Rady a tipy

Lze dodatečné legalizovat drobnou stavbu?

Od   | 

Občas se kvůli okolnostem odhodláme ke stavbě bez stavebního povolení. Většinou to není rodinný dům, ale mnohem častěji to je drobnější stavba, jako třeba garáž,  přístavba či zahradní domek. Ale protože většina z nás chce mít dokumenty před úřady v pořádku, rozhodne se takovou stavbu legalizovat. Je to vůbec dodatečně možné?

Černou stavbu zlegalizujte co nejdříve. Zdroj: Canstockphoto

Lze, nebo nelze dodatečně stavbu legalizovat?

Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že stavbu dodatečně zlegalizovat nelze, opak je pravdou. Téměř na každou drobnou stavbu, která byla vystavěna bez jakéhokoli oficiálního povolení od příslušného úřadu lze získat dodatečné stavební povolení a i jej oficiálně zkolaudovat. Dle § 129 zákona č. 183/2006 Sb. Stavební zákon lze stavbu dodatečně povolit při splnění zákonných podmínek.

 

Variabilní pohovka vhodná i do malého pokoje

 

Jak tedy postupovat?

Ideální je zajít v místě bydliště na příslušný odbor územního plánování, nebo stavební úřad, kde vám vystaví souhlas s tím, že je drobná stavba vystavěna podle dokumentace. Orgán bude také požadovat nejrůznější dokumenty, které se budou týkat buď stavebního povolení, nebo pouhého ohlášení stavby. 

Obecně vzato však bude potřeba doložit projekt stavby, nebo přístavby včetně projektu inženýrských sítí. V některých případech může úřad požadovat radonový či geologický průzkum, nebo souhlas s životním prostředím. Vše závisí na tom, v jaké lokalitě se drobná stavba nachází. Počítejte také s požadavkem na předložení revizních zpráv, jako je hasicí přístroj, elektroinstalace nebo tlakové zkoušky. 

 

Retro chladnička Amica oživí každou kuchyni

 

Pokud splníte vše požadované, vydá vám stavební úřad dodatečné stavební povolení a po návštěvě následně i kolaudační rozhodnutí. Poté už následuje zápis do katastrální mapy podle plánu a kolaudačního rozhodnutí. Nutno počítat, že dodatečná legalizace není zadarmo. Pokud se totiž rozhodnete o tento proces požádat zpětně, mohou náklady vyšplhat na i několik desítek tisíc korun a celkově může celý proces trvat i několik měsíců.

Připravte se, že úřad bude požadovat nejrůznější dokumentaci, revize či zkoušky. Zdroj: Canstockphoto

Stavbu zlegalizujte co nejdříve

Pokud se už do drobné stavby bez jakéhokoliv ohlášení a povolení pustíte, snažte se o její legalizaci co nejdříve. Jestliže se totiž příslušný úřad o stavbě dozví, bude muset podle své povinnosti zahájit řízení o odstranění stavby. Právě během tohoto řízení máte také možnost podat žádost o dodatečné povolení stavby, nicméně už bude celý proces složitější a úřad vám může udělit i nemalou pokutu. 

Zdroj info: Stavební zákon, Kapitoly o bydlení

Počítat budete muset i s vyššími náklady, i možnou pokutou. Zdroj: Pexels

Fotogalerie:

 

Kam pro potahovou látku, aby vaše pohovka vypadala zase jako nová?

 

 


You must be logged in to post a comment Login