Zahrada

Kvetoucí podzim v nádobách aneb co ještě udělá za okny parádu

Od   | 

Podzim pomalu klepe na dveře a s jeho příchodem bohužel mizí z okenních parapetů, balkonů a teras květinová výzdoba. To ale neznamená, že tomu tak musí být. Existuje hned několik druhů rostlin, které na svůj čas teprve čekají. A při jejich správném výběru a kombinaci mohou dělat radost až do jara.

Staří známí

Asi k nejvíce profláknutým podzimním rostlinám patří chryzantéma, zejména pak její nízké a drobné odrůdy skupiny Multiflora, které patří k těm nejvhodnějším pro pěstování v nádobách. Mezi oblíbené kultivary patří ‚Mandarine‘, ‚Isabellarosa‘ nebo třeba ‚Anastasia‘, ale i spousta dalších. Pro zdárný vývoj květů je na konci léta dostatečně zalévejte, a jestliže toužíte po tom, aby vám chryzantémy kvetly co nejdéle, pravidelně odstraňujte jejich odkvetlé části. Až přijdou první mrazy, nezapomeňte je uschovat, nejsou plně mrazuvzdorné.

Chryzantémy jsou podzimní klasika. Pokud je použijete do smíšené nádobové výsadby, tak je v listopadu vyndejte a zazimujte. Na jejich místo může přijít dekorace.

Kdo by neznal vřesy a vřesovce, které mohou exteriér zdobit po celý rok. Navíc v nádobách se jim mnohdy daří lépe než ve volné půdě, jelikož je snadnější uspokojit jejich nároky na kyselý, lehký a propustný substrát. Nejvděčnější je vřes obecný, který nabízí paletu barev od bílé až po tmavě růžovou. Do podzimu také kvete krásný vřesovec těkavý a v zimě udělá radost zase vřesovec pleťový.

Dejte šanci taky …

Podzim ale není jenom o chryzantémách, vřesech a vřesovcích, krásně za okny vypadá třeba i rozchodník, například ten nachový. Kvete růžově a červeně, od srpna do září a parádu udělá i v zimě, kdy jeho uschlé květy vytváří krásné struktury, které rád zdobí mráz. Navíc je nenáročný a vyhovuje mu sucho.

Rozchodník nachový je vděčná rostlina. Květy se používají i do aranžmá.

Dalším adeptem je dlužicha, ta sice odkvete někdy na začátku srpna, ale za to její listy zůstávají plné barvy během celého zimního období. Patří k trvalkám okrasným listem, takže v tomto směru nabízí několik barevných variant. Existují kultivary se žlutozelenými, červenými, vínovými, oranžovými nebo i červenohnědými listy. Dlužichu je vhodné v zimě chránit, proto do nádoby přidejte organický mulč.

U dlužichy si můžete pohrát s barvami listů a vybrat do nádob hned několik kultivarů.

Libavka polehlá vám za okno přinese pravou atmosféru podzimu. Její drobné, léčivé, jedlé a červené plody jsou atraktivní až do Vánoc. Libavka je malý keřík, kterému vyhovuje kyselejší substrát, tudíž se dá výborně kombinovat se zmíněnými vřesy a vřesovci. Jde o stálezelenou rostlinu, takže kromě plodů ji po celý rok zdobí i listy.

Libavka polehlá s krásnohlávkem – jednoduchá a elegantní volba.

Naaranžujte si nádoby

V jednoduchosti je krása a výsadba s jedním druhem vám bude jistě také dělat radost. Ale jestliže toužíte po něčem živějším, zkuste do nádoby nakombinovat několik rostlin, poradíme vám jak. Na každých 10 cm nádoby počítejte přibližně s jednou rostlinou, takže do truhlíku o délce 50 cm by se mělo vejít pět rostlin. Pak už jen sázejte. Výborně vypadá kombinace vřesu, libavky polehlé, okrasné kapusty, břečťanu a rozchodníku nachového. Nebo také vřesu, netřesku, japonského brslenu, libavky a novobelgické astry. Výběr je na vás, rostliny se během zimy nebudou rozrůstat a vydrží až do jara.  Kromě zmíněných můžete do nádob naaranžovat třeba starček, ajugu, krásnohlávek, cyprišek, ostřice nebo i brambořík.

V poslední době jsou čím dál oblíbenější bramboříky. Po odkvětu dělají radost zase listy. Zde jsou v kombinaci se starčkem a libavkou.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login