Ložnice

Ložnice ve stylu Provence. Přeneste si domů kousek francouzského venkova

Od   | 

Provensálský styl vychází z části Francie – Provence a jako takový se perfektně hodí pro každou romantickou duši milující jednoduchou eleganci a venkovské kouzlo.

Základem pro vytvoření dokonalého provensálského interiéru jsou vhodné prostory. Samozřejmě nejlepší je velký dům působící přírodně a venkovsky, ale s trochou šikovnosti si klidně můžete donést kousek francouzského venkova i do svého bytu.

Kamenný dům podpoří celkovou atmosféru

Začínáme barvami

Barvy jsou základem každého interiéru. Máte docela pestrý výběr. Chybu rozhodně neuděláte s šedou, žlutou a zlatou. Jemné odstíny fialové, tyrkysové nebo zelené můžete dobře kombinovat s krémovými tóny. Provensálský styl nahrává květinám, takže květinové tapety se rozhodně hodí.

Nejčastější chyby při plánování i věšení záclon a závěsů

Dlaždice na podlahu

Klasickou podlahou je v tomto případě určitě dlažba. Vybírejte dlaždice příjemných teplých odstínů – hnědá, červená či oranžová. Vůbec se jí nemusíte bát ani v ložnici.

Nábytek vybírejte s klasickými tvary

Postel s velkým čelem a krásné ložní prádlo

Základem ložnice je dobrá postel. Skvěle vypadá ve světlé nebo krémové barvě s oprýskaným dekorem a velkým čelem. Celkově by se mělo jednat o masivní kus nábytku. Umístěte ji tak, abyste z ní viděli jak na dveře, tak i na okno. Důležitou součástí je i ložní prádlo. Nebojte se jemných barev a vzorů, světle pastelových barev a květin. Když pořídíte ve stejném dekoru také závěsy, získáte jedinečný výsledek. Pokud jste si zvolili jemné romantické motivy na povlečení, pro dekorační polštáře už vyberte něco jednoduššího a jemnějšího a naopak. Nezapomeňte vždy na kvalitní materiály, abyste nedocílili spíš laciného efektu nebo romantického.

Nezapomeňte na vhodné dekorace oken

Nábytek v oprýskaném provedení

Správný francouzský venkovní styl potřebuje speciální povrchovou úpravu. Popraskaný povrch vypadá, že v sobě ukrývá svůj vlastní příběh a vypadá velice dobře. Pokud se vám popraskaný vzhled příliš nelíbí, zvolte jen klasický dřevěný nábytek v původní barvě nebo opatřený typicky světlou patinou. Pokud nemáte samostatnou šatnu, jistě budete potřebovat do ložnice skříň. Její vzhled musí ladit s požadovaným stylem. Do malé místnosti volte skříň se zrcadlem, která ji opticky zvětší. Do větší můžete přidat komodu se zásuvkami, toaletní stolek apod. Vše v romantickém duchu.

Tapeta s květinovým dekorem jemně podpoří romantický styl

Méně dekorací stačí

Pro provensálský styl naprosto platí, že v jednoduchosti je krása. Proto ložnici nezahlcujte dekoracemi, použijte jen pár základních prvků. Zapadnou keramické doplňky, které na poličce nadělají spoustu parády. Většina doplňků by měla být i funkční, s jednoduchým designem a nádechem nostalgie. I zde můžete uplatnit květiny a podobné vzory v podobě ubrusů, přehozů a polštářů. Provence styl můžete doladit romantickými vázami se sušenou levandulí. Je ideální květinou tohoto stylu, krásně voní a uklidňuje. Myslete na všechny maličkosti – nástěnné hodiny, úchytky, svícny, obrazy.

Nezapomeňte na keramický džbánek s květinou

Celkovou atmosféru doladíte osvětlením

Velkou váhu má vhodné osvětlení. Na strop můžete pověsit zdobený lustr, klidně křišťálový, velmi působivá jsou svítidla s látkovými stínítky. Pokud nemůžete najít ten správný dekor, můžete stínítko vyrobit z látky, kterou si sami vyberete. Stačí najít jen vhodný tvar stínítka, původní látku z něj odstranit a natáhnout vlastní. Výhodu těchto typů svítidel je, že dokonale ladí s ostatními dekoracemi, jako jsou závěsy, polštářky či povlečení.

Svítidla vybírejte s jemnými zaoblenými tvary, zdroj: Eglo

Fotogalerie:

 

Jakou vybrat postel?


You must be logged in to post a comment Login