Ložnice

Ložnice s francouzskou elegancí: ustelte si ve stylu Provence!

Od   | 

Provence styl se stává v posledních letech stále více oblíbený. Styl francouzského venkova je romantický a mnozí z nás se jím rádi obklopují. Zejména v ložnici vyvolává kouzelný půvab, ve kterém se dobře usíná.

Jemné, decentní i krémové barvy v kombinaci s pastelovými se skvěle hodí do ložnice, která by pro spánek měla být klidná a ve které by se neměly vyskytovat výrazné a rušivé barvy. Ložnice je tedy ideálním prostředím, kde si vyhrát s polštáři, dekami, lampami, ale i nejrůznějšími dekoracemi a nábytkem ve stylu Provence.  

Provence styl je plný jemných barev i vzorů

Stěna je základ všeho

Kromě zařízení a romantických doplňků tvoří Provence styl také barva zdí. K docílení této francouzské atmosféry je vhodné použít barvy jako je bílá, šedá, béžová a krémová v kombinaci s pastelově modrou, zelenou, žlutou, růžovou nebo ideálně fialovou, která připomíná levandulová pole. Barevné stěny můžeme kombinovat s tapetou s jemným dekorem. Vhodné jsou květinové nebo zvířecí vzory, případně dekory evokující noblesnost původních francouzských stavení. Místnost tak dostane pravý šmrnc francouzského venkova. 

Řekněte to postelí i šatní skříní!

Nejlepší volbou, jak ukázat Provence styl v ,je volba stylové postele. Vhodné je zvolit bílou nebo krémovou barvu s oprýskaným dekorem, který působí zastarale. Při výběru pamatujte na to, že starobylý nábytek bývá masivní a velký. Postel by měla být umístěna tak, aby za zády byla pevná opora a abychom z ní viděli jak na dveře, tak i na okno. Takto umístěná postel dodává člověku pocit bezpečí. Ke světlé barvě postele je důležité zkombinovat i povlečení a další dekorace, které navozují požadovaný styl. Vhodné je volit jemné barvy i vzory, které mohou být zvoleny ve formě drobných květin a světle pastelových barev. Skvěle se můžete vyřádit při výběru dekoračních polštářů, fantazii se meze nekladou!

Krémové barvy spolu s pastelovou modrou vytvoří jemný, romantický vzhled

Pokud nemáte samostatnou šatnu, bude třeba do ložnice zvolit i skříň. I její vzhled by měl korespondovat tvarově i barevně s požadovaným stylem. Nejlepší volbou bude klasická šatní skříň s dvoukřídlými dveřmi, je-li místnost malá, najděte dveře se zrcadlem, které místnost opticky zvětší a zároveň poskytne možnost poslední kontroly před odchodem. Do větších ložnic pak můžeme zvolit klasickou zásuvkovou komodu, případně šifonér a ženy jistě ocení toaletní stolek. Vše samozřejmě s romantickými zaoblenými tvary.

Bílá masivní šatní skříň ve starodávném stylu je skvělou volbou do Provence ložnic. Pokud je šatní skříň vybavena zrcadlovými dveřmi, místnost opticky zvětší.

Maličkosti dělají divy

Provence styl nejvíce podtrhnete pomocí drobné dekorace a detailů. A jak na ně?

Svítidla

I maličkosti, jako jsou svítidla, dovedou do ložnice vnést venkovský nádech! Vybírat můžete jak z nástěnných lamp, tak i ze svítidel na noční stolek, nebo hlavního stropního světla. Pro francouzský venkov jsou typické lampy s klasickými látkovými stínítky, ale i venkovské lucerny.

Krémová barva lampy s pastelově modrým stojánkem bude do Provence ložnice dokonalým detailem.

Je libo kouzelná lucernička? Zdroj: Eglo

Polštáře a deky 

I těmito detaily v ložnici vytvoříte o špetku více Provence stylu! Pokud zvolíte povlečení s jemnými romantickými motivy, pro dekorační polštáře byste měli volit už jen jednobarevné a jemné tóny. A naopak, pokud máte jednobarevné krémové povlečení na posteli, můžete si dovolit barevné motivy na dekoračních polštářích, či přehozech přes postel. Povlečení by mělo být z kvalitního materiálu podtrhujícího celkový dojem. Dekorační polštáře můžete přidat i na nízké komody, či křesla. 

Provence povlečení bývá velmi oblíbené.

Drobná dekorace

Francouzský venkovský styl můžete podtrhnout například romantickými vázami se sušenou levandulí, která místnost dokonale provoní. Dbejte i na maličkosti, jako jsou nástěnné hodiny, stylové staré úchytky na komody, svícny a svíčky, ale i obrazy. Držte se určité kombinace barev, pokud zvolíte krémovou s pastelově růžovou, nemíchejte další barvy, jako je pastelově žlutá, nebo zelená. Místo romantického Provence nádechu byste docílili chaotického vzhledu. Navštivte starožitnictví a uvidíte, kolik dokonalých a originálních maličkostí si odnesete domů do své ložnice.

Typickou dekorací na nočním stolku zůstává stylová Provence váza s levandulí, která provoní celou místnost.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login