Inspirace

Látky v interiéru aneb o čem by i odpůrce trendů měl vědět

Od   | 

Odpůrci trendů, skákejte radostí. Žijeme v úžasné době. Před 40 lety se prostě řeklo, že každý musí mít letos červené puntíky. Vše bylo podřízené době. Kdo puntíky neměl, byl out. Tento diktát trendu dnes však neplatí. V ničem. Je to čistě na vás.

I v módě si noste krátké nebo dlouhé, modrou se zelenou, jednobarevné až po kompletní nesmyslné vzory pohromadě. Není třeba nic hrotit – pokud vám letošní trend vyhovuje a zrovna stavíte, malujete nebo řešíte závěsy, sedačku, koberec, nábytek, bezva, máte tím pádem větší výběr blízký vašemu stylu. A pokud ne, nezapomeňte, příští rok bude vše jinak. Raději se proto zastavte a najděte sami v sobě vlastní styl, na který pak budete navazovat.

Odstín marshala je trendy pro rok 2015

Odstín marsala je trendy pro rok 2015

Víte, která je marsala?

Každoroční nové kolekce látek navazuji na předem určené barvy a trendy v interiérech. Letos je takovou nosnou barvou marsala a dále tyrkysová, zelenkavá, modrá a odstíny světlých neutrálních. Částečně v detailech pak zemitá oranžová, jasně fuchsiová, pískově žlutá. Pokud jde o vzory, tak jsou v kurzu nejrůznější botanické a grafické vzory, v různé formě zpracování od perfektního detailního po batikovaný, ošoupaný, recyklovaný. Pokud si nevyberete nebo chcete jistotu a pak již nemuset nic řešit, volte jednobarevné nebo strukturované látky. Z neutrálních vzorů jsou nadčasové například pruhy. Fungují stovky let, ať již na zámku nebo na chatě.

 

Návrat k tradičnímu

Kombinací rostlin a zvířat nic nezkazíte. Clarke & Clarke

Kombinací rostlin a zvířat nic nezkazíte. Clarke & Clarke

Přiznávám se, že raději sleduji firmy s jasně daným rukopisem návrháře. V současnosti v zahraničí vznikají i firmy nové, s mladými návrháři a novým úhlem pohledu. Tento zajímavý segment vývoje textilního průmyslu, který se vrací po mnoha desítkách let zpět, zajistí, že nebudeme v celé Evropě mít všichni stejné puntíky z jedné továrny, přestože by to bylo nejlevnější a nejefektivnější.

Kolébkou industriální textilní výroby je Anglie, kde se výroba postupně začala v 18. století mechanizovat a kde postupně vznikaly z malých rodinných tkalcoven velké továrny. Odsud se tento trend šířil do Západní Evropy, Severní Ameriky, Asie. To s sebou přineslo výhody a nevýhody. Teprve posledních pár let, díky digitálním tiskovým technologiím, je opět možné dát textiliím punc originality, vsadit na autorské pojetí, a oživit tak interiéry nebo šatník. V Západní Evropě a USA je trend vědět vše o původu a autorství, a to ve všech směrech života – bydlení, jídle, v rodinných penzionech. Nadále je trendy neplýtvat a recyklovat, kombinovat staré s novým, přírodní materiály, obecně také “letí” velký návrat k přírodě a hledání inspirace právě v ní. Hlavní je však návrat sám k sobě.

Diktují vám trendy?

Barvu textilií vybíráme s ohledem na okolní zařízení. V tomto případě dlažbu. Jim Thompson

Barvu textilií vybíráme s ohledem na okolní zařízení. V tomto případě dlažbu. Jim Thompson

Při zařizování přemýšlejte o celém svém prostoru stejně, jako přemýšlíte o tom, co jíte, nebo kam jedete na dovolenou. Doma člověk tráví velkou část života, tak pokud chce, aby mu tam bylo dobře, je potřeba se k tomu sám aktivně postavit a nenechat si trendy něco nadiktovat. Takže, pokud máte okno, i přestože vás látky vůbec nezajímají, zjistěte možnosti a hlavně mějte jasno, čeho chcete docílit. Zatemnit, odblokovat přímé slunce, zajistit soukromí z ulice, přinést do pokoje více barev nebo naopak. Zbytek je pak hračka. Zda látka nebo žaluzie? Obojí má svoje pro a proti. Bohužel objektivní informace se občas špatně hledají i předávají. Někdo se ráno chce vzbudit v pokoji se žaluziemi a někdo zas s látkami a otevřeným oknem. Podívejte se také na to, jaké doma máte zařízení (židle, sedačku, světlo, látky, psací stůl) a třeba si přečtěte, odkud to vše pochází a kdo tomu dával svoji energii. Možná vám bude doma v takové společnosti i lépe. Tyto kousky se posléze stěhují a dědí, místo neosobního dočasného nábytku, který pak plní popelnice a skládky.

Hana Kroa

Hana Kroa

Hana Kroa, návrhářka

Trendy sleduji nepřetržitě již mnoho let, a proto je možná vidím z jiného úhlu, v souvislostech a návaznosti na celý život. Vždy mě potěší nové kolekce, které prezentují nové možnosti a dotahování zajímavých detailů. Na trhu je mnoho firem, které nejenže nabízejí nádherné látky, ale některé i spolupracují přímo s vývojem a investuji do technologií a zajímavých návrhářských projektů. Pokud vás trendy jako takové vlastně nezajímají, v pořádku,ale tohle celé dohromady mimo jiné souvisí i s tím, že již nebydlíme v jeskyni. Zároveň se vše posunuje dopředu tak děsivou rychlosti, a stejně jako v jiných oborech, se i v navrhování látek a nových materiálů nesmírně prohloubilo a rozvětvilo až na úroveň nepolapitelného chaosu. Proto se ani nedivím, že poslední, co v tom všem chaosu chce někdo soudný slyšet, jsou trendy v látkách. Ale můžete se jimi třeba inspirovat a hledat sami v sobě, co se vám líbí. Důležité je, aby se vám krásně bydlelo.

 Text: Hana Kroa, Foto: Prestigious textiles, Alhambra, Clarke &Clarke, Byron & Byron, Jim Thompson

 

Fotogalerie:

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *