Zahrada

Léčivé rostliny oživí zahradu a pomůžou při zdravotních problémech

Od   | 

Sychravý podzim přinesl první rýmy, kašle, chřipky a další nemoci, proti kterým můžete bojovat bylinkami. Pokud je na své zahradě ještě nemáte, pak to změňte a na přes rok už pro ně nebudete muset běhat do lékárny, ale sklidíte je na svém. Za zkoušku stojí zejména některé druhy léčivých rostlin, které nejsou náročné na pěstování. Patří mezi ně například anýz, kozlík, měsíček, řepík, jitrocel a mnoho dalších.

Heřmánek udělá na zahradě i mnoho parády. Zdroj: Pixabay

Léčivé rostliny

Většina léčivých rostlin a bylin ocení slunné místo s dobře propustnou zeminou. Během sázení k zemině přimíchejte zralý kompost, který půdu vylepší a rostlinám se tak bude lépe dařit. Pěstované léčivky během vegetace více nepřihnojujeme až do podzimu, kdy lze hnojivo vpravit přímo do zeminy. Hnojíme však až po sklizni, protože hnojivo zvyšuje obsah dusíku, který se nedoporučuje u rostlin, jenž chceme konzumovat. 

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

  • Anýz vonný – pomáhá při infekci dýchacích cest které desinfikuje a zároveň uvolňuje nežádoucí hleny. Skvěle se hodí také při zažívacích problémech, proto se už v dřívějších dobách používal při otravách. Anýz je svým účinkem na trávení podobný fenyklu, ale je mnohem silnější. 
  • Řepík lékařský – řadíme ho mezi velmi oblíbené léčivé rostliny. Je univerzální a proto ho lze konzumovat neomezeně po celý rok. Pozitivní účinky má při onemocnění jater, kloubních problémech, či nejrůznějších zánětech v těle. Skvěle funguje také během nachlazení a to zejména při bolesti v krku, či problémech s hlasivkami.
  • Jitrocel – ideální léčivka při kašli, chronickém kataru, zánětu průdušek a nachlazení, kdy pomáhá uvolňovat hlen a tím pádem usnadňuje odkašlávání. Skvělým pomocníkem je i při zánětech ledvin a močového měchýře, při astmatu, zácpě, či problémech s hemeroidy. Urychluje také hojení ran a spálenin.
  • Měsíček lékařský – kvete oranžovými květy, které jsou jedlé a bez problému nahradí šafrán v kuchyni. Z měsíčku lze vyrobit mast, která skvěle funguje na kožní problémy. Vhodný je ale i odvar, který působí blahodárně na žlučník, močové cesty, nebo játra. 
  • Kozlík lékařský – velmi oblíbená léčivka díky široké škále léčivých účinků, které se ukrývají v kořenu. Z kozlíku lze udělat odvar, či kapičky, které pomáhají při vyčerpání, depresích, bolestech hlavy, nebo při problémech se spánkem. Užívat bychom ho měli jen tři dny v kuse, poté si udělat třídenní pauzu a znovu. 
  • Lichořeřišnice – kvetoucí rostlina, která potěší svým vzhledem a mimo jiné je i oblíbenou léčivkou. Hodí se při infekčních problémech, pomáhá při bolestech krku a má blahodárné účinky na imunitu. 

Některé léčivky dokonce zabrání vstupu některých škůdců. Například lichořeřišnice odpudí housenky, mravence a mšice. Ochrání kedlubny, zelí, brokolici, brambory ad. Zdroj: Pixabay

Bylinky do salátů

Chutné a zdraví prospěšné jsou i léčivky a bylinky, které lze konzumovat bez jakékoliv tepelné úpravy a to v podobě salátů. Chutný je například šťovík, sedmikráska nebo ptačinec žabinec. Do salátů je zakomponujte přiměřeně tak, aby hrály pouze doplňkovou roli.

Do salátu si přidejte třeba sedmikrásku. Zdroj: Pixabay

Nezapomínejte na čaje

Jste-li milovníkem čajů, můžete vyzkoušet nejrůznější chutné kombinace z léčivých rostlin a bylinek, které lze popíjet během celého dne. Velmi oblíbený je čaj z heřmánku, či máty. Za zmínku stojí ale i čaje ze sušeného malinového a jahodníkového listí nebo meduňky. Bylinky lze doplnit i lipovým květem, nebo drcenými šípky. Jednotlivé druhy léčivek lze popíjet samostatně, ale dají se i libovolně kombinovat.

Chutný čaj si můžete připravit nejen z máty. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj info: Naše zahrada, Tipy pro zahrádkáře, Vše o bylinkách

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login