Osvětlení

LED pásky prosvětlí váš byt. Inspirujte se, kde je použít.

Od   | 

Vytvoří intimní atmosféru v obývacím pokoji i v ložnici. Zvýší vaši bezpečnost při nočních cestách na toaletu. Usnadní vám orientaci po bytě nebo vám zpříjemní práci v kuchyni. Nenápadné LED pásky toho zvládnou hodně. A pokud chcete být nápadití, můžete z nich snadno vyrobit i jednoduché vánoční dekorace. Ukážeme vám, jak na to.

LED pásky se velmi snadno pracuje, mají bezpočet využití a jsou úsporné. I proto se staly nedílnou součástí moderních domácností. Instalovat je můžete v každé části bytu. Rázem promění jeho atmosféru a zpříjemní bydlení. Použít je můžete například pro osvětlení schodiště, osvícení kuchyňské linky, šatny nebo postele.

S LED pásky si doma vyhrajete

Když ve 20. století Nick Holonyak objevil červené luminiscenční diody, lidstvu se otevřela nová světelná perspektiva. Přibývaly další barvy: zelená, oranžová, žlutá, což mnohé inspirovalo k tomu, aby v domácnosti začali vytvářet zajímavé osvětlení.

Přelom ale nastal až v 90. letech minulého století, kdy byla objevena modrá LED dioda. Za ni si tři japonští vědci v roce 2014 vysloužili Nobelovu cenu. A bytovým designérům zajiskřily oči. S LED pásky totiž mohli začít tvořit.

LED pásek je v podstatě konstrukčně velmi jednoduchý. Jde o ohebný samolepicí pás, který je osazený LED diodami. Pásek je možné ohýbat, stříhat a lepit podle potřeby. Snadno se instaluje například do míst, kde je obtížné vsadit běžné osvětlení. LED pásky jsou také oblíbené jako podhledy a slouží k nasvícení zákoutí nebo nábytku. Místa, která dříve nebylo možné osvětlit, tak získala docela novou perspektivu.

Příklady použití LED pásků

 • Podsvícení kuchyňské linky, polic nebo postele
 • Osvícení schodiště nebo chodby
 • Označení schodu nebo jiné překážky
 • Osvícení vnitřku šatní skříně nebo skříní
 • Nasvícení akvária nebo televize
 • Dekorativní osvětlení
 • Venkovní osvětlení říms či schodů

LED diody v kuchyni zlepšují orientaci a zvyšují bezpečnost při práci. Zdroj: Ledsolution.cz

Jak vybrat a nalepit LED pásek

LED pásky vybírejte podle použití. Druhů je celá řada. Klíčovým parametrem je tzv. krytí, pokud bude LED pásek umístěný venku, ve vlhkém nebo prašném prostředí. Dalším důležitým parametrem je svítivost, která se odvíjí od výkonu pásku. Podívat se můžete také na průvodce výběrem LED pásku.

K LED páskům se prodává bohaté příslušenství. Velmi dobře vypadají například hliníkové profily, do nichž pásek vsadíte. Kov zároveň osvětlení chladí. Vybrat si můžete z různých druhů profilů – nástěnných, vestavných nebo rohových. Profil lze opatřit také difuzorem, takže výsledné světlo je příjemnější.

Když máte vybráno a chystáte se LED pásek instalovat, nebudete mít příliš práce. Nalepení je totiž velmi snadné. Stačí vše naměřit, sloupnout zadní folii a pásek na místo určení nalepit. Dobře drží na všech površích: na plastu, skle, kovu, skleněných nebo dřevěných podkladech.

Povrch před nalepením pásku očistěte, odmastěte a zbavte ho nečistot. Komplikovanější může být nalepení pásku na klasickou zeď, v tomto případě je vhodné sáhnout po lepidle nebo silikonu.

Inspirace: Kde všude LED pásek použít?

LED pásky mají opravdu široké spektrum využití. Podíváme se alespoň na pár tipů.

 • Kuchyně. LED pásky se lepí na hranu pracovní desky, na sokly nebo dovnitř skříněk. Lze pořídit i osvětlení, které se po otevření skříňky nebo vysunutí zásuvky zapne. Kuchyně se s LED světly stává bezpečnější i atraktivnější.
 • Obývací pokoj. LED pásky mohou osvětlit police s knihami, televizor nebo obrazy. Jejich účel je hlavně dekorativní, vytváří příjemnou atmosféru.
 • Ložnice. Populární je umístění LED pásků pod postel, noční stolek nebo nad čelo postele. Takové osvětlení zvyšuje intimitu.
 • Šatna. Lovit oblečení potmě není příjemné, proto se v šatnách používají LED pásky. Aplikovat je lze třeba přímo do šatní tyče.
 • Předsíň a schody. LED pásky mohou lemovat schody nebo chodbu, a usnadnit tak noční cestu na WC.
 • Koupelna. LED pásky se používají také k osvětlení zrcadla nebo koupelnových skříněk.

LED diody vytváří v obývacím pokoji příjemnou atmosféru. Zdroj: Ledsolution.cz

Vánoční tip na závěr: Dekorace z LED pásků

Pokud máte rádi jednoduché a efektní vánoční dekorace, vyrobte je z LED pásků. Velmi pěkně vypadá například přírodní proutěná koule, do níž vložíte LED pásek a zavěsíte ji třeba do okna. Vzít můžete i více proutěných koulí různých velikostí a vyskládat je kolem vánočního stromečku.

Proutěná koule ozdobená LED páskem.

Jednoduše si vyrobíte i světelnou dekoraci na stůl. Do průhledné dózy vložte LED pásek, ovažte ji mašlí a rozsvícenou postavte doprostřed hodovního stolu. Na rozdíl od svíčky se nemusíte bát plamenů.

A k jakému využití inspirují LED pásky vás?


You must be logged in to post a comment Login