Něžný výsek JK

LAGUNA DE GUATAVITA

Od   | 

Tímhle výletem jsme porušili všechna bezpečnostní doporučení a já doufám, že si moje máti tenhle článek nikdy nepřečte, protože by ji ranila mrtvice. Ale to bychom snad ani nebyli my, Češi, abychom celou situaci nakonec neobrátili k obrazu našemu.

Ten, jehož jméno nesmím vyslovit, nemá moc rád technické věci související s cestováním, ale tentokrát jsme na přestupu v Paříži měli trochu času, a tak se jal googlovat už na letišti. V tom je vážně dobrý, takže všechny ty poučky, jak je v Kolumbii nebezpečno, jak vám okradení hrozí prakticky na každém kroku, jak nemáte na ulici raději ani vytahovat mobil, nenosit u sebe víc hotovosti, než za den utratíte, ale jak jinde než ve městě kartou nezaplatíte, a jak se hlavně v žádném případě nemáte začít přátelit s místními, měl v malíčku ještě dříve, než se letadlo odlepilo od ranveje.

 

Upozorňuji, že celý tenhle výlet je jen a pouze naše osobní zkušenost, kterou nelze rozhodně brát jako příklad hodný následování, stejně jako v některých reklamách před odvysíláním uvádějí, že to, co uvidíte, nemáte v žádném případě zkoušet.

Nicméně…

Letenka do Bogoty – 2 157 055 COP

Jeden gram kokainu – 7 191 COP.

Obrat o peníze někoho z místních – K NEZAPLACENÍ!

A na všechno ostatní je v Kolumbii efectivo (hotovost), protože EC/MC je vám mimo město naprosto k ničemu. Ano, jediná poučka, kterou jsme si z těch všech vzali k srdci, byla ta o nošení hotovosti – nikdy ne víc, než si myslíte, že za den utratíte. Takže jsme radostně přijali pozvání od majitele malého baru vedle našeho hotelu a jeho přítelkyně na nedělní výlet, vzali si trochu hotovosti a jednu kartu a vyjeli jsme společně za dobrodružstvím.

Nejdříve nás Jonathan s Bibianou svezli 40 minut místní MHD (Bogota, ač má 8 milionů obyvatel, nemá metro, ale městská doprava funguje naprosto spolehlivě), abychom následně na severní bráně přestoupili na dálkový autobus a pokračovali dál ještě hodinu a půl. A když jsme vystoupili, záhy jsme si vzpomněli na předposlední poučku – jinde než ve městě kartou nezaplatíte. Hotovost jsme utratili asi tak za půl hodiny, šalamounky si nechali stranou peníze na zpáteční autobus, a přemýšleli, jak z téhle šlamastyky ven. Já zastávám názor, že člověka nic tak neodzbrojí jako pravda, a tak jsem našim kolumbijským kamarádům sdělila, že máme s tím efectivo malinko problém. Oni nás ujistili, že rozhodně nikoliv, a pak za nás celý den platili. A z toho jsme usoudili, že nás už snad nikde nezabijí, když jim budeme dlužit tolik peněz. Důkaz přikládám!

Důkaz k vyúčtování

 

Laguna de Guatavita je jezero v kolumbijském pohoří Východní Kordillera v departementu Cundinamarca. Vstup do této chráněné oblasti se nachází v nadmořské výšce 3100 ma pak si po svých vyšlápnete do asi 3.250 m. Je obklopeno pralesem, a protože se jedná o biotop, je zde zakázáno jíst i kouřit, jediné, co vám dovolí, je pít – vodu přirozeně. Název pochází z čibčského výrazu gwatibita, který znamená „jezero na vrcholu hor“. Jezero má průměr okolo půldruhého kilometru a téměř dokonalý kruhový tvar, což vedlo k domněnkám o jeho meteoritickém původu, které však geologický výzkum vyvrátil. Původní obyvatelé z kmene Muisca považovali jezero za posvátné. Poté, co roku 1537 do oblasti přišel Gonzalo Jimenéz de Quesada, začali španělští conquistadoři nazývat panovníka Muisků El Dorado (doslova „pozlacený“) a z toho pak vznikla legenda o bájné zemi hojnosti Eldorado. Jak nakonec řádění španělských conquistadors v Jižní Americe dopadlo, víme všichni. Průvodce na to upozornil jen okrajově a velmi taktně, ale že Španělé původní obyvatelstvo prakticky vyhubili, je holý fakt. No a pak vystoupáte až na vrchol a fotíte a fotíte a fotíte a pořád máte pocit, že ta příští fotografie by mohla být ještě o malinko lepší. A protože ani třetí týden po návratu tohle dilema nedokážu rozseknout, ponechám výběr fotografií velkoryse na paní šéfredaktorce a vám slibuju, že příště už to bude zase alespoň trochu o bydlení.

 

Vaše Chána Mañána
P. S. Ve španělštině se „j“ vyslovuje jako „ch“. Jistě vám nemusím říkat, kdo tuhle rozkošnou přezdívku vymyslel.
P. P.S. A abych předešla (zbytečným) spekulacím – tu cenu za jeden gram jsem našla na googlu!

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login