Rady a tipy

Kupujete byt? Víme, proč byste měli podepsat rezervační smlouvu

Od   | 

Chystáte se k nákupu nemovitosti na hypotéku? Pokud ano, trvejte na uzavření rezervační smlouvy. Ta totiž neochrání jen současného majitele nemovitosti, ale také vás. Proč byste na ní měli trvat?

Rezervační smlouva – (ne)povinnost?

Ze zákona není uzavření rezervační smlouvy při nákupu nemovitosti nijak povinné. Pokud ji uzavřete, nikde není definováno, jak by měla být upravena. Je tedy na smluvních stranách, na čem se dohodnou a co do smlouvy zanesou. I proto je dobré nechat ji sepsat nestranným odborníkem, případně ji nechat zkontrolovat právníkem.

Rezervační smlouva se nerovná smlouvě o smlouvě budoucí. Jedná se o dva dokumenty. Zdroj: Pexels

Proč byste měli podepsat rezervační smlouvu?

Rezervační smlouva má chránit všechny smluvní strany. Při nákupu přes realitní kancelář se jedná o běžnou praxi. Uzavřít byste ji měli zejména v případě, že budete dům či byt hradit hypotékou. Součástí rezervační smlouvy je i rezervační poplatek. Pokud jej kupující uhradí, realitní kancelář či prodávající se zavazují k tomu, že nemovitost nenabídnou nikomu dalšímu.

NEZAPOMEŇTE: Rezervační smlouva se nerovná smlouvě o smlouvě budoucí. Jedná se o dva dokumenty.

V rezervační smlouvě lze stanovit další postup v případě, kdy kupující nezíská hypotéku – včetně ujednání o vrácení rezervačního poplatku. Kupující může dobu stanovenou v rezervační smlouvě využít k tomu, aby si o nemovitosti zjistil další informace.

Před podpisem si smlouvu dobře nastudujte. Zdroj: Pexels

Jaké rezervační smlouvy existují?

Setkat se můžete se dvěma typy rezervačních smluv – tedy smlouva dvoustranná a trojstranná. Dvoustrannou uzavírá kupující s realitní kanceláří. Trojstrannou ve chvíli, kdy do smluvního vztahu vstupuje i majitel nemovitosti.

Co by nemělo chybět v rezervační smlouvě?

Při sepisování smlouvy si dejte pozor na správnou identifikaci všech smluvních stran (zájemce, vlastní i zprostředkovatel) a předmětné nemovitosti. Nevynechejte ani věcná břemena a faktické vady. Uveďte i informaci o tom, jakým způsobem bude koupě financována.

Dále určete dobu rezervace a sjednání výše a způsobu úhrady rezervačního poplatku. Ten bývá ve výši kolem 3 až 3 procent kupní ceny nemovitosti. Poplatek se skládá do advokátní nebo notářské úschovy, nikdy ne na účet majitele či realitní kanceláře.

Rezervační smlouva je nezbytnost. Zdroj: Pexels

Určete, co se s poplatkem stane – v případě, kdy k nákupu dojde, ale i nedojde. Pokud k nákupu dojde, měla by být částka odečtena z kupní ceny nemovitosti.

Zdroj: finance.cz, penize.cz, pravo.cz

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login