Inspirace

V kurzu jsou matné povrchy: Nastavte kormidlo jejich směrem a neuděláte chybu

Od   | 

Matné povrchy jsou bezesporu současným interiérovým hitem. Chopte se tedy kormidla a držte kurz s praktickými maty napříč celým interiérem.

Jemnost a hebkost – to jsou dojmy, které umí v interiéru nabudit matné povrchy. Každý barevný odstín působí jemnějším dojmem a vypadá vždy stejně, bez ohledu na to, zda svítí sluníčko nebo je zataženo. Matný povrch totiž neodráží světlo, nečekejte tedy žádnou hru odstínů a barev, jako je tomu v případě lesklých materiálů. Jedním z důvodů, proč se maty těší stále větší oblibě, jsou jejich praktické vlastnosti – moderní matné materiály vynikají na rozdíl od svých předchůdců obdivuhodnou schopností eliminovat otisky prstů, což oceníte zejména při úklidu.

Matné materiály se hodí samozřejmě i do koupelny. Zdroj: Trachea

Jak o maty pečovat?

Při údržbě a čištění materiálů v matném provedení se chovejte spíše jemně, násilné drhnutí by mohlo povrch poškodit. Používejte ideálně bavlněný hadřík, zapomeňte na drsné houbičky či dokonce drátěnky, které by mohly matný povrch nenapravitelně poničit a to stejné platí i pro čisticí prostředky s abrazivními částicemi. Při odstraňování ulpělých nečistot vám postačí horká voda s kapkou běžného mycího prostředku. Na závěr vždy důkladně smyjte všechny zbytky použitého čistidla. Pokud si nebudete jistí, zda je vybraný přípravek vhodný k použití, vyzkoušejte jej na malém kousku povrchu, nejlépe na méně viditelném místě.

K matným dveřím rozhodně patří i kliky se stejně laděným povrchem, Zdroj: M&T

Jaké prvky přijmout do matné posádky interiéru?

Naloďte na palubu dveře

S matnou povrchovou úpravou můžete začít rovnou u interiérových dveří. Ty oděné v matném bílém laku jsou opravdu v kurzu. Současné interiérové dveře lze navíc kombinovat s širokou škálou ornamentálního zasklení, a to včetně varianty matelux, která svým mléčným vzhledem mat na dveřích ještě povýší. Matné dveřní křídlo lze doplnit také klikou v lákavém matu titanového povrchu ve více barevných variantách. Titan mat navíc nemusí pokrývat pouze dveřní kliky či madla – pro dokonalé sladění celého dveřního matného kompletu je jím možné vybavit také zámek, zárubeň, střelku či panty.

Matné mohou být i dveře. Zdroj: VEKRA

Vítr do plachet s matným nábytkem

Žádaný mat si můžete dopřát i na nábytku, díky rozmanité nabídce materiálů a povrchových úprav je skutečně z čeho vybírat. Například akrylátová dvířka v matném provedení jsou známá svou vysokou odolností vůči uplívání otisků prstů, za níž stojí speciální povrchová úprava, díky které nemají suché ani mokré ruce šanci narušit jejich elegantně matný vzhled. Otiskům prstů hravě odolává také lakovaný nábytek, u kterého navíc při lakování dochází k procesu, při kterém je povrch zbaven elektrostatického náboje, čímž se stává rezistentní také vůči usazování prachu. 

Matné povrchy působí elegantně. Zdroj: Trachea

Pro toho, kdo si chce dopřát trendy mat, a přitom nesahat hluboko do kapsy, jsou ideální fóliovaná dvířka. Jde o nesmrtelnou klasiku s širokými možnostmi estetického provedení. Do palety matných dekorů se řadí i nové fólie, jejichž atraktivně pojatý povrch byl oceněn i prestižní značkou Red Dot. Zaujaly především svým supermatem, který je doplněn jemností prachového písku, zachovávající si příjemný pocit v dotyku a samozřejmě potřebnou praktičnost v úklidu.

Skutečným pokladem mezi matnými nábytkovými materiály je pak inovativní nanolaminát, který se pyšní jedním z nejhlubších matů, sametovým vzhledem a vysokou odolností. Jedná se o materiál, jehož základem je HPL laminát s povrchem tvořeným nanočásticemi, které mu zajišťují barevnou stálost, hygienickou nezávadnost i mimořádnou odolnost nejen vůči otiskům prstů, ale také mechanickému poškození. Pokud by náhodou přece jen došlo k jeho poškrábání, je možné jej snadno opravit za pomoci žehličky, což žádný jiný matný materiál nedokáže.

Neztraťte se v moři otisků na funkčních detailech

Mat můžete v interiéru uplatnit dokonce i na takových detailech, jako jsou například nábytkové úchytky či domovní vypínače. Z podstaty jejich funkce je u nich kladen opravdu velký důraz na jejich praktické provedení zajišťující bezúdržbovost. Matné černé nábytkové úchytky i skleněné rámečky domovních vypínačů v matném provedení splňují nároky na vysoký design a navíc hravě zabraňují otiskům prstů, což je u prvků, kterých se často dotýkáme, žádoucím benefitem. Kormidlo je nastaveno na maty, stačí doplout do přístavu.

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login