Doplňky do bytu

Lapač snů jako stylová dekorace, která navíc odežene všechny vaše zlé sny

Od   | 

Rádi domov neustále vylepšujete nejrůznějšími dekoracemi? Navíc patříte ke kreativním lidem, kteří mají radost z ručně tvořených věcí? V tom případě máme pro vás tip na krásnou dekoraci, která vám může zdobit nejen ložnici a dětský pokoj, ale třeba i váš obývák. Vyrobte si lapač zlých snů. 

Lapače snů patří v k velmi oblíbeným dekoracím už několik let. A to i přes to, že jejich původ sahá až ke starým indiánským kmenům. Tam se však lapače nepovažovaly za obyčejné dekorace, ale za něco, co mělo tu moc odvádět negativní energii pryč od člověka. I proto jej velmi často zavěsili nad místo, kde spali, aby lapač odháněl zlé sny. Nezáleží na tom, zda v tyto legedy věříte nebo ne, lapač totiž může posloužit minimálně jako vkusná dekorace.

Lapač snů může mít mnoho podob, ale peříčka u nich najdete téměř vždy. Zdroj: Pinterest

Lapač snů a jeho původ

Lapače snů se se svým původem řadí do starých indiánských kultur, kde byly společně s pírky, mandalami, bubny či zvířecími totemy považovány za silné magické symboly. Ačkoliv je mnoho legend, které vyprávějí o tom, jak se přišlo k prvnímu lapači, všechny mají stejný základ. A to ten, který věří na moc lapače odhánět zlé sny. Indiáni totiž odjakživa věří tomu, že nejen lidé, ale i zvířata a věci jsou naplněny duchovní energií, která neustále kouží kolem. I proto je základem původních lapačů snů kruh. 

Jak lapač snů funguje

Lapač snů se skládá z několika částí. A to z kruhu, symetrické sítě z provázků, korálku a peříček. Každý z těchto prvků má svoje opodstatnění pro to, proč je součástí lapače snů.

 • Obruč – jde o pomyslný symbol hranice, za kterou začíná venkovní svět. V kruhu se má dle legent zadržovat negativní energie. Ta dobrá se pak skrz peříčka dostane zpět k vám.
 • Korálek – součástí některých lapačů je korálek ve středu kruhu, který symbolizuje člověka a Zemi. Někdy je korálek nahrazován otvorem, kterým by se měly dostat zlé sny pryč.
 • Provázková síť – síť, kterou je protkaný kruh lapače snů slouží jako pomyslný filtr všeho dobrého i zlého. Všechny špatné věci uvězní uvnitř sebe. Indiáni věří, že se zde negativní energie ztratí kvůli spletitým cestičkám provázků.
 • Peříčka – součástí každého lapače snů jsou pečíčka a provázky směřující dolů z kruhu. jejich úkolem je zachytávat tu dobrou energii, kterou poté snese na spícího člověka. 

Tento lapač snů je vhodný do každého žensky zařízeného interiéru, ale i do dětského pokoje. Zdroj: Pinterest

Kam lapač snů pověsit?

Lapače snů se nachází nejčastěji na stěně nad postelí, kde by vás měly chránit před zlými sny. Někteří jej pak nosí ve zmenšené podobě i jako amulet. I feng shui vidí lapače snů v dobrém světle. Údajně zlepšují proudění energie. Pokud jej zavěsíte do okna, bude dovnitř lákat pozitivní energii. Pokud chcete, aby bylo ve vašem interiéru maximum pozitivní energie, použijte velký lapač snů na stěnu jako dekoraci. 

Jak si vyrobit vlastní lapač snů?

Na výrobu lapače snů budete potřebovat:

 • Kruh – může být jak kovový, tak i dřevěný. Jeho rozměry se řídí velikostí lapače, který chcete mít. Opravdoví kutilové mohou použít i proutek ohnutý do kruhu a pevně svázaný provázkem, stejně jako to dříve dělali indiáni. 
 • Provázek – bude sloužit k proplétání vnitřní sítě, ale také k zavěšení peříček a obmotání kruhu. Co se délky týče, budete potřebovat cca 4 až 6 metrů provázku, ten by měl být ideálně 1 mm silný a vyrobený z bavlny. Přírodní lapače si můžete vyrobit s jutovými provázky.
 • Peříčka – peříčka nejrůznějších velikostí, ale i barev najdete v každém hobby marketu nebo výtvarných potřebách. Velmi dobře mohou vypadat i peříčka přírodní. 
 • Korálky – pokud chcete, aby byl váš lapač snů opravdu pěkný na pohled, doporučujeme vám pořídit si i korálky, které můžete navlékat například na provázky s peříčky. 

Stylový lapač snů se hodí do interiéru v jakémkoliv stylu. Záleží jen na barvách, které použijete. Zdroj: Pinterest

Jak postupovat při výrobě lapače snů?

 1. Ze všeho nejdříve si vezmeme do ruky provázek a kruh. Provázek pevně přichytíme ke kruhu a začneme jej obmotávat provázkem po celém jeho obvodu. Konec provázku můžete přichytit uzlíkem, nebo můžete použít i lepidlo. 
 2. Takto obmotaný kruh si rozdělíme na 8 částí a začneme plést vnitřní síť. A to tak, že si provázek přichytíme uzlíkem k prvnímu vyznačenému bodu, vytvoříme smyčku a utáhneme v místě druhého vyznačení. Takto pokračujeme po obvodu celého kruhu.
 3. Poté pokračujeme vytvářením další řady, kde vždy smyčku děláme uprostřed smyčky předchozí. Tímto způsobem se nám povede vytvořit síť, kde uprostřed zůstane jen malé místo na korálek.
 4. Když už mluvíme o korálcích, ty můžeme zakomponovat také do provázků, které budou spolu s peříčky viset z lapače snů směrem dolů. Je jen na vás, jakým způsobem budete korálky uchycovat a v jakém množství. 
 5. K zavěšení lapače na stěnu připevníme do horní části kruhu ještě jeden provázek. 

Fotogalerie:

 

Jaká je rozdíl mezi kontinentální a klasickou postelí?


You must be logged in to post a comment Login