Obývací pokoje

Letošní trendy v obývacích pokojích: Co by doma nemělo chybět?

Od   | 

Obývací pokoj je ta část domova, která vítá vše, co život nabízí. Proto se na jeho vzhled návrháři každý rok pečlivě připravují a přichází se stále novými nápady. Vzhledem k tomu, že se obývák maximálně využívá v každé domácnosti, je to také místo, kde dost výrazně vidíme vliv měnících se trendů. Letos jsou to teplé barevné palety, eklektický nábytek i oblíbené textury. Jaké trendy můžete očekávat v roce 2024?

Nechcete obyčejné stěny? Zkuste cihly. Zdroj: Canstockphoto

Konec strohého minimalismu a nový pohled na maximalismus

Rok 2024 má přinést konec studených a zcela bílých obývacích pokojů ve strohém minimalismu. Takto to vidí někteří interiéroví designéři. Místo toho přijde na řadu o něco větší pohodlí a útulnost. Dochází k posílení teplých barev, které povznáší ducha a zvyšují dopamin. Neznamená to, že nemůžete použít bílou a neutrální prvky. Jde jen o rovnováhu, teplo a kompenzaci výrazných barev těmi jemnými. Když přidáte ještě vlnu, len a samet v kombinaci s mosazí, kamenem a dřevem, máte dokonalý obývák. K mírně ustupujícímu trendu minimalismu je nasnadě, že se do centra pozornosti dostane nový pohled na maximalismus. Tentokrát ale rozhodně nepůjde o spoustu věcí všude možně. Jde o cílené použití různých klíčových prvků, kdy ve svém domově kombinujete věci podle svého stylu, párujete vhodné geometrické tvary, používáte textury, kovy aj.

 

Variabilní pohovka vhodná i do menšího pokoje

 

Palety teplých barev

Hodně diskutovaný trend v letošním roce jsou teplé barvy. Ty hrají důležitou roli. Patří mezi ně žluté, oranžové nebo červené podtóny. Čistě modrá je studená barva, ale když k ní přidáte podtón žluté, stává se teplým odstínem. Stejně tak červená s modrým podtónem je studeným odstínem červené. Top barvami bude krémová, bohatá hnědá a béžová. Uvolní jim místo šedá a čistá bílá. Je to proto, aby byl vzhled místnosti přívětivější a klidnější. Začleňte k tomu ještě různé vzory, tóny a textury. Vytvoříte vrstvený vzhled, který poskytuje zajímavou všestrannost. Obývací pokoje také dost možná zaplaví barva roku Pantone, Peach Fuzz. Jemný narůžovělý broskvový odstín zachycuje naši vrozenou potřebu  soucitu, spojení a blízkosti druhých. Barva je jemná, příjemná a vytváří pozitivní atmosféru. Můžete ji využít na stěnách, textiliích a doplňcích. Když zmíněné barvy začleníte promyšleně, působí uklidňujícím dojmem.

Barva roku do obývacího pokoje rozhodně zapadne. Zdroj: Mediatike

Eklektismus a autenticita

Eklektický styl je o míchání starého s novým a zároveň o kombinaci různých stylů a motivů. To se skvěle hodí do touhy vytvořit autentický osobní prostor. Letos se v tomto ohledu očekává výrazný zájem lidí. Většina se odklání od sterilního prostředí a touží po pulzujících eklektických prostorách, které vypráví jedinečné příběhy jedince i rodiny. Všechno je to o přijetí individuality a zakomponování bohatého příběhu místností tak, aby chytře odrážely ducha majitele interiéru s příjemným výsledkem. Pozor na to, že není vždy jednoduché to udělat dobře. Často se různé kombinace nábytků a dekorací mohou zvrhnout v pořizování zbytečných věcí, které vytvoří jen velký nepořádek. Abyste tomu zabránili, vyhněte se nakupování všeho, co se vám líbí. Využijte jen pár věcí, které vám činí největší radost. Negativní a přehlcený prostor nedovoluje odpočívat a ocenit skutečně každý jednotlivý detail v místnosti.

Tip: Jak zajistit, aby spolu jednotlivé části dobře fungovaly? Najděte sjednocující prvek, například barvu, vzor či texturu.

Textura a vroubkované detaily

Textura je technika, kterou návrháři interiérů rádi používají, aby prostoru dodali hloubku, zajímavost a dosáhli příjemného, pohodlného a domácího pocitu, který si spojujeme s pravým domovem. Kombinujte různé typy výběrem zajímavých povrchových úprav. Mohou být tvrdé, měkké, reflexní, matné. Začleňte měkký nábytek se směsí vzorů a dalších textur. Skvělé jsou v tomto ohledu koberce. Co je ale velký hit, jsou texturované stěny. Lidé mají rádi čalounění, tapety i omítky s texturou, ale trochu zapomínají, že zdi nemusí být jen hladké. Vizuálně podmanivý texturovaný prvek dokáže zapojit smysly různou měrou a vypadá to báječně. Vroubkované detaily neboli drážkování jsou vidět na různých detailech nejen v obývacím pokoji už delší dobu. Obvykle jde o mělké drážky probíhající podél povrhu, často svisle, které vytváří dekorativní a někdy i funkční detail. Tento vzhled má své kořeny už v době Říma a dodá prostoru vizuální texturu a zajímavost. Zkuste v obývacím pokoji využít žlábkové detaily pomocí rýhované konzoly, přidejte žlábkování na nábytku nebo využijte rýhované sklo na dveřích skříněk. Také dělicí dveře a stěny z vroubkovaného skla vypadají krásně a zároveň získáte kousek soukromí zalité sluncem.

Buďte autentičtí. Jen tak dosáhnete perfektně vyvážené místnosti. Zdroj: Westwing

Konec otevřených půdorysů a budoucnost v chytré domácnosti

Otevřené prostory jsou v módě už docela dlouho. Letos to má být jinak. Ale rozhodně to neznamená, že máte propadat panice. Možná se vám to tak líbí a je to dobře. Pokud budete chtít jít trochu s trendy, můžete zkusit oblasti oddělit poličkami, paravány, promyšleným uspořádáním nábytku nebo použít různé posouvací stěny. Takto zároveň snadno dosáhnete různých zón, ať už jde o sledování televize, reprezentativní místo pro setkání s přáteli, pracovní prostor s psacím stolem nebo místo sloužící zábavě. Je jen na vás, co potřebujete a preferujete. Naše domovy také stále víc ovládají chytrá zařízení a ani letos to nebude jinak. V roce 2024 se výrazně projeví i v obývacím pokoji. Můžete vyzkoušet hlasové ovládání světel, televize apod. Dnes už takto můžete regulovat například i topení nebo robotický vysavač. Stejně tak vše ovládnete aplikací v telefonu. Skvělý je nábytek s integrovanou nabíječkou, obývací stěna s biokrbem apod.

Osvětlení můžete ovládat i z mobilu. Zdroj: Aulix lighting

 

Co umí moderní svítidla a kam pro ně?

 

Sdílejte své příběhy a nezapomeňte na udržitelnost

Doma potřebujete mít dostatek zeleně. Používejte materiály šetrné k životnímu prostředí i k vašemu zdraví. Preferujte výrobce, který vyrábí v souladu s přírodou a nepoužívá škodlivou chemii. Recyklujte staré kousky, hledejte po bazarech a kombinujte historické skvosty s těmi současnými. V tak blízkém prostoru, jako je obývací pokoj, nesmí chybět žádné vaše osobní příběhy. Hýčkejte si své zážitky, minulost a dědictví. Vystavte rodinné fotografie, suvenýry z různých cest, staré pohledy nebo kousky nábytku, které jste objevili zapomenuté na půdě u rodičů, prarodičů apod., skrývající nejednu krásnou vzpomínku.

Zdroje info: thespruce.com, bhg.com, westwing.cz

Udržitelnost a příroda jsou stále důležité téma v našich životech. Zdroj: Němec- Luxusní povrchy

Fotogalerie:

 

Trendy je stěrka na podlaze. Kterou vybrat a proč?

 

 


You must be logged in to post a comment Login