Inspirace

Látky v interiéru aneb o čem by i odpůrce trendů měl vědět

Od   | 

Odpůrci trendů, skákejte radostí. Žijeme v úžasné době. Před 40 lety se prostě řeklo, že každý musí mít letos červené puntíky. Vše bylo podřízené době. Kdo puntíky neměl, byl out. Tento diktát trendu dnes však neplatí. V ničem. Je to čistě na vás.

Závěsy mohou být určující k barvě stěn

I v módě si noste krátké nebo dlouhé, modrou se zelenou, jednobarevné až po kompletní nesmyslné vzory pohromadě. Není třeba nic hrotit – pokud vám letošní trend vyhovuje a zrovna stavíte, malujete nebo řešíte závěsy, sedačku, koberec, nábytek, bezva, máte tím pádem větší výběr blízký vašemu stylu. A pokud ne, nezapomeňte, příští rok bude vše jinak. Raději se proto zastavte a najděte sami v sobě vlastní styl, na který pak budete navazovat.

Nebojte se improvizovat. I zdánlivě neslučitelné barvy a vzory nakonec mohou působit skvěle

Víte, která je ultra violet?

Ultra violet je barvou pro letošní rok

Aniž by to bylo na první pohled patrné, můžeme ultra violet kombinovat s nejrůznějšími odstíny, třeba i oranžovou

Každoroční nové kolekce látek navazuji na předem určené barvy a trendy v interiérech. Letos je takovou nosnou barvou ultra violet a dále tyrkysová, zelenkavá, modrá a odstíny světlých neutrálních. Částečně v detailech pak zemitá oranžová, jasně fuchsiová, pískově žlutá. Pokud jde o vzory, tak jsou v kurzu nejrůznější botanické a grafické vzory, v různé formě zpracování od perfektního detailního po batikovaný, ošoupaný, recyklovaný. Pokud si nevyberete nebo chcete jistotu a pak již nemuset nic řešit, volte jednobarevné nebo strukturované látky. Z neutrálních vzorů jsou nadčasové například pruhy. Fungují stovky let, ať již na zámku nebo na chatě.

Svislými pruhy na stěně dosáhnete opticky vyššího stropu.

Svislými pruhy na stěně dosáhnete opticky vyššího stropu.

Návrat k tradičnímu

Přiznávám se, že raději sleduji firmy s jasně daným rukopisem návrháře. V současnosti v zahraničí vznikají i firmy nové, s mladými návrháři a novým úhlem pohledu. Tento zajímavý segment vývoje textilního průmyslu, který se vrací po mnoha desítkách let zpět, zajistí, že nebudeme v celé Evropě mít všichni stejné puntíky z jedné továrny, přestože by to bylo nejlevnější a nejefektivnější.

Kam lépe než do takové místnosti by se hodily závěsy s motivem květin. Zdroj: Prestigious textiles

Kolébkou industriální textilní výroby je Anglie, kde se výroba postupně začala v 18. století mechanizovat a kde postupně vznikaly z malých rodinných tkalcoven velké továrny. Odsud se tento trend šířil do Západní Evropy, Severní Ameriky, Asie. To s sebou přineslo výhody a nevýhody. Teprve posledních pár let, díky digitálním tiskovým technologiím, je opět možné dát textiliím punc originality, vsadit na autorské pojetí, a oživit tak interiéry nebo šatník. V Západní Evropě a USA je trend vědět vše o původu a autorství, a to ve všech směrech života – bydlení, jídle, v rodinných penzionech.

Nejen barva a vzor, ale i uchycení hraje důležitou roli při zvoleném stylu

Nadále je trendy neplýtvat a recyklovat, kombinovat staré s novým, přírodní materiály, obecně také „letí“ velký návrat k přírodě a hledání inspirace právě v ní. Hlavní je však návrat sám k sobě.

Nezapomeňte na správně zvolené garnyže

Diktují vám trendy?

Při zařizování přemýšlejte o celém prostoru stejně, jako přemýšlíte o tom, co jíte, nebo kam jedete na dovolenou. Doma člověk tráví velkou část života, tak pokud chce, aby mu tam bylo dobře, je potřeba se k tomu sám aktivně postavit a nenechat si trendy něco nadiktovat. Takže, pokud máte okno, i přestože vás látky vůbec nezajímají, zjistěte možnosti a hlavně mějte jasno, čeho chcete docílit. Zatemnit, odblokovat přímé slunce, zajistit soukromí z ulice, přinést do pokoje více barev nebo naopak. Zbytek je pak hračka. Zda látka nebo žaluzie? Obojí má svoje pro a proti. Bohužel objektivní informace se občas špatně hledají i předávají. Někdo se ráno chce vzbudit v pokoji se žaluziemi a někdo zas s látkami a otevřeným oknem. Podívejte se také na to, jaké doma máte zařízení (židle, sedačku, světlo, látky, psací stůl) a třeba si přečtěte, odkud to vše pochází a kdo tomu dával svoji energii. Možná vám bude doma v takové společnosti i lépe. Tyto kousky se posléze stěhují a dědí, místo neosobního dočasného nábytku, který pak plní popelnice a skládky.

Šedivá je trendy a ačkoli je nenápadná, příjemně interiér zabydluje

Oranžová barva je výrazná, proto jí používejte v menším množství. Bohatě to k prozáření vašeho domova postačí

K výrazným vzorům na látkách už kombinujte jednoduché motivy nebo jednobarevné látky

Nezapomeňte, že k závěsům musíte doladit čalounění nábytku a ostatní doplňky

Retro vzory rozhodně nic nezkazíte. Jen k nim použijte nábytek ve stejném stylu

Text: Hana Kroa, Zdroj: Prestigious textiles, Alhambra, Clarke &Clarke, Byron & Byron, Jim Thompson a archiv

You must be logged in to post a comment Login