Kuchyně

Kuchyňský ostrůvek se stolem je praktický pomocník i místo k setkávání

Od   | 

Kuchyňský ostrůvek spojený se stolem dnes designéři prezentují jako nezbytnou součást moderní kuchyně. Však se také objevuje takřka v každém kulinářském pořadu. Jeho masová oblíbenost je celkem pochopitelná. Dokáže pozvednout celkovou image, skvěle vypadá a patří k velmi praktickým pomocníkům. 

Ostrůvek s jídelním stolem přináší spoustu dalšího volného místa pro servírování i přípravu jídel

I ti, kteří kuchyňský ostrůvek, ať už se stolem nebo bez, nemají, po něm většinou touží. Nabízí extra úložné prostory, pracovní plochu navíc, kde si můžete vytvořit varné či mycí centrum, a hodí se i jako jídelní nebo pracovní stůl.

Kuchyňský ostrůvek se stolem potřebuje místo

Abyste vůbec mohli uvažovat o realizaci kuchyňského ostrůvku, musíte mít dostatek prostoru, což u kuchyně bývá spíše problém. Možnosti instalace ovlivňuje i tvar, pro který se rozhodnete. Dbejte také na výšku ostrůvku, která se pohybuje od 85 cm do asi 105 cm s ohledem na funkce, které ostrůvek bude plnit.

Tam, kde se chystáte zabudovat sporák, je lepší nižší, dřez už zase vyžaduje vyšší základnu. Když chcete ostrůvek využívat i ke stolování a přidat barové stoličky, zohledněte i toto hledisko. Dnes naštěstí máte mnoho možností a klidně můžete zkombinovat více výšek podle potřeby.

Kuchyňské ostrůvky mohou mít různorodé rozměry i vzhled

Ostrůvek do paneláku?

V rodinném domě obvykle takový problém s prostorem není, v panelovém bytě už je to horší. Z každé strany ostrůvku by měl být volný prostor asi 120 cm. Minimum je 90 cm. V bytě je realizace možná nejčastěji tehdy, když propojujete kuchyni s obývacím pokojem a rušíte jednu stěnu. V tu chvíli kuchyňský ostrůvek se stolem poslouží i jako dělicí prvek.

Vytvořte prostor pro mytí, vaření i jídlo

Ostrůvek nabízí další využitelnou pracovní plochu. K tomu se vám může podařit získat i další úložný prostor nebo jídelní plochu. Před jeho pořízením dobře promyslete, jaký má být. Protože pokud v něm chcete mít zabudovanou varnou desku či kuchyňský dřez, musí se připravit rozvody vody, odpad, elektřina či přípojka plynu.

Lidé si k ostrůvku dávají většinou židle nebo barové židličky, aby se dal využít jako kuchyňský stůl. Tak ani není nutné nosit jídlo nikam daleko. Uvaříte, naservírujete a podáváte. Zní to skvěle, ale pamatujte na to, že mezi varnou plochou a židlemi musí být dostatečný odstup.

Praktické uspořádání, kde máte vše po ruce

Na co nezapomenout?

Začneme u rozměrů, ty jsou velmi důležité. Obecně je doporučováno pro ostrůvek 90 x 60 cm nebo 90 x 90 cm. Ty větší se hodí tam, kde chcete mít na ploše ostrůvku i spotřebiče, nebo využívat místo i jako jídelní stůl.

Velký ostrůvek by neměl stát jen tak na volno. Odborníci doporučují připevnit ho napevno k podlaze do speciální konstrukce. Zvýší se jeho stabilita i bezpečnost. Menší ostrůvek může být i mobilní, ale nezapomeňte na brzdy, aby vám neujel jinam, než si přejete.

Mnohé hospodyňky využívají ostrůvek i jako prostor pro další úložné prostory. Dají se do něj umístit například mělké skříňky s pohledovou dekorativní deskou. Jejich hloubka se pohybuje od 60 cm až po 90 cm.

Skříňky lze i smontovat zády k sobě a propojit s pracovní deskou. Velmi dobře a moderně vypadá kombinace s barovým pultem a vestavnou vinotékou nebo jinou vychytávkou.

Když je místa málo a přesto chcete ostrůvek i stůl

Ve velké kuchyni problém nejspíš nevznikne, ale v té menší velmi pravděpodobně ano. Jaký? Je to jednoduché. Chcete mít kuchyňský ostrůvek, ale nedojde vám, že se vám pak už nikam nevejde jídelní stůl. Naštěstí už ani to není problém, protože výrobci dnes nabízí tolik variabilních řešení, že se nějaké najde určitě i pro vás. Například můžete mít kuchyňský ostrůvek s integrovaným jídelním stolem. Ten vždy vysunete či vyklopíte, když půjdete jíst, a pak zase vrátíte na místo. Ušetříte spoustu prostoru, můžete to i lépe vypadat.

Někdy přijde vhod zabudovaný stolek. Zdroj Benevetti

Kuchyňský ostrůvek se stolem užívejte naplno

Obrovskou výhodou, kterou ostrůvek se stolem přináší, je nové místo pro setkávání se s rodinou. A víte proč? Zkuste si to představit. Vaříte, připravujete pokrmy, nápoje nebo třeba skládáte nádobí do myčky. Kdokoliv jde kolem, může se vyhoupnout na barovou židli a popovídat si s vámi. Přijde si pro něco dobrého na zub nebo skleničku pití. Nebo na ostrůvek vždycky přichystejte nějaká lákadla. Ať už to uděláte jakkoliv, kuchyňský ostrůvek se stolem využijete doma všichni a brzy nebudete vůbec chápat, jak jste bez něj mohli žít.

Fotogalerie:

Zdroj fotografií: Pinterest, Home-designing, Möbelix


You must be logged in to post a comment Login