Ložnice

Hop do dutých vláken aneb víte, pod čím spíte?

Od   | 

Jen málokdo dokáže i v tom největším teple spát bez peřiny. Přikryjeme se čímkoliv. Zvolíme-li podle období pokrývku z vhodného materiálu, pak se pohodlně vyspíme bez ohledu na to, zda je venku plus nebo minus 30° C.

Vybírat můžeme z výplní z přírodních materiálů, které mají dlouholetou tradici, jejich údržba je ovšem o něco náročnější oproti materiálům syntetickým. Obojí má samozřejmě své přednosti i nedostatky. Zvažujme tedy důkladně.

Výplně z přírodních materiálů

K výplním z tradičních přírodních materiálů patří peří, které se vykupuje drané, obvykle husí. To se následně čistí strojově při vysoké teplotě metodou horkého vzduchu. Do bubnu se přidává antibakteriální příměs. I přesto není zcela vhodné pro alergiky. Rozhodneme-li se pro koupi přikrývky s péřovou výplní, volíme podle kvality materiálu od základního až po luxusní, vždy však prachové. Údržbu nelze provádět doma, peřinu je nutné alespoň jednou za rok nechat vyčistit ve speciálních čistírnách. Duchny si můžeme pořídit ve standardních rozměrech, případně nechat ušít na zakázku.

Jste-li revmatici, pak dejte přednost přikrývce s výplní ze střižní vlny. Přijímá totiž vlhkost směrem dovnitř a zpět ji vrací do ovzduší mimo lůžko.

Syntetické materiály

Přírodní materiály dávno nahradily materiály umělé, přičemž jejich vlastnosti jsou velmi podobné, ale údržba mnohem snazší. Zastoupeny jsou polyesterem, viskózou a polyamidem. Nejčastěji se setkáváme s polyesterovými vlákny, která jsou dutá, nebo plná. Umožňují zachovat si po dlouhou dobu původní objem. Přikrývky rozlišujeme podle použitého vrchního materiálu, typu a množství výplňového vlákna. Důležitý je i způsob prošití, který také předurčuje jejich použití. Obecně jsou přikrývky ze syntetických materiálů příjemně lehké a splývavé, ideální pro alergiky, protože se v nich nedrží roztoči. Praktická je možnost praní v pračce.

Pod hlavu to nejlepší

Polštáře se liší podle použitého vrchního materiálu, podle způsobu šití a typu výplňového materiálu. Oblíbené jsou polštáře plněné dutým vláknem ve tvaru vločky, kde stálost objemu a schopnost regenerace po vyprání je největší. U polštářů se zipem je možné množství kuličkové výplně regulovat. Prodávají se totiž i náhradní výplně. Nejkvalitnější modely polštářů mají vyjímatelný vnitřní vak. Návlek i vnitřní vak s náplní se tak dají prát samostatně podle potřeby. Pro pevnější oporu hlavy a krční páteře jsou navíc vyvinuty speciální typy polštářů.

Při nákupu:

Výrobce přikrývek produkty označuje podle hřejivosti. Ještě před nákupem si tedy ujasněte, zda budete přikrývku používat v létě, nebo v zimě. Existují samozřejmě i typy pro celoroční užití, praktické i hygienické je ale vlastnit peřinu pro teplé a studené období.

Nezapomeňte, že LED do ložnice nepatří

Nezapomeňte, že LED do ložnice nepatří

 

You must be logged in to post a comment Login