Kuchyně

Kuchyňský ostrůvek v malé kuchyni není překážkou

Od   | 

Kuchyňské ostrůvky jsou populární hlavně ve velkých kuchyních. Ale i v těch malých si mohou najít své místo. Stačí zapojit trochu představivosti a kreativity a tento funkční prvek může být součástí vašeho každodenního života.

I malý pojízdný ostrůvek je velkým pomocníkem.

POJÍZDNÝ OSTRŮVEK DO KAŽDÉ KUCHYNĚ

Nejjednodušším a hlavně nejúspornějším řešením, jak do malé kuchyně zakomponovat kuchyňský ostrůvek, je stolek na kolečkách. Ideální je především pro ty, kteří tráví u plotny hodně času. Slouží nejen jako přídavná pracovní plocha, ale i místo pro uložení nezbytných potřeb pro vaření nebo servírování.

Přídavné police ve spodní části ostrůvku zvětší váš úložný prostor.

Mezi hlavní výhody takového pojízdného ostrůvku patří to, že ho kdykoliv můžete přemístit tam, kde je zrovna potřeba. A když ho zrovna nevyužijete, můžete ho odsunout ke zdi nebo do kouta a postavit na něj vázu s čerstvými květinami. Další variantou je pak spodní výsuvná skříňka, nejlépe s masivní pracovní deskou, na které můžete rovnou krájet pečivo nebo zeleninu. V tomto případě je však nutné počítat s takovým řešením už při zařizování kuchyně.

Spodní skříňka na kolečkách udělá službu kuchyňského ostrůvku a zároveň šetří prostor.

Řeznický špalek může být zároveň stylovým doplňkem ve vaší kuchyni.

VYMĚŇTE JÍDELNÍ STŮL ZA KUCHYŇSKÝ OSTRŮVEK

Jak v kuchyni spojit příjemné s užitečným? Pokud je součástí vaší kuchyně jídelní stůl, nebo víte, že by se doprostřed vešel podobný kus nábytku, neváhejte a sáhněte po takovém, který bude plnit dvě funkce v jednom. Budete tu moct jak připravovat dobroty pro vaše nejbližší, tak je tu s nimi zároveň ochutnávat. O dalším extra úložném prostoru, který budete mít k dispozici, nemluvě.

Jednoduchý stůl s masívní deskou může sloužit jako ostrůvek i místo pro stolování.

Při navrhování takového prostoru ale myslete na to, aby se vám po místnosti dobře pohybovalo. Na to, že takový kuchyňský ostrůvek a jídelní stůl v jednom rozdělí plochu, po které jste se doteď procházeli bez omezení, si časem jistě zvyknete, důležité ale je, aby prostor mezi ostrůvkem, resp. židlemi a linkou byl alespoň 80 cm široký.

Tip: Pro představu o řešení různých kuchyňských prostor tímto způsobem si prohlédněte fotogalerii kuchyně s ostrůvkem od Gorenje. Najdete zde fotografie z proběhlých realizací i vizualizace kuchyní různých velikostí, stylů, tvarů i barevných provedení. Pokud již nějakou představu máte, můžete si navíc nechat vytvořit svou vlastní 3D vizualizaci zdarma.

Šířka ostrůvku, resp. jídelního stolu, by měla být alespoň 60 cm.

Kuchyňský ostrůvek může sloužit zároveň jako bar.

UDĚLEJTE SI Z OSTRŮVKU BAROVÉ POSEZENÍ

Jestliže nemáte dostatek místa pro kuchyňský ostrůvek v otevřeném prostoru, můžete ho umístit kolmo ke stěně nebo skříňkám. Vznikne vám tak úchvatný koutek, kde budete moct z barové židle pozorovat, jak pro vás někdo připravuje dobrou večeři, nebo naopak.

Kuchyň ve tvaru U se dá prakticky i stylově využít.

Počítejte i s širší pracovní deskou, podle toho, jestli do ní budete chtít zabudovat dřez nebo varnou desku. V takovém případě doporučujeme šíři min. 80 – 90 cm. Pokud však budete tuto plochu chtít využít pouze jako barový pult, kde tu a tam připravíte pár jednohubek, postačí klasických 60 cm.

Polouzavřený kuchyňský ostrůvek vyzývá k vytvoření přídavného posezení.

Jak kuchyňský ostrůvek vnímá zkušený designér?

Foto: Pinterest, Freshome


You must be logged in to post a comment Login