Články

Má smysl používat odrazovou izolační folii za radiátor?

Od   | 

V současnosti je většina domácností vytápěna radiátory. Voda z kotle nebo tepelného čerpadla je přiváděna do teplovodního topného systému, který tvoří deskové (případně článkové) radiátory. Ty jsou umístěny nejčastěji pod okny. Má smysl přidávat k nim odrazovou folii?

Hodně tepla z radiátoru se zbytečně ztrácí ve stěnách. Zdroj: Zehnder Group

Teplo skrze radiátory se šíří několika způsoby – vedením, prouděním a sáláním neboli radiací – odtud ten název, většina radiátorů používá sálání. Protože jsou radiátory vždy umístěny pod okny v blízkosti obvodové stěny, může být nevýhodou fakt, že část tepla sálá i směrem, kam to není potřeba. Tedy ke stěně, což znamená vyšší tepelné ztráty. Ptáte se, jak tento problém vyřešit? Pomoci vám může odrazová folie. Na jakém principu funguje?

 

Toaleta s bidetovou sprškou, kterou připojíte jen na studenou vodu

 

Co je odrazová folie za radiátor?

Odrazová folie je praktickým doplňkem, který se postará o to, aby část tepla z radiátoru nemířila směrem, kde to není potřeba. Tedy přímo do zdi, kde není teplo využito tak, jak by mělo. Odrazová folie se nalepí na zeď za radiátorem a zefektivní vytápění. Jednotlivé druhy odrazových folií se liší velikostí (tloušťkou), použitým vrchním materiálem a tloušťkou a kvalitou izolace.

Odrazová folie je praktickým doplňkem, který se postará o to, aby část tepla z radiátoru nemířila směrem, kde to není potřeba. Zdroj: Zehnder

K čemu tato folie slouží?

Odrazová folie odráží teplo z radiátoru zpět do interiéru. Pokud ji nepoužijete, běžná zeď bude teplo spíše pohlcovat a ohřívat se. To není z hlediska vytápění efektivní. Základem odrazové folie je hliník. Hliníková folie je materiál s minimální absorpcí tepelného záření, naopak jej odráží. Sálavá složka tepla je tak hliníkovou folií odrážena a stěna za radiátorem se tolik nezahřívá. To ale neznamená, že tak zamezíte veškerým tepelným ztrátám. I přesto, že použijete odrazovou folii, se bude teplo i nadále ztrácet vedením skrze konstrukci. I tento problém lze vyřešit odrazovou folií s tepelně-izolační vrstvou. Tu většinou tvoří pěnový polyetylen o tloušťce 2 až 4 mm.

Zdroj: Zehnder, Viessmann, Kapitoly o bydlení

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

 


You must be logged in to post a comment Login