Zahrada

Letničkový záhon z přímého výsevu vás ohromí pestrostí i minimem péče

Od   | 

Letničky jsou královnami léta, jejichž výrazné květy nám dělají radost až do září. A to je k nezaplacení, protože, kdo by si v létě nechtěl na zahradě užít pohled na pestrou paletu barev? Upusťte tento rok od pořizování či předpěstování jednotlivých rostlin a letničky vysejte. Nevšední zážitek vás nemine.

O co jde?

Letničky jsou jednou z hlavní ekologicko-pěstitelských skupin květin. Jejich typickým znakem je velké množství výrazných květů, nepřehlédnutelná barevnost, také spolehlivost v kvetení téměř po celou vegetační sezónu a hlavně jednosezónní životní cyklus, což blíže znamená, že v jednom roce vyrostou a zároveň i uhynou. 

Krásenka zpeřená dodává záhonům lehkost. Zdroj: Pixabay

Letničkové záhony, které běžně známe například ze zámeckých parků jsou zpravidla koncipovány z předpěstované sadby. U letničkového záhonu založeného přímým výsevem proces předpěstování odpadá. Semena letniček, respektive jejich speciální směs je přímo vysévaná na předem připravený záhon. Výsledkem je tak dynamičtěji působící záhon připomínající přírodní společenstvo, který nevyžaduje tak velkou péči a je schopen zajímavě ozvláštnit každý nevzhledný kout. 

Kde lze použít?

Tato nenáročná varianta letničkového záhonu najde uplatnění jak ve veřejné zeleni, tak i v rodinných zahradách. Avšak, je vždy nutné brát ohled na to, že se jedná o letničky, tedy o skupinu květin charakteristickou pro otevřené půdy a slunné stanoviště. Ve stínu a na zamokřených pozemcích se takovému záhonu příliš dařit nebude. Rovněž je potřeba si uvědomit, že jde o sezónní záležitost, takže záhon je nutné každoročně obnovovat (zakládat znovu), proto se jedná o vhodnou alternativu například pro ještě nedokončené rodinné zahrady a předzahrádky, pro chovatele včel či zahradníky – nadšence a také ty, kteří chtějí na své zahradě podpořit výskyt motýlů, včel, brouků apod.

Častou součástí letničkových směsí je i stále moderní chrpa. Zdroj: Pixabay

Jaké jsou výhody a naopak nevýhody?

Výhody letničkových záhonů z přímého výsevu jsou oproti těm klasickým nesporné. Jde totiž o mnohem méně nákladnější variantu, a to jak na pořízení, tak i péči. Letničkové směsi pro přímý výsev lze pohodlně zakoupit na specializovaných eshopech, nebo si je také můžete zkusit namíchat sami, avšak v tomto případě je potřeba počítat s tím, že kýžený výsledek se nemusí dostavit. Letničkových směsí existuje hned několik druhů, takže je opravdu z čeho vybírat. Zpravidla se skládají z takzvaných pravých letniček, pro které je typický kůlovitý kořen, tudíž nesnášejí přesazování a jsou jako stvořené pro přímý výsev. Další výhodou je nevšední a velmi pestrý vzhled záhonů, jež jsou atraktivní po celou vegetační sezónu.

Černucha si vás v záhonu získá svým neotřelým vzhledem. Zdroj: Pixabay

Jistou nevýhodou je hlavně delší čekání na to, než letničky vyrostou a začnou kvést, což může trvat až 2 měsíce. Dále je možné, že u semen dojde k horší klíčivosti, nebo nás překvapí nepříznivé počasí, které napáchá nevratné škody.

Jak takový záhon založit a jak se o něj starat?

Základem úspěchu je především kvalitní příprava půdy, na které by nám mělo obzvlášť záležet. Stanoviště záhonu má být odplevelené, zemina dostatečně kyprá a dobře vyhnojená. Několik týdnů před výsevem lze aplikovat uleželý kompost, při samotné přípravě půdy pak umělé hnojivo. Výsev můžeme realizovat přibližně od poloviny dubna do poloviny května, tedy na základě požadavků většiny letniček. Množství výsevků se pohybuje okolo 3 g na 1 m2, záleží však na druhu směsi.

Měsíček každého upoutá svou zářivou barvou. Zdroj: Pixabay

Co se týká péče o takový letničkový záhon, není se čeho obávat. Důležité je hlavně pletí do doby, než letničky vyrostou a zaplní celou plochu záhonu. Rovněž nezapomínáme na pravidelnou zálivku. To je vše. 

Fotogalerie:

Dopřejte si na zahradu originální svítidla


You must be logged in to post a comment Login