Kuchyně

Betonová kuchyňská deska nemusí být z betonu. Známe více variant

Od   | 

Beton už pár let vládne světem designu. Zvykli jsme si na betonové stropy, přiznané betonové zdi, betonový nábytek a v posledních letech se rozšířila i poptávka po kuchyňských pracovních deskách z betonu. A nemusí to být jen opravdický beton, ale i jeho věrné napodobeniny.

Pracovní deska z betonu

Betonové pracovní desky lze odlévat na místě, nebo instalovat jako prefabrikáty, také se mohou probarvovat pigmenty a je možné v nich vytvářet všemožné struktury a vzory. Existuje také možnost monolitických betonových desek, které jsou vyztužené textilními tkaninami. Tento způsob vyztužení umožňuje výrobu desek o tloušťce méně než 15 mm a hmotnosti 20 kg na běžný metr, což je přibližné 5 krát méně než v případě tradičního železobetonu. Povrch pracovních desek má svou jedinečnou strukturu. Desky jsou ošetřené tak, aby byly chemicky odolné a oděruvzdorné. Povrch je bezúdržbový a splňuje hygienické předpisy pro styk s potravinami. Velkou výhodou betonových pracovních desek je možnost integrovaného dřezu a bezespárového provedení libovolného tvaru desky. Cena betonové desky s textilní tkaninou se pohybuje od 6 000 do 10 000 Kč/bm.

Betonová stěrka

Hledáte-li betonový povrch, ale nechcete mít zbytečně těžkou železobetonovou desku, pak je možnost nanést na materiál betonovou stěrku. Výhodou je, že stejný materiál můžete následně nanést na podlahy nebo stěny, čímž interiér dokonale sjednotíte. Nemusíte se bát, že by se materiál odlomil, má totiž vysokou přídržnost k podkladu, a protože jde o uzavřenou hmotu, je povrch zdravotně nezávadný a nevyvolává alergie. Další výhodou je spojení beze spár – stěrku lze nanést na libovolně velký rozměr a tvar. Povrch vyniká vysokou odolností, ale jako většina materiálů nedokáže vzdorovat ostří nože. Po úpravě lakem je však povrch otěruvzdorný a voděodolný. Málokdo ví, že betonová stěrka může mít i různé dezény, nebo s příměsí barvy i určitý odstín.

Keramická pracovní deska s dezénem betonu

Poměrně novou možností je některý z keramických obkladů, které věrně napodobují beton. Keramika je nenasákavá i bez impregnace. Navíc je odolná vůči mechanické námaze, takže se nemusíte bát, že ji odřete či poškrábete. Snadno se udržuje a bez obav ji můžete čistit chemickými prostředky. Na pracovní desku se využívají velkoformátové desky, které se následně řežou do požadovaného tvaru. Byť je tento způsob celkem oblíbený, odborníci raději doporučují pořídit si pracovní desku přímo z přírodního kamene.

Kompaktní laminátové desky napodobující beton

Levnější a rozšířenou možností jsou pracovní desky z kompaktního laminátu. Nabízeny jsou v široké škále barev, tedy i v napodobeninách betonu. Desky jsou pevné a odolné vůči teplu, poškrábání i páře. Jsou hygienické a čistí se běžným způsobem. Zpravidla se řežou do požadovaného rozměru. 


You must be logged in to post a comment Login