Ložnice

Ložnicí ve zvýšeném patře získejte další plochu k bydlení

Od   | 

Abyste se mohli dobře vyspat, potřebujete postel s kvalitní matrací a také příjemnou, ničím a nikým nerušenou místnost. Jednou z možností, která je čím dál oblíbenější, je ložnice situovaná v patře.

Pokud se rozhodnete pro toto řešení, mějte na paměti, že je nutné zajistit v horním prostoru možnost větrání, a nezapomeňte, že pokud vás v domácnosti bydlí víc než jen vy a partner, mohou vás ostatní členové rušit. A to nejen hlukem, ale třeba i světlem. Tehdy je možné prostor lehce oddělit, například textilním závěsem, vhod může přijít i některá z mobilních příček (dřevěný, proutěný, rattanový paraván), anebo se prostor odhluční skleněnou zástěnou.

Atraktivní ložnice

Ložnice se v patře umisťuje nejčastěji v loftových bytech, které si podle statistik kupují zejména nezadaní jednotlivci anebo bezdětné páry. Soukromí je tedy zajištěno a otevřeným prostorem získávají navíc majitelé velmi atraktivní zónu pro svůj odpočinek. Tento typ bydlení vznikl z původních továrních hal. Pokud chceme zajistit jejich autentičnost, pak bychom do nich neměli výrazně zasahovat stavebními úpravami. Tím bohužel nedosáhneme na současné normy moderního bydlení a zaplatíme o něco více za energie. Vysoké stropy a špatně těsnící okna totiž vyžadují vyšší nároky na vytápění. Předejít problémům můžeme pomocí neděleného skla zasazeného do rámu, které umístíme za tovární rámečková okna. Snížíme tak hluk z ulice a zabráníme úniku tepla.

Další z možností, jak situovat ložnici o patro výš, je udělat tam vyvýšené patro. To se daří zejména v podkrovní místnostech, kde krov umožňuje vestavět patro. Častokrát nemusí jít ani o velký prostor, ostatně ložnice slouží k odpočinku a potřebujeme tu hlavně postel. Lůžko pro dvě osoby je standardně 180 cm široké, v menších místnostech můžeme použít i šířku 160 cm, délka je 200 cm. Nemáme-li dostatek prostoru, pak počítejme, že přístupová ulička k lůžku by měla mít šířku minimálně 60 cm. Vejde-li se do podkrovní ložnice skutečně jen lůžko, nezapomeňte, že výška krovu nad hlavou by měla být taková, abyste se na lůžku pohodlně posadili a měli nad hlavou ještě alespoň 20 cm. 

Nepodceňte osvětlení

Není nic horšího, než se v noci probudit a nevidět na cestu k toaletě, zvláště, když musíte po schodech dolů. Proto dbejte na dostatek svítidel, která mohou být schovaná mezi trámy. Hodit se mohou také LED diodové lišty, které mohou svítit i celou noc a navádět vás na cestu (podobně jako úniková světla v letadle). Praktická budou i světla s klipsem. Promyslete i vypínače světel, abyste jimi mohli ovládat také centrální lampy o patro níž.


You must be logged in to post a comment Login