Kuchyně

Lesklou, nebo matně bílou kuchyni? Rozhodněte se srdcem

Od   | 

Bílá kuchyně patří nejen mezi stálice v severských zemích, ale také u nás. Češi ji milují zejména kvůli její jednoduchosti a svěžesti. Navíc díky nadčasovosti je téměř nemožné, aby někdy vyšla z módy. Bílý nábytek a celkově zařízení interiéru je v posledních letech stále větší trend, a proto ani bílá kuchyně nechybí v mnoha moderních interiérech. 

Někdo si na první pohled zamiluje bílou v lesku, která na první pohled působí luxusním dojmem. Jiní však dají přednost matně bílé barvě, která je právě v kurzu. Skvěle se také kombinuje s ostatními materiály a barvami, což je další důvod, proč si ji zamilovat.

Bílá kuchyně je nadčasová a nikdy nevyjde z módy. Zdroj: Hanák kuchyně

S bílou kuchyní se musí umět zacházet, přitom se hodí ke všemu

Bílá kuchyně je sice univerzální, ale i přesto je namístě určitá opatrnost. Přemrštěné množství bílé barvy může působit chladně, neútulně a sterilně. Proto je velmi důležité ji nakombinovat i s jinými barvami a odlišnými materiály, které bělost rozbijí a zútulní. Díky variabilitě ji můžeme kombinovat například se dřevem nebo kamenem. Odlišit barevně můžete také pracovní desku, záda za pracovní deskou, nebo doplnit různé barvy na dvířkách skříněk. Žádoucí je zkrátka vytvořit kontrast, pro který se právě dřevo nebo kámen skvěle hodí. Bílou barvu lze vypíchnout například i nerezovým dřezem, nebo jinými doplňky, kterými v kuchyni vytvoříte nádech tepla. Pokud máte navíc kuchyni propojenou s obývákem, nebo se zbytkem bytu, nezapomeňte v podobném stylu sladit i zbytek interiéru tak, aby vše dokonale ladilo.

K jakému stylu se hodí?

Bílá barva je neutrální a skvěle přizpůsobivá. Proto ji lze použít na nábytku v každém stylu – v provence, rusikálním, moderním, ale i strohém. Bílá barva tyto styly příjemně podtrhne a zároveň nechá dominanci pro jiná místa. 

Bílá kuchyně se skvěle hodí jak do moderního interiéru, tak do rustikálního. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Nezapomínejte na přirozené světlo

Bílá kuchyně dokáže opticky zvětšit a prosvětlit malé a tmavé prostory. Přesto je důležité nezapomínat na přirozené světlo. Toho docílíte nejen oknem, ale večer také úspornými LED žárovkami. Při výběru se však vyvarujte chladných odstínů, které bílému interiéru nesluší. Klasické denní světlo má teplotu okolo 5 000 – 7 000 Kelvinů, a proto se na tyto hodnoty zaměřte při výběru žárovek. Teplejší přirozené světlo příjemně bílou kuchyni podtrhne a doplní, chladným naopak docílíte nechtěného studeného pocitu. 

Přirozené teplé světlo v kuchyni dodá prostoru útulnost. Zdroj: Oresi

Mat, nebo lesk?

Těžké rozhodování při výběru je také volba mezi bílým matem či leskem. Lesklý povrch dodá bílé barvě šmrnc a jakousi hloubku. Přilehlé a okolní předměty se navíc v lesku budou odrážet. Vyjímat se bude především v moderním a nadčasovém pojetí interiéru. S lesklou bílou nepochodíte například u rustikálního či provence stylu. Hodí se také do tmavšího prostoru, jelikož místnost díky svému lesku rozzáří. Matná bílá barva má tendenci ubírat na světle. Proto ji volte především do většího prostoru, nebo alespoň tam, kde máte dostatek světla. Matná bílá barva však vytvoří skvělý, jednolitý vzhled. Hodí se jak do moderního stylu, tak i do venkovského.

Leskle bílá, nebo matná? Každá má jiné vlastnosti. Zdroj: Gorenje

Jak je to s údržbou?

Nebudeme si nic nalhávat, na bílé je všechno vidět. A při běžném provozu se zašpinění nevyhneme. Proto volte materiály, kterým každodenní údržba neublíží, a dbejte na to, aby výrobce garantoval stálobarevnost barvy. 

Vybírejte materiál, kterému neublíží každodenní údržba. Zdroj: Kuchyně Šafaříková

Fotogalerie:

 

Kam pro svítidla (ne)jen do kuchyně?


You must be logged in to post a comment Login