
Zahrada
Léčivé bylinky a rostliny: Vypěstujte si zdravé i chutné zázraky na zahradě
Voňavé bylinky a léčivé rostliny rozhodně mají na zahradě své místo. A kromě toho, že některé květem zkrášlí celou zahradu, dají se využít také pro zdraví. Některé druhy navíc odpuzují hmyz a nechtěné škůdce. Které tedy můžete snadno pěstovat na zahradě?

Z mnoha bylinek můžete udělat olej. Zdroj: Pixabay
Echineacea
Zázrak jménem Echinacea pochází až z jižní Ameriky. Na první pohled ji poznáme díky oranžovému středu a sytě fialovým kvítkům, kterými ozdobí každou zahradu. V jižní Americe se již od pradávna využívala k hojení nejrůznějších zánětů v těle a při bolestech v krku. Její bohaté látky podporují imunitu a zachycují bakterie a viry v těle. Odborníci proto její výtažek doporučují užívat právě během chřipkové sezóny. Echinaceu vyséváme na jaře a dbáme na to, aby byla umístěna na slunné místo, které miluje. Nesnáší přemokření, ale nadměrné sucho ji naopak nevadí.

Echinaceu užívejte z preventivních důvodů a nečekejte na onemocnění. Zdroj: Pixabay
Lichořeřišnice
Lichořeřišnice patří mezi jednoletky a vysévá se po zmrzlých. Pokud však i po zmrzlých mají přijít ranní mrazíky, je vhodné ji přikrýt textilii. Pyšní se krásnými červenými květy, ale někdy je možné zahlédnout i žluté, nebo oranžové odstíny. Její užívání je prevence proti infekčním chorobám a posiluje organismus. Odborníci ji označují za přírodní antibiotikum a chrání tělo také vůči zánětu močového měchýře. Syrovou ji můžete přidat do salátů, nebo těstovin.

Lichořeřišnici konzumujte syrovou. Pokud přejde teplem, ztrácí své látky. Zdroj: Pixabay
Mateřídouška
Mateřídoušku právem řadíme mezi národní květinu. Zahradu ozdobí díky svým nádherným fialovým kvítkům, které mají zázračné schopnosti. Mateřídouška skvěle funguje na dobrý spánek a proto ji některé maminky používají při koupaní svých ratolestí. Kvetoucí nať lze použít také během léčby zánětů dýchacích cest. Skvělé účinky má i na plísňové onemocnění kůže, nebo spáleniny ze sluníčka. Vyrobit si z ní můžete například sirup proti čaji, nebo léčivý čaj. Na zahradě ji vyčleňte místo ve svahu na sluníčku. I přesto, že je mrazuvzdorná, miluje teplo a sucho. Na zahradu ji můžeme začít vysazovat již od dubna a sklízet od června do září.

Mateřídouška zaplaví zahradu fialovým květem. Skvěle pomáhá například na spánek. Zdroj: Pixabay
Levandule
Voňavá levandule je trvalka která navozuje dobrou náladu a rozpoložení. Kromě svých fialových, krásných květů také podporuje kvalitní spánek a často se podává lidem, mající problém se spaním. Z levandule lze vyrobit nejrůznější kosmetiku, použít ji jako dekoraci, ale také vyrobit účinné oleje. Většinou ji vysazujeme již předpěstovanou a to nejdříve v průběhu května, kdy ráno nehrozí ani sebemenší mrazíky. Miluje teplo, ale zároveň je velmi náročná na zálivku, proto ji nikdy nenechte vyschnout. Pro levanduli je důležitý správný střih na jaře tak, aby se mohla po celou sezónu odvděčit květy i svými schopnostmi.

Olej z levandule se využívá například v kosmetice. Zdroj: Pixabay
Měsíček lékařský
Měsíček lékařský se na zahradě pyšní sytě oranžovými květy. které jsou jedlé. V kuchyni dokáže plnohodnotně zastoupit šafrán a má léčivé schopnosti. Pokud si vyrobíte měsíčkovou mast, můžete se zbavit nepříjemných kožních problémů. Máte-li problém s játry, žlučníkem, nebo močovými cestami, pak je ideální si z měsíčku připravit výluh ze sušených květů a užívat ho vnitřně. Skvěle také dezinfikuje zahradu a půdu. Na pěstování není vůbec náročný a jeho péči tak zvládne každý. Vysadit lze kdykoliv od začátku dubna na slunné místo. Bez zálivky sice vydrží i několik dní, ale raději mu zajistěte pravidelnou vláhu.

Měsíčkovou mast známe všichni. Skvěle lze ale v kuchyni použít místo šafránu. Zdroj: Pixabay
Netřesk
Netřesk známe jako typickou skalničkou, ale jen málokdo ví, že má velmi podobné vlastnosti jako aloe vera. Pomáhá při bolestech v krku, během nachlazení, při zánětu průdušek a skvěle dezinfikuje tělo. Odborníci netřeskem doporučují léčit a odstranit kuří oka rozříznutým listem. Umí léčit i zánět středního ucha, pokud přímo do ucha nakapete jeho dužinu se šťávou. Pěstování netřesku je navíc nenáročné a dokáže se uchytit i na tom nejsušším místě.

Netřesku se bude dařit i v suchém kamení. Zdroj: Pixabay
Yzop
Pěstování yzopu přináší hned několik výhod. Kromě toho, že na zahradě odpuzuje housenky bělásků, ale také nepříjemné slimáky, má blahodárné účinky na lidské tělo. Dokáže podporovat chuť k jídlu, pomáhá ke správné činnosti ledvin a má antibakteriální účinky.V kuchyni ho lze použít k masu a to především ke zvěřině, nebo ke králičímu masu. Důležité je přidat yzopu pouze malé množství, jelikož má opravdu silné aroma. Tato rostlinka není náročná na pěstování a lze ji vysévat přímo na záhon od půlky dubna. Miluje slunná místa a snese i méně zálivky.

Yzop v kuchyni použijte k masu a do omáček. Zdroj: Pixabay
Heřmánek pravý
Heřmánek si díky svým květům lze snadno splést s kopretinami, nicméně ho určitě poznáte podle jeho vůně. Patří mezi všestranného pomocníka a dokáže zmírnit stres. Odborníci heřmánek doporučují také při žaludečních nevolnostech, nebo nepříjemnému nadýmání. Vyrobit si z něj můžete například olej, kterým lze potírat bolavé klouby a nebo léčivý sirup, který účinně bojuje s chřipkou. Heřmánkovým čajem je vhodné si potírat také kůži se sklonem k akné. Při pěstování vyžaduje dobře propustnou půdu a miluje slunce.

Heřmánkový čaj působí na tělo blahodárně. Nespleťte si ho s kopretinami. Zdroj: Pixabay
Fotogalerie:
Jak se správně starat o trávník, aby byl stále zelený a hustý?
You must be logged in to post a comment Login