Zahrada

Květy podzimu – zahrada může kvést až do konce listopadu

Od   | 

Plánujte si zahradu tak, aby byla ozdobena květy až do pozdního podzimu. Volit můžete z osvědčených i méně známých trvalek.

Listopadky

Listopadky neboli chryzantémy jsou podzimní klasikou. Pokud je chcete na záhonu pěstovat více let, vybírejte ze skupiny odrůd „multiflora“ a věnujte pozornost jejich zimnímu důkladnému zakrytí chvojím. Jinak mají listopadky rády slunce a a lehčí zeminu, obohacenou o rašelinu.

Chryzantémy mají mnoho krásných barevných kultivarů, měli bychom se ale ptát po jejich mrazuvzdornosti.

Jiřiny

Jiřinky, oblíbené rostliny našich babiček, se sice musí zimovat, ale není to nic složitého. Poté, co jim zčerná listí, je zkrátíme asi na 15 centimetrů, hlízy vyndáme a očistíme, zavěsíme a necháme sušit. Pak uchováme v suchu a chladnu. Jiřinky potřebují slunné místo chráněné před větrem a za péči se vám odmění bohatým kvetením v nejrůznějších barvách.

Jiřinky v růžovém kultivaru

Hvězdnice

Známe je spíše pod názvem astry a jsou taktéž klasikou našich zahrádek. Astry chtějí kompaktnější půdu, která jen tak nevyschne, a chtějí hodně vláhy. Když ji mají, nasadí spoustu květních pupenů. Suchá stanoviště nemají rády. Vysoké odrůdy vyvazujeme.

Klasická bílá odrůda astry

Kakost

U odrůd kakostů si můžete vybrat, zdali dáte přednost vysokému, střednímu či nižšímu vzrůstu. Mnoho kakostů kvete krásně ještě v říjnu. Naprostá většina odrůd ocení slunce, ale v kombinaci s dobrou zálivkou a ne na nejpřímějším slunečním úpalu.

Kakost je nenáročná a pěkná trvalka.

Zlatobýl

O rozmnožování zlatobýlu nemusíte mít vskutku obavy, je to rostlina až plevelného charakteru. Nižší kultivary jsou pěknější a tak agresivně se nerozmnožují. V záhonku krásně rozsvítí tmavší barvy podzimních trvalek. Zlatobýly kvetou většinou v září.

Zlatobýl rozveselí každou zahrádku.

Gaury

Málo známé gaury jsou skvělé tím, že kvetou od začátku léta do prvních mrazů a snesou i sucho. Jediným jejich problémem je, že některé kultivary nejsou dokonale mrazuvzdorné. Ptejte se v zahradnictvích po těch odolnějších a dobře je na zimu přikrývejte. Odolnější jsou gaury s bílými květy. Během zimy mají rády stanoviště, kde se nedrží voda.

Gaura neboli svíčkovec

Amsónie

Amsónie potěší hned dvakrát; na jaře vykvete drobnými, ale hezkými modrými kvítky, a na podzim vás potěší krásným žlutooranžovým zbarvením listů. Přitom se jedná o nenáročnou trvalku bez speciálních nároků na stanoviště, půdu či zvýšenou zálivku.

Luhovnice

Luhovnice pozdní má podzimní kvetení vetknuté už i do názvu. Rozkvétá v září a kvete až do konce října, připomíná kopretinu. Je vysoká přes metr a prospívá ve vlhčí půdě a v polostínu.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login