Podlahy a stěny

Linoleum, vinyl, nebo PVC? Která podlahová krytina je pro vás nejlepší?

Od   | 

Volba podlahové krytiny je při zařizování nebo rekonstrukci interiéru poměrně zásadní a výběr bychom neměli rozhodně podceňovat. Okolo nás neustále slyšíme pojmy jako je vinyl, PVC nebo linoleum, ale co vlastně znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? 

Výběr podlahové krytiny nepodceňujte. Zdroj: Forbo

Vinylová podlaha

Vinyl patří mezi umělé krytiny, který se v poslední době těší velké oblíbenosti. Vyroben je především z ethylenu a chloru, díky čemuž ho řadíme mezi vysoce odolné krytiny. Vinyl lidé často volí do interiérů s podlahovým vytápěním a zakoupíte ho v rolích, nebo dílech. Samotná instalace se provádí buď pomocí speciálního lepidla, anebo podobně, jako u plovoucí podlahy, tedy díky zaklikávacímu způsobu. Pokládka tak není složitá a bez problémů ji zvládnete položit i bez pomoci odborné firmy. I údržba je snadná. Vinyl lze mýt teplou vodou a běžnými čisticími prostředky. Je však potřeba aby mop, kterým podlahu vytíráme, byl dostatečně vyždímaný. Hlavní výhodou vinylu je dlouhá životnost či odolnost vůči vlhku, a proto ho bez problému lze použít i do koupelny. Vybírat můžete z široké škály věrohodných imitací, které jsou na dotek velmi příjemné a nestudí. Mezi nevýhody můžeme zařadit absenci přírodní formy, a přesto, že vinyl není škodlivý, je to stále umělý materiál.

Vinylová podlaha je v současné době velmi žádaná. Zdroj: KPP

Linoleum 

Výklad slova linoleum si lze lehce odvodit. Vznikl totiž ze dvou slov, a to ze lnu a oleje, jelikož se právě z těchto dvou suroviny vyrábí. Mezi další ale patří samozřejmě i vápenec, pryskyřice, korek, jutovina a různé barevné pigmenty. Při výběru je důležité si uvědomit, že linoleum na rozdíl od vinylu nedokáže tak dobře imitovat dekor dřeva, a proto ho ocení spíše ti, kteří preferují jednobarevnou, či podlahovou krytinu s jemným dekorem. 

 

Jak domov sladit textilními dekoracemi?

 

Výhodou linolea jsou ideální vlastnosti, co se hygieny týče, proto se hodí do domácností s alergiky a hojně se používá především v nemocnicích a ambulancích. Díky linoleu se nebude tolik šířit prach, či jiné bakterie. Nevýhodou je jeho údržba, která musí proběhnout poměrně často v podobě voskování, nebo údržbou pastovitými přípravky. Je lehce náchylné také na sluneční paprsky, ze kterých umí časem žloutnout a měnit svoji původní barvu. 

Linoleum je přírodní materiál vhodný do obytných místností. Zdroj: Forbo

PVC podlaha

PVC podlaha na rozdíl od výše zmíněných typů krytiny byla poprvé vyrobena v roce 1872. Při výrobě jsou použita skelná vlákna, která se následně obalují PVC materiálem. V převážné většině zakoupíme PVC v rolích a jeho délka je různorodá, nicméně na trhu koupíte nejdelší kus o délce 20 metrů a šířce od 1,5 do 5 metrů. Zakoupit lze i jednotlivé čtverce, které se na podlahu lepí speciálním lepidlem. Neuškodí mu přímé sluneční paprsky, a proto si i udržuje svou barvu. Zabraňuje také množení bakterií, prachu a je voděodolné. Mezi plusy patří především odolnost, pružnost, snadná pokládka, ale i to, že ho lze položit na podlahové topení. Má skvělé tepelné a izolační vlastnosti a jeho údržba není složitá. Překvapivé jsou i nízké pořizovací náklady.

Na trhu se setkáme se dvěma druhy PVC podlahy a to heterogenní, která se skládá ze tří vrstev (první je nášlapná, druhá nosná a třetí podkladová), nebo homogenní, což je podlaha jen z jedné vrstvy, která je kvalitnější, odolnější, ale dražší.

PVC krytina je měkká, ale odolná. Zdroj: Riva

Fotogalerie:

 

Jak správně vybrat baterie do koupelny?

 

 


You must be logged in to post a comment Login