Inspirace

Květinové závěsy nemusíte na okna věšet pouze na venkově

Od   | 

Provence styl a květinové vzory se v posledních letech stále častěji objevují i v městských interiérech. Možná proto, že nám beton a sklo připadají studené a jednoduše nám chybí kus romantiky. A jak do moderního domova tento prvek zakomponovat?

Jemné květinové a provence vzory nepatří pouze na venkov. Zdroj: Styltex

Kam s nimi?

Je sice jedno, jestli květinové vzory pověsíte na plastová, dřevěná nebo hliníková okna. Přesto ale musíte uznat, že na klasických dřevěných oknech tyto motivy vyniknou o něco lépe. Pokud v interiéru nemáte nijak výrazný prvek, pak se nebojte vybrat i pestré závěsy s výraznými motivy. Jestliže je u vás doma naopak dominantou sytě barevná zeď, pak závěsy volte spíše v jemné barvě, s drobným motivem. 

Stačí květovaný přehoz a polštářky a romantický nádech je tu. Dekorační látka Liseres, zdroj: Optimal design

Kde najdete obrovský sortiment textilních dekorací?

Vzor i barva patří mezi nejdůležitější kritérium

Pakliže nemáte laděný interiér do venkovského stylu, nevadí. I jemné kvítky na závěsech dovedou doma nabudit romantickou atmosféru. Před samotným střihem i výběrem materiálu a provedení se zaměřte na barvu a styl, který je v tomto případě nejdůležitější. Hlavním úkolem je, aby barva závěsu spolu s jeho motivy dokonale ladila s celým interiérem. Nic nezkazíte klasickým bílým nebo krémovým závěsem, doplněným jemnými motivy květů. Typický Provence styl představují například i kostičky, ptáčci nebo krajky. Vždy je ale důležité ohlížet se na styl, kterým je zařízený celý interiér.

Decentní krémovou či bílou barvou nic nezkazíte, naopak! Zdroj: Rega interiér

Střih a provedení

Střih závěsu by měl být uzpůsobený přímo na míru daného okna. Na malé okno zvolte takovou šířku a délku, které pokryjí celý rozměr okna. To samé platí i pro velká okna. Disponujete-li francouzskými okny, vždy by měla být délka závěsu až na zem a šířka taková, aby stačila celému oknu. Počítejte ale s tím, že je potřeba přidat na každou stranu alespoň 7 centimetrů na obruby a záložky.

Závěsy je možné zavěsit na jednu stranu a dle potřeby zatáhnout až ke druhé straně, anebo naopak zvolit dva kusy závěsu na každé straně, které se vždy, když bude třeba zatáhnou k sobě doprostřed. Klasické uchycení závěsů představují postranní stužky, kterými se část závěsu připevní ke straně. Přímo do venkovského stylu použijte elegantní nařasení, které se navléká přímo na tyč anebo se na garnýže aplikují kalouny a háčky, díky kterým docílíte taktéž stylového nařasení.

Moderní zavěšení závěsů spočívá v podobě ocelových ok.
Zdroj: Bytový textil Škodák

Vyberte si vhodnou látku

Dalším důležitým krokem je i výběr kvalitní látky. Na trhu najdete široký sortiment materiálů, z nichž převážně vítězí samet, len, hedvábí a bavlna. Zásadním rozdílem mezi těmito materiály je fakt, že každý vypadá na okně naprosto odlišně. Proto je důležité se ohlížet na vybavení a styl interiéru i při volbě samotného materiálu. Pokud zvolíme příliš těžký materiál, pak se dočkáme nesplývajícího efektu, díky němuž se závěsy budou i špatně řasit. Chybou je ale i volba příliš lehkého materiálu, který se jednoduše mačká a na pohled ani nepůsobí nijak příjemně.

Jemnost vzoru vyberte s ohledem na velikost místnosti a její barevné provedení. Zdroj: Orsei

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login