusí mít čtvercový půdorys. Skvělé jsou totiž sprchové kouty s obdélníkovým půdorysem, kdy využíváme pro sprchování širší stranu,která bezpochyby postačí i větším a silnějším postavám. U sprchového koutu se zaměřte na způsob otevírání dveří. Nově najdeme na trhu možnost sklapování dovnitř sprchového koutu, což opticky prostor zvětší, navíc může být sklo vybaveno zrcadlem. Jen pro orientaci – standardně velká vana zabere prostor o velikosti zhruba 170 x 75 cm. U sprchového koutu musíme počítat s rozměrem 70 x 70 centimetrů.

Sprchový kout, u kterého se dveře sklápí dovnitř, vnáší do malého prostoru menší pocit stísněnosti. Zdroj: Hüppe

Smiřte se s malým umyvadlem

V malé koupelně vsaďte na umyvadla, která jsou zapuštěna přímo ve skříňce. Navíc se nemusíte obávat, že žádnou malou skříňku nekoupíte. Ty nejmenší se pohybují již od velikosti 35 – 40 centimetrů a zároveň je využijete jako praktický úložný prostor. Pokud je koupelna opravdu malá, můžete se poohlédnout po umývátkách, která jsou vhodná právě do miniaturních prostor.

Umývátko může mít i odkládací plochu, zdroj: Alape

Pračka musí pryč

Ruku na srdce – pračka zabírá opravdu dost místa. Někdy lze její vrchní část využít jako praktická police, nebo lze nad pračku zavěsit skříňka. Pokud ale v koupelně opravdu šetříme každý centimetr, je ideální pračku umístit jinam. Všimněte si, v kolika domácnostech je zakomponována přímo do kuchyňské linky nebo do skříňky v předsíni. 

Ti, co mají menší pohybovou hybnost, určitě ocení vanu, do které se vchází dvířky. Zdroj: Duravit

Úložný prostor až do nebes

Ani tady se veškerých komod, skříněk, či polic vzdávat nemusíte. Naopak. Hlavní fintou je situovat veškerý nábytek do výšky a nikoliv do šířky. Na trhu naleznete širokou škálu úzkých i vysokých komod, ve kterých najdou své místo veškeré hygienické potřeby, ručníky, ale i další předměty. Nezapomeňte využít místo pod umyvadlem a vyberte praktickou umyvadlovou skříňku, do níž se vejde hodně věcí.  Někteří výrobci se také zaměřují na zabudované úložné prostory přímo ve vaně. Vždy však dávejte pozor, abyste při otevírání komod či zásuvek nenaráželi do okolního nábytku.  

Nejen do nebes, ale i pod nohy… Stupínek s úložným prostorem zastane hned dvě funkce. Zdroj: Blum

Pohrajte si s optickými klamy

Abychom docílili opticky větší koupelny, vsaďte na velké formáty obkladů i dlažeb. Rozměr velkých formátů se pohybuje od 30 x 60 centimetrů, až po 30 x 120 cm. Nezapomínejte ani na způsob, kterým obklad položíte. Pokud se totiž rozhodnete pro podélné situování velkoformátového obkladu, docílíte vzhledu s minimem spár a koupelna se rázem stane opticky větší a působí jednotnějším dojmem.

Další významnou roli hraje volba barev. Obecně se do malého prostoru doporučují světlejší barvy a odstíny. Vedle rozhodně nešlápnete volbou krémových, světle šedých, či bílých tónů, díky kterým bude koupelna působit decentně a elegantně. Pokud se však nechcete vzdát tmavých barev, zvolte výraznější menší plochu, kterou kombinujte se světlejší a rozhodně nezapomínejte ani na světlé doplňky. Do koupelny se nebojte zakomponovat prostorné zrcadlo, jímž taktéž docílíte optického zvětšení. A nakonec dbejte také na výběr osvětlení, které dopomůže k celkové prosvětlenosti a zdůraznění výrazných prvků. 

Velký formát obkladu i dlažby opticky zvětší koupelnu.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login