Inspirace

Loft aneb bydlení v otevřeném prostoru má svá úskalí

Od   | 

Lofty jsou prostory s volnou dispozicí, zpravidla nadprůměrných velikostí, a to zvláště směrem do výšky. Mají  nádech nevšednosti a exotiky. Právě proto se už mnoho let těší velké oblibě. Když se však řekne A, musíme doplnit i B…

Ano. Lofty jsou nádherné, vzdušné a světlé prostory, většinou nadstandardních rozměrů, s vysokými zdmi a velkými okny. Majiteli dovolují být originální, vynalézavý, nevázaný i odvážný… Na druhou stranu musí vymyslet dispozici, která bude fungovat na dvě stě procent, a počítat s určitými provozními odlišnostmi. Například vytopit velký, minimálně členěný prostor, znamená si připlatit. 

Bydlení v továrně

Loftové bydlení se datuje od 60. let minulého století, kdy bohémští umělci  v New Yorku začali obývat opuštěné tovární haly umístěné v blízkosti centra metropole. A to pro nízký nebo nulový nájem a dosah tehdejšího společenského dění. Jak se však ukázalo, během času se z nouzového řešení v budovách ze slitin železa a cihel stalo svérázné, pozoruhodné a atraktivní bydlení. To pro poskytovaný tvůrčí potenciál technických budov, pro atraktivní a nezvyklé možnosti a hledání neobvyklých řešení i technického zpracování.

Tovární prostory mají většinou vícepatrový ráz a mohou skýtat netradiční a nezvyklé možnosti vzájemných propojení a návazností, průhledů, osvětlení, ale také nabízet nové využití původních technologických prvků dle vlastní invence. Mohou umožnit aplikaci velkých oken i přes více podlaží, propojení prostorů můstky, balkonky či galeriemi. Velké prostory továren nabízí jak volné umístění zvoleného vybavení, ale také je možno vestavět a technicky vymezit druhotné funkční prostory. 

Najdeme-li si prostor pro bydlení v původní továrně, pak musíme vyřešit otázky typu: co s původní vzduchotechnikou, jak nejlépe využít původní kovová schodiště a lávky, stávající elektroinstalaci, návaznosti prostorů apod. Protože se loftové bydlení skutečně těší velké oblibě, nechybí tyto typy bytů ani v nabídce novostaveb. Tentokrát už s okny z jednoho kusu skla, která velmi často umožňují nádherný pohled do malebné okolní krajiny. Za ten budoucí majitel totiž vždy rád něco připlatí.

Dispozice loftového bydlení

Při řešení dispozice loftového bytu je třeba zohlednit tvar objektu i orientaci vůči světovým stranám a jeho oslunění. Při zařizování a uspořádání loftu by se mělo vycházet z věku i počtu obyvatel, v úvahu bychom měli vzít i životní rytmus a styl rodiny.

Lze říci, že existují dva způsoby, jak uspořádat bydlení v jednom velkém prostoru. Je to jednak takzvaný otevřený způsob, kdy nejsou zakryty soukromé části bytu, a způsob polootevřený, kdy jsou ložnice a sociální zařízení stavebně odděleny. Funkce v poskytnutém prostoru nemusí být jednoznačně vymezeny. Obyvatelům loftu je při jeho užívání umožněn nadstandard, tedy spolusdílení prostorů při různých činnostech. Účelné je však dělení prostoru na denní a noční zónu.

Výška stropu loftového bydlení se oproti běžným třem metrům liší; mívá výšku kolem čtyřech až pěti metrů. Je jen na uživatelích, zda takto vysokému stropu dají vyniknout, anebo do něj vestaví patro. To může sloužit jako otevřená galerie s knihovnou, dost často sem majitelé umisťují ložnici nebo pracovnu. Zvolí-li druhou možnost, pak je nutné vzít v úvahu provoz domácnosti. Světlo a zvuk, které se nesou otevřeným prostorem nemusí v určitou chvíli všem vyhovovat (např. TV ve večerních hodinách může rušit děti, jejichž ložnice je v těsné blízkosti a je oddělená třeba jen skleněnou příčkou nebo látkovou zástěnou). 

Fotogalerie:

Foto: Arghys.com, Benhammer.de, Débora Bonetto, Decoradvisor.net, Geohome.com, Homedesigning.com, Home DSGN, Lakberinfo.hu, Loft addict.com, Lofthome.com, Trendir.com, Yellowtrace.com, Teuco


You must be logged in to post a comment Login