Kuchyně

Kuchyňské roboty: Jak si vybrat správně všestranného pomocníka

Od   | 

Dnes už naštěstí nemusíme sníh z bílků, šlehačku či těsto na chleba zpracovávat ručně, ani strouhat sýr či mlít maso. Pomohou nám kuchyňské roboty. Aby nám sloužily dobře a dlouho a především tak, jak my sami potřebujeme, je třeba věnovat značnou pozornost výběru. 

Materiál a bytelnost 

Roboty bývají z plastu nebo z kovu; od toho se samozřejmě odvíjí jejich trvanlivost a logicky i cena. Pokud chcete pomocníka na dlouhá léta, jemuž se hned neodštípne kus nebo neulomí zobáček některé ze zacvakávacích pojistek, investujte rozhodně do celokovového provedení včetně převodů. Jen pozor, kovové části samozřejmě nemohou do myčky nádobí. 

Počet funkcí 

Je to trochu jako v restauraci. Jako ten nejkvalitnější jídelní lístek neobsahuje dvě stě položek, tak i kvalitní roboty nemají padesát funkcí. Uvědomte si, a třeba i si napište, na co opravdu robot využijete. Lisování citronů asi nebude to, proč budete chtít velký robot špinit, když vám už dvacet let bezvadně funguje staré plastové „udělátko“ po babičce, které máte vždy při ruce a pak může do myčky. Pečete často chléb a další těžká kynutá těsta? Dbejte hlavně na to, aby motor utáhl hnětací hák, nezpomaloval otáčky a nevibroval. Potřebujete tedy vyšší výkon motoru. 

Počet příslušenství 

S předchozím bodem se do značné míry pojí i příslušenství. Samozřejmě, že bude potřeba. Dívejte se však na jeho počet, velikost, bytelnost a způsob, jakým se dá složit, uložit a podobně. Protože malé součásti se vám bez nějakého systému rozprchnou po kuchyni a místo, aby vám robot šetřil čas, budete jej trávit jejich hledáním. 

Mohou nekovové části do myčky? 

Protože pokud ano, jsou to další velké plusové body, které oceníte. Samozřejmě i u částí, které do myčky nemůžou, se zajímejte o praktičnost jejich čištění. Vše by mělo být možno rozdělat, nikde by za lemem nemělo zůstávat těsto a podobně. 

Velikost a design

I když si to možná plánujete jinak, je dobré se předem smířit s tím, že se vám robot nebude chtít uklízet a bude stát na kuchyňské lince, kdesi vedle kávovaru nebo lednice. Zvažte proto jeho velikost a design – měl by se vám alespoň trochu líbit a zapadat do stylu vaší kuchyně. 

Nastavitelnost parametrů 

Pokud to myslíte s využíváním robota vážně a rádi byste s ním skutečně na takřka každodenní bázi pracovali, dbejte na to, aby šla například nastavit výška šlehání. To proto, abyste například mohli ušlehat i jedno jediné vejce.  Mísa by naopak měla být co nejobjemnější, aby vás nepřekvapila třeba potřeba upéct chleba z dvojnásobné dávky. 

Značka

Existují lety prověřené značky, jejichž koupě by měla být zárukou kvality. Kuchyňské roboty Eta  se dlouhodobě počítají mezi ty nejkvalitnější na trhu vůbec.  Najdete mezi nimi modely v celém cenovém spektru, od levných až po ty nejdražší. Jejich motory patří k neporuchovým a mají také poměrně nízkou hlučnost. 

V nabídce je v nejrůznějších barvách


You must be logged in to post a comment Login