Kuchyně

Kuchyňské skříňky bez otisků prstů. Je to vůbec možné? Víme, které materiály jim odolají

Od   | 

Otisky prstů nedělají starosti pouze lupičům… nevzhledné šmouhy ulpělé na nábytku dokážou potrápit každého, a to zejména v kuchyni. Přitom právě v tomto specifickém prostoru je neocenitelný takový nábytkový materiál, který údržbu kuchyňského koutu maximálně usnadní. Jaké materiály a povrchové úpravy dovedou otisky prstů a šmouhy úspěšně eliminovat?

Až donedávna hrály v kuchyňských sestavách prim lesklé nábytkové povrchy. Ty však postupně nahradily povrchy matné, které v současnosti dominují. A není divu. Maty dovedou působivým způsobem zjemnit odstíny barev a navíc eliminují odlesky světla, díky čemuž vypadají vždy stejně a nepromítají se na ně odrazy světel nebo předmětů. Kromě toho, že působí příjemně na pohled, jsou velice hebké i na dotek. Kde kdo by však mohl namítat, že právě matné povrchy patří mezi ty, které nedokážou otiskům prstům odolat. To už dnes ale neplatí. Většina moderních matných materiálů pro nábytková dvířka nabízí anti-touch úpravu, která nedopustí žádné otisků prstů. Povrchy s touto úpravou jsou navíc mechanicky odolnější. Zcela bez obav tak pro taková matná kuchyňská dvířka můžete využít i bezúchytkové provedení, a to i s dotykovým otevíráním click clack. Bezúchytková dvířka naopak přináší bonus v podobě ještě snazší údržby díky absenci úchytek.

Žádaný mat s bezotiskovou úpravou můžete kuchyňskému nábytku dopřát v různých materiálech:

Mimořádný nanolaminát

Variantu, jak vnést do kuchyně nejen hluboký mat se schopností odolávat otiskům prstů, ale navíc mimořádnou odolnost, přináší sametově hebký nanolaminát. Moderní technologie výroby využívající tvrzení akrylových pryskyřic elektronovým paprskem vytváří na povrchu laminátu Fenix jednolitou vrstvu tvořenou nanočásticemi. Ty mu přinášejí nejenom sametovou hebkost na dotek a trendy vzhled s jedním nejhlubších stupňů matu, ale i jedinečné praktické vlastnosti, mezi kterými kromě jiných vyniká vysoká odolnost vůči otiskům prstů. V kuchyni tento materiál rádi uvítáte i pro jeho mimořádnou mechanickou odolnost vůči škrábancům a nárazům.

Nanolaminát Fenix je mimořádně odolný. Zdroj: Trachea

Matný akrylát bez otisků

Síla 1,4 milimetru povrchového matu… to je další praktický matný povrch, tentokrát akrylát T.acrylic. Za vysokou odolností matné varianty akrylátových dvířek vůči ulpívání otisků prstů stojí speciální povrchová úprava, díky které na jeho povrchu nezůstávají otisky prstů od suchých, ani od mokrých rukou. Díky ztracené spáře lepené PUR lepidly je T.acrylic odolný vůči vysokým teplotám, až 100°C, v důsledku čehož skvěle obstojí i v kuchyni nad párou z varné konvice, varného centra či u pečicí trouby.

Akrylát T.acrylic má sílu 1,4 mm povrchového matu. Zdroj: Trachea

Ušlechtilý lak mat

Vysoká kvalita a estetika lakovaných dvířek T.lacq pozvedne každou kuchyňskou sestavu. Výjimečnou variantu lakovaných dvířek pak představují ta, která jsou opatřená nanolakem v matu G5. Jejich výhodou je nejen vyšší odolnost vůči mechanickému poškození, což je právě u lakovaného nábytku velkým přínosem, ale opět také odolnost vůči otiskům prstů.

Dvířka mohou být opatřena i nanolakem v matu G5. Výsledek je skutečně parádní. Zdroj: Trachea

Klasika v podobě fólie

Pro ty, kdo chtějí kuchyni dopřát trendy mat se schopností odolávat nevzhledným otiskům, a přitom nesahat hluboko do kapsy, jsou ideálním řešením foliovaná dvířka T.classic s širokou škálou barevných provedení. V portfoliu fóliovaných nábytkových dvířek T.classic lze nalézt i elegantní supermatné fólie, či unikátní strukturované fólie ultra, které na dotek evokují jemná zrnka písku a vynikají mimořádnou odolností vůči mechanickému poškození. Obě varianty navíc zcela eliminují otisky prstů na svém povrchu.

Foliovaná nábytková dvířka T.classic v módním černém odstínu. Zdroj: Trachea

Ať už se rozhodnete pro zázračný nanolaminát, odolný akrylát, lakovaný nábytek či klasickou fólii, je jisté, že vaše kuchyňské skříňky budou beze šmouh a jakýchkoli otisků.

Zdroj info: Trachea, Kapitoly o nábytku

 


You must be logged in to post a comment Login