Rady a tipy

Má smysl používat odrazovou izolační folii za radiátor?

Od   | 

V současnosti je většina domácností vytápěna radiátory. Voda z kotle nebo tepelného čerpadla je přiváděna do teplovodního topného systému, který tvoří deskové (případně článkové) radiátory. Ty jsou umístěny nejčastěji pod okny. Má smysl přidávat k nim odrazovou folii?

Hodně tepla z radiátoru se zbytečně ztrácí ve stěnách. Zdroj: Zehnder Group

Teplo skrze radiátory se šíří několika způsoby – vedením, prouděním a sáláním neboli radiací – odtud ten název, většina radiátorů používá sálání. Protože jsou radiátory vždy umístěny pod okny v blízkosti obvodové stěny, může být nevýhodou fakt, že část tepla sálá i směrem, kam to není potřeba. Tedy ke stěně, což znamená vyšší tepelné ztráty. Ptáte se, jak tento problém vyřešit? Pomoci vám může odrazová folie. Na jakém principu funguje?

 

Víme, který radiátor zaujme svým designem

 

Co je odrazová folie za radiátor?

Odrazová folie je praktickým doplňkem, který se postará o to, aby část tepla z radiátoru nemířila směrem, kde to není potřeba. Tedy přímo do zdi, kde není teplo využito tak, jak by mělo. Odrazová folie se nalepí na zeď za radiátorem a zefektivní vytápění. Jednotlivé druhy odrazových folií se liší velikostí (tloušťkou), použitým vrchním materiálem a tloušťkou a kvalitou izolace.

Odrazová folie je praktickým doplňkem, který se postará o to, aby část tepla z radiátoru nemířila směrem, kde to není potřeba. Zdroj: Zehnder

K čemu tato folie slouží?

Odrazová folie odráží teplo z radiátoru zpět do interiéru. Pokud ji nepoužijete, běžná zeď bude teplo spíše pohlcovat a ohřívat se. To není z hlediska vytápění efektivní. Základem odrazové folie je hliník. Hliníková folie je materiál s minimální absorpcí tepelného záření, naopak jej odráží. Sálavá složka tepla je tak hliníkovou folií odrážena a stěna za radiátorem se tolik nezahřívá. To ale neznamená, že tak zamezíte veškerým tepelným ztrátám. I přesto, že použijete odrazovou folii, se bude teplo i nadále ztrácet vedením skrze konstrukci. I tento problém lze vyřešit odrazovou folií s tepelně-izolační vrstvou. Tu většinou tvoří pěnový polyetylen o tloušťce 2 až 4 mm.

Zdroj: Zehnder, Viessmann, Kapitoly o bydlení

 

Radiátor, který se hodí do každého interiéru.

 


You must be logged in to post a comment Login