Zahrada

Letní údržba zahrady: Za práci se vám zeleň odvděčí

Od   | 

Letní sezóna láká k pobytu na zahradě. Aby vám však zeleň dělala radost po celé prázdniny, je potřeba se o ni řádně postarat. Problémovým místem bývá trávník, zásadní je pak také zavlažování a odplevelování. Na co nezapomenout během letní údržby zahrady?

Kontrola zahradnického náčiní

Ještě před započetím prací si zkontrolujte, zda je všechno vaše náčiní v pořádku a zda máte vše potřebné pro své zahradnické záměry. Čepele nabruste, spoje promažte a případně si pořiďte nové nástroje na Merxu. Tam najdete nejen nářadí a stavebniny, ale i spoustu zahradních potřeb – nádrže na dešťovou vodu, hadice, čerpadla, grily i příslušenství k bazénům.

Anglický trávník vyžaduje péči

Chcete-li se v létě kochat pohledem na hustý a zelený pažit, musíte mu na začátku léta věnovat čas a trochu kilojoulů. Velmi vhodné je trávník provzdušnit aerifikátorem nebo pomocí vidlí. Rozbujení trávníku pomůžete i pravidelným sekáním a závlahou, mulčování posekané zeleně pak ploše poskytuje živiny navíc.

Okrasné květiny a záhony bez plevele

Nezapomeňte také pravidelně probírat vysazené květiny a barevné záhony a odstraňovat z nich plevel. Nejúčinnější je jej vytrhnout nebo vydloubnout i s kořínkem, jinak nechtěná rostlina opět obrazí. Plevel odebírá vysazené rostlině živiny, vláhu i světlo, a navíc se rychle šíří. Kromě ručního pletí můžete využít i herbicidy.

Co sázet v létě a jak se postarat o dřeviny?

Pro letní výsadbu si pak připravte záhony s drenážní vrstvou naspodu, trochou kompostu a nakonec s patrem zeminy. U dřevin proveďte řez (ty ovocné prořezávejte až po sklizni), abyste stromy tvarovali a zároveň zvýšili jejich životaschopnost.

TIP: V létě se vysévají okurky, cukety, fazole, papriky, mrkve, saláty, řepy nebo některé bylinky.

Zavlažováním k bohaté úrodě a sytě zelenému trávníku

Již od jara byste měli svou zahradu vydatně zavlažovat, ať už pomocí automatické závlahy, nebo ručním kropením. Vhodný čas pro zalití poznáte podle stavu zeminy – jakmile proschne na hloubku prstu, měli byste rostlině dopřát vláhu. Okrasné i užitkové rostliny a trávník rovněž náležitě hnojte, ať má flóra dostatek živin k plnému rozkvětu, rozrůstání a k hojné úrodě.


You must be logged in to post a comment Login